Obchody stahují balené vody s obsahem pesticidů, a dokonce i ty kojenecké

Některé obchody stáhly balené vody s obsahem pesticidů z prodeje Facebook A dost!

Kupujete balené vody? Pak zpozorněte – není totiž voda jako voda. Některé z nich obsahují škodlivé látky, porušují tak platné limity. Po testování nezávislými testy pořadu A DOST! došlo k šokujícímu odhalení. Bližší zkoumání pramenitých, minerálních, pitných a kojeneckých vod poukázalo na obsah pesticidů, dusitanů, ale i těžkých kovů ve složení.

Přečtěte si také

První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory
První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory

Testování balených vod proběhlo ve spolupráci s nejlepšími laboratořemi za doprovodu hned několika týmů, v čele s profesorkou Ing. Janou Hajšlovou, CSc. a prof. Ing. Vladimírem Kohoutkem, CSc. na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Které vody vyšly z laboratoře nejhůře? 

Pesticidy a kojenecké vody?

Nejpřísnější nároky logicky musejí splňovat pramenité a kojenecké vody. I přesto však došlo ke zjištění, že ne všechny jsou tak čisté, jak by být měly. Mezi vody, které podmínky dané legislativou nesplňují, patří také oblíbený Rajec pramenitá a Rajec kojenecká voda. Příčinou může být i fakt, že se jedná o tu stejnou vodu, která se liší pouze obalem a cenou. Pesticidy se objevily také ve vodě značky Aqua Bella nesycená, Aro pramenitá voda nesycená, Tanja neperlivá pramenitá voda a Tesco pramenitá voda.

Nebezpečné dusitany a dusičnany

V testovaných vzorcích byly přítomny i další látky. Dusitany se objevily pouze ve dvou balených vodách – v Rajci pramenité vodě a v Poděbradce jemně perlivé přírodní. Dusičnany, které jsou považovány také za rizikové látky, naštěstí nebyly v nepovoleném množství obsaženy v žádných testovaných vodách. 

Těžké kovy v balených vodách

Berilium, arzen nebo olovo? Nebojte se, porušené platné limity v testovaných vodách prokázány nebyly. Přesto však některé vody obsahovaly látky, které v nich být obsaženy ze zákona nemohou. Řetězce se k tomu však na základě informací z nezávislých testů postavily slušně a většina z nich okamžitě reagovala. Jako první vody ARO stáhlo z prodeje Makro, následovalo Tesco s vodou stejnojmenné značky. V obou z řetězců dokonce zákazníci mohou vody vrátit a získat peníze zpět. Stažení vod poté proběhlo v Kauflandu a v Penny Marketu. V prodeji i nadále zůstávají vody značky Rajec od Kofoly, ve kterých byly zmíněné látky zjištěny již před třemi roky. Pravdou tak zůstává, že ani voda určená pro ty nejmenší nemusí být bez poskvrny – nejedná se tedy o záruku nezávadnosti a kvality.

Tip: Pijete vodu z kohoutku? Pak se vám může hodit filtrační konvice Aluna Brita, kterou právě nyní najdete v akci v hypermarketech Albert za 299 Kč. Nabídka platí do 1. září.

Aktuální info 1. 9. 2020: Společnost Kofola se k testu balených vod prezentovanému v pořadu A DOST! vyjádřila zde.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz