Rostlinná mléka jsou v kurzu, ne všechna jsou ale kvalitní. Na co si dát při nákupu pozor?

Na trhu jsou sójová, kokosová, mandlová i ovesná mléka Alžběta Šírková

V poslední době přibývá lidí, kteří konzumují rostlinná mléka vyrobená z ořechů, obilovin či sóji. Důvody bývají zejména zdravotní – intolerance laktózy neboli neschopnost strávit mléčný cukr (laktózu) či alergie na mléčnou bílkovinu. Jiní zase chtějí zkusit něco nového, drží dietu nebo jim klasické mléko zakazuje jejich životní styl.

Přečtěte si také

Potraviny, které pomáhají rychle odbourávat alkohol v krvi. Co jíst, když potřebujete vystřízlivět?
Potraviny, které pomáhají rychle odbourávat alkohol v krvi. Co jíst, když potřebujete vystřízlivět?

Naštěstí pro ně je tu i řada alternativ – sójové, mandlové, ovesné či kokosové mléko. Ne každé je však kvalitní. Poradíme, jak se vyznat v jejich široké nabídce a nenaletět.

Odborníci na výživu doporučují při koupi rostlinného mléka hledět na procentní zastoupení základní suroviny. Například mandlové by mělo obsahovat alespoň 7 až 15 % mandlí, sójové 6 až 10 % sóji. U ovesného nápoje by měl být podíl ještě vyšší, a to od 12 do 16 %. 

Ať už ale zvolíte jakoukoli rostlinnou alternativu, vězte, že pokud na obalu najdete nižší podíl (od 2 do 5 %), kupujete produkt složený z vody, přidaných cukrů, sladidel a stabilizátorů, které mají tzv. vytáhnout a zvýraznit chuť malého množství rostlinné složky. 

Alternativní náhradu mléka volte také podle vašich preferencí a toho, co od něj očekáváte. Náš přehled vám pomůže v rozhodování.

Různé tváře rostlinného mléka – vyznáte se v nich? GEORGE DESIPRIS / Pexels

Mandlové mléko

„Mléko“ z mandlí má přirozeně nasládlou chuť, a proto se hodí zejména k doslazení kávy či do pudinků. Mandle mají navíc řadu zdravotních benefitů. Obsahují důležitý vitamin B2 alias riboflavin, který je obsažen v klasickém živočišném mléku a pro správné fungování lidského organismu je nezbytný. Podporuje totiž normální činnost nervové soustavy, snižuje míru únavy a vyčerpání a příznivě ovlivňuje funkce srdce a dalších orgánů.

Dále obsahuje vitamin E, který funguje jako antioxidant (chrání buňky před volnými radikály, oxidačním stresem a zároveň pomáhá zpomalovat jejich stárnutí) a vlákninu, která urychluje proces trávení, a pomáhá tak předcházet zácpě.

 • Složení kvalitního produktu: voda, 7 % mandlí, mořská sůl z ekologického zemědělství
 • Nutriční hodnoty na 100 ml: 143 kJ, tuky 3,3 g, sacharidy 0,5 g, vláknina 0,7 g, bílkoviny 1,1 g, sůl 0,14 g
Mléko z mandlí Pixabay

Nevýhodou mandlového mléka je jeho vyšší cena. Litr pořídíte od 50 do 100 korun. Můžete si ho ale snadno připravit i doma.

Recept na domácí mandlové mléko

 • 1 hrnek (250 g) oloupaných mandlí
 • 4 hrnky vody
 • med na případné doslazení

Propláchnuté mandle nasypeme přes noc do mísy a zalijeme vodou. Druhý den vodu vylijeme a mandle opět propláchneme. Takto připravené mandle rozmixujeme spolu se 4 hrnky čerstvé vody. Pokud chceme dosáhnout jemné konzistence bez přebytečných kousků, vezmeme si na pomoc cedník, přes který mandlovou směs přecedíme. V případě potřeby mléko dosladíme medem či dochutíme vanilkou. Nápoj skladujeme v lednici a spotřebujeme do 4 dnů.

Tip: Dužinu z mandlí, která zůstala v cedníku, nevyhazujte. Můžete ji přidat do jogurtu nebo využít jako drobenku na koláč.

