Bobkový list nepatří jen pod maso: Skvěle poslouží v domácí lékárničce. Víte, co s ním?

Olej z vavřínu může pomáhat tlumit bolesti svalů a kloubů sik-life/ Pixabay

Vavřín vznešený. Že vám to nic neříká? Pak tuto bylinku znáte spíše pod označením bobkový list. Jeho lístky a plody však nemusíte používat pouze jako koření, jak je u nás zvykem. Tentokrát jsme si posvítili na jeho využití v lékárničce. Jaké má účinky a s čím zatočí?

Přečtěte si také

Jste pořád unavení? Viníkem by mohla být chudokrevnost
Jste pořád unavení? Viníkem by mohla být chudokrevnost

Výrazné koření má mnoho benefitů na lidské zdraví. Aby také ne, když obsahuje velké množství bílkovin, vlákniny, hořčin, glykosidů a tříslovin, ale i vitamínu A, B a C, kyseliny listové nebo minerálů, jako jsou vápník, selen, měď, zinek, železo a hořčík s draslíkem. Díky všem aktivním látkám je bobkový list označován jako silný protizánětlivý a antibakteriální pomocník

Zázračný všelék?

Bobkový list, tedy pokud víte, jak jej využít, podporuje trávení, čistí játra a střeva, pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu a umí snižovat hladinu krevního cukru. Pomáhá ale také s nepříjemnou bolestí – ať už se jedná o revmatismus, artritidu nebo bolesti hlavy.

Kromě těchto potíží si poradí také se záněty močového měchýře, s nežádoucím zavodněním a nachlazením či plynatostí. Právě proto je dobré mít jej při ruce – klidně ve staré a dobře známé sušené formě. A jak si jej připravit, aby pomáhal?

Čaj z vavřínu

Čaj z bobkového listu je první pomocí při boji s bacily. Nálev z něj je vhodným podpůrným léčivem v případě nachlazení, chřipky a kašle. Stačí nastříhat několik lístků a ty pak zalít vroucí vodou. Čaj nechte louhovat 5 minut.

Pije se nejlépe vlažný, maximálně třikrát denně. A když ho nevypijete? Nevadí, nálev můžete použít jako zklidňující oplach pokožky hlavy. Bobkový list totiž pomáhá proti lupům.

Zásobujte se – nastává sezóna horkých čajů

Vavřínová inhalace

Trápí vás zahleněné a ucpané dutiny? I s tímto problémem vám může pomoci (ne)obyčejný bobkový list. Čtyři lžíce listů ve vodě přiveďte k varu a následně je chvíli nechte louhovat. Poté už se připravte na inhalaci – hlavu si zakryjte ručníkem a opatrně vdechujte léčivé výpary. Inhalace vám pomůže vypořádat se s hleny a dokonce vám může ulevit i od doprovázejících bolestí hlavy.

Obyčejné koření, nebo zázrak? Možná, že obojí. Vavřín vznešený kropekk_pl/ Pixabay

Zdravotní olej

Z bobkového listu si doma snadno připravíte také vavřínový olej. Potřebujete k němu kvalitní olivový olej a sáček bobkových listů. Listy nechte v oleji po dobu dvou týdnů macerovat, poté olej sceďte. K čemu je takový přípravek dobrý? Můžete jej používat k obkladům na bolavé klouby, k masážím i léčebným koupelím. 

Tip: K maceraci bylinek používejte třeba extra panenský olivový olej v dobré kvalitě. Ten má rovněž benefity pro pokožku a lidské zdraví, proto je ideálním nosičem. Olivový olej extra panenský Ondoliva nyní najdete v akci v Globusu za 99,90 Kč, San Fabio pak můžete koupit za stejnou cenu v Penny a za 69,90 Kč koupíte i Olivový olej extra panenský Tesco.

Olivový olej v akci

Harmonie těla i duše

Bylina má příznivé účinky na tělo i duši. Nejlépe si je dopřejete pomocí esenciálního oleje z vavřínu a aroma lampy, sušené lístky ale můžete také zapálit v nehořlavé sklenici nebo v kadidelnici. Silice z nich čistí, uklidňují a tiší emoce, aniž by ovšem přespříliš tlumily. Jak se zdá, jde vskutku o vznešenou rostlinku, která je všestranná a užitečná nejen v kuchyni.

Tip: K inhalacím bylinek dobře slouží obličejová sauna. Přístroje jsou vhodné nejen k inhalaci, nýbrž také k napařování pleti před aplikací pečujících a čisticích masek. Příští týden, tedy až do 18. 10., ji naleznete v prodejnách Lidl za 349 Kč. Ve slevách na ni však lze narazit i v letácích Datart či Electro World.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz