Jak vybrat opravdu dobrý robotický vysavač, který za vás dokáže vysát i vytřít

Podlaha, ze které by se dalo snídat? Robotický vysavač SENCOR SRV 9250BK vám pomůže udržovat ji čistou SENCOR

Pomocník, který se postará o čistotu tehdy, když nemáte dostatek času nebo se vám jednoduše nechce uklízet. Robotický vysavač je součástí mnoha domácností a dávno už nepomáhá pouze s úklidem prachu a nečistot z podlah. Novější modely jsou totiž kombinovány s mopem – a tak jeden jediný přístroj vysaje i vytře. Novinkou je i ovládání na dálku pomocí mobilního telefonu, takže vysavač můžete poslat doma uklidit třeba ze své kanceláře. Kdy se vám vyplatí pořídit do domácnosti tohoto šikulu?

Přečtěte si také

Na co všechno se dá použít jablečný ocet? Rychlejší hubnutí, pleť bez vrásek i čistá domácnost
Na co všechno se dá použít jablečný ocet? Rychlejší hubnutí, pleť bez vrásek i čistá domácnost

Ať už máte malé děti, domácí mazlíčky nebo jen nedostatek volného času, robotický vysavač je skvělým pomocníkem, který snadno a efektivně udržuje pořádek. Přestože luxování a vytírání, které je robot schopen vykonat za vás, zní slibně, ani tento přístroj není dokonalý. Co všechno umí a do jakých podmínek si jej pořídit, abyste nebyli zklamaní?

Pořádně uklizeno? Velký úklid zůstane na vás

Drobný nepořádek robot hravě uklidí. To platí pro vysavač i mop. Je však potřeba počítat s tím, že větší nečistoty a zaschlé skvrny odstranit jen tak nedokáže. Robotický vysavač tedy nenahradí jakéhosi sluhu, spíše se stane pomocníkem pro údržbu čistých podlah.

Pozor na koberce, mohou být překážkou

Pokud nad pořízením robota uvažujete, je potřeba se zamyslet nad povrchy ve vašem domově. Pokud totiž podlahu zdobíte běhouny a koberci, pak vám robotický vysavač nejspíš moc nepomůže. Alespoň ne ten, který je opatřen i mopem. V takovém případě byste totiž před samotným úklidem museli koberce odstranit. Pokud však plánujete pouze vysavač, jděte do toho – robot většinou zvládne na koberce vyjet, pozor si dávejte pouze na ty s vysokým chlupem.

Robot si poradí i s koberci s nízkým chlupem ron2025/ Pixabay

Když vysát, tak i vytřít!

Robotický vysavač je šikula, který podlahu zbaví prachu a drobečků. A pokud má navíc funkci mopování, máte vystaráno – podlahu bude udržovat zářivě čistou. Při výběru je však potřeba volit mezi suchým a mokrým mopováním. Suché mopy totiž pouze setřou přebytečný prach, ty mokré pak poměrně hravě vytřou.

Můžete vybírat mezi přístroji, které jsou 2 v 1 (tyto typy ale nemusí disponovat dostatečnou kapacitou nádobek na prach a vodu) nebo těmi, které jsou vyrobeny pro svůj účel – tedy koupit zvlášť robovysavač a robomop. Mopy zpravidla disponují nádobkou na vodu, ze které ji postupně uvolňují a následně roztírají utěrkami. Kopírují pohyby podobné tomu, když sami vytíráte mopem.

Na silné skvrny nejlépe pomůže chemie

Orientace je základ

Důležitou schopností přístrojů je především jejich orientace. Je totiž logické, že pokud nejsou vybaveny dobrým systémem a pohybují se ve složitém prostoru, nemusí být tak efektivní, jak byste si přáli. Ideální společníci do domácností mají senzory proti pádům ze schodů a proti nárazům do nábytku, mopy pak mohou mít i senzor sledující uvolňování vody. Vhodné jsou modely s mapováním prostoru, díky kterému dokážou slušně a rychle uklidit.

Tip z Kupi: Robot, který vysává a mopuje současně? Tyto představy hravě naplní vysavač SENCOR SRV 9250BK, který si poradí i se srstí mazlíčků a při mopování rozpozná i koberce. Ovládání si užijete prostřednictvím mobilní aplikace, a tak ho můžete poslat uklidit z pohodlí gauče nebo když sedíte v práci na poradě (9 999 Kč).

Ideální pomocník pro vždy čistou domácnost SENCOR SRV 9250BK Canva

Chytré řešení pro chytré domácnosti

Přístroje lze ovládat také pomocí aplikací – což může být příjemná výzva. Konečně se můžete vrátit domů z práce do uklizených prostor. Hledáte-li řešení pro drobný úklid, může být robotický vysavač s funkcí mopování skvělou volbou. Počítejte ovšem s jeho nároky na údržbu a pravidelné čištění – ani roboti se bez vaší pomoci nakonec neobejdou.

Pokud však máte rádi pořádek a potřebujete pomoc s rychlým úklidem či údržbou podlah, pak může být robotický vysavač či mop skvělým řešením pro stále čistou domácnost.