Rostlinné mléko v akci se bude hodit

Kokosové mléko 

Kokosový nápoj vyniká sladkou chutí a příjemnou vůní. Navíc na lidský organismus působí příznivě hned v několika směrech. Kokos je totiž nositelem železa, a je tudíž vhodný pro lidi trpící anémií. Obsahuje také draslík, který pomáhá snižovat vysoký krevní tlak. A ačkoli je kokos kalorický, nemusí se mu vyhýbat ani dietáři. Obsahuje totiž hodně vlákniny, která tělo zasytí a předchází tak přejídání.

Cena jednoho litru kokosového nápoje se pohybuje od 52 korun do 90 korun.

 • Složení: voda, 11 % kokosového mléka (kokosový krém, voda), jedlá sůl
 • Nutriční hodnoty: 234 kJ, tuky 1,4 g, sacharidy 10,3 g, vláknina 0,3 g
Kokosové mléko Unsplash

Vyzkoušejte kokosový bio nápoj i vy

Sójové mléko

Zatímco mandlové mléko má řadu plusů, o tom sójovém se totéž jednoznačně říct nedá. Jeho občasná konzumace tělu neublíží, ale podle odborníků tady více než dvojnásobně platí pravidlo „všeho s mírou“.

Sójový nápoj se totiž vyrábí z nefermentované sóji, která obsahuje rostlinné látky fytoestrogeny, které se v zažívacím traktu mění na látky s estrogenními účinky. Zvýšená hladina ženského hormonu estrogenu, ke které dochází při časté a přílišné konzumaci sójových výrobků, může vyvolat předčasný nástup puberty a nastartovat bujení nádorových buněk rakoviny prsu. Lékaři proto varují děti a těhotné ženy před konzumací sóji.

Se sójovými mléky opatrně Alžběta Šírková

Na druhou stranu jsou produkty ze sóji doporučovány ženám v menopauze. Během této životní etapy klesá přirozená tvorba hormonu estrogen, což se projevuje řadou negativ od návalů horka a nočního pocení až po osteoporózu (úbytek kostní hmoty). A právě v tu chvíli nastupuje sója se svými fytoestrogeny, které mohou fungovat jako přírodní alternativa při hormonální léčbě.

Navíc obsahuje vysoké množství bílkovin, které pomohou zbrzdit úbytek kostní hmoty. Pokud má ale vyzrálá žena v rodinné anamnéze nějaký druh rakoviny, měla by sójové mléko konzumovat jen výjimečně.

Litr sójového mléka pořídíte od 30 do 70 Kč.

 • Složení: pitná voda, loupané sójové boby (5,9 %), cukr, fosforečnan vápenatý, regulátor kyselosti (dihydrogenfosforečnan draselný), mořská sůl, aroma, stabilizátor (guma gellan), vitaminy (riboflavin (B2), B12, D2).
 • Nutriční hodnoty: 163 kJ, tuky 1,8 g, sacharidy 2,5 g, vláknina 0,5 g, bílkoviny 3 g, sůl 0,09 g

Výborné jsou i s příchutí

Ovesné mléko

Nápoj z ovsa je na trhu s rostlinnými mléky relativně nováčkem. Dá se nicméně očekávat, že si své místo na výsluní brzy vybude. Je totiž ze všech rostlinných alternativ nejvíce podobné tomu běžnému – a to jak co do krémové textury, tak i co do chuti.

Stejně jako mléko mandlové nese vitaminy B a E, na rozdíl od něj ovšem neobsahuje žádný tuk. Díky množství minerálů, jako jsou hořčík, mangan, selen či železo, zlepšuje pevnost kostí a kloubů, podporuje imunitu a snižuje krevní tlak. A dobré je také pro metabolismus a trávení.

Ovesné mléko koupíte i v drogeriích Alžběta Šírková

Vzhledem k vyššímu obsahu zdravých sacharidů je ovesný nápoj vhodný pro sportovce a děti ve vývinu. Vyhnout by se mu naopak měli celiaci, neboť obsahuje lepek.

Za litr tohoto mléka zaplatíte od 40 do 80 Kč. K dostání je zejména v obchodech se zdravou výživou a v drogeriích.

 • Složení: 99,5 % ovesného základu (voda, 11,5 % celozrnného ovsa), slunečnicový olej, sůl
 • Nutriční hodnoty: 177 kJ, tuk 0,8 g, sacharidy 7,7 g (z toho 4,5 g cukru), vláknina 0,7 g, bílkoviny 0,7 g
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz