Bobkový list nepatří jen pod maso: Skvěle poslouží v domácí lékárničce. Víte, co s ním?

Olej z vavřínu může pomáhat tlumit bolesti svalů a kloubů sik-life/ Pixabay

Vavřín vznešený. Že vám to nic neříká? Pak tuto bylinku znáte spíše pod označením bobkový list. Jeho lístky a plody však nemusíte používat pouze jako koření, jak je u nás zvykem. Tentokrát jsme si posvítili na jeho využití v lékárničce. Jaké má účinky a s čím zatočí?

Přečtěte si také

Není kaštan jako kaštan. Vše o zdravotních účincích a jak správně připravit ty jedlé
Není kaštan jako kaštan. Vše o zdravotních účincích a jak správně připravit ty jedlé

Výrazné koření má mnoho benefitů na lidské zdraví. Aby také ne, když obsahuje velké množství bílkovin, vlákniny, hořčin, glykosidů a tříslovin, ale i vitamínu A, B a C, kyseliny listové nebo minerálů, jako jsou vápník, selen, měď, zinek, železo a hořčík s draslíkem. Díky všem aktivním látkám je bobkový list označován jako silný protizánětlivý a antibakteriální pomocník

Zázračný všelék?

Bobkový list, tedy pokud víte, jak jej využít, podporuje trávení, čistí játra a střeva, pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu a umí snižovat hladinu krevního cukru. Pomáhá ale také s nepříjemnou bolestí – ať už se jedná o revmatismus, artritidu nebo bolesti hlavy.

Kromě těchto potíží si poradí také se záněty močového měchýře, s nežádoucím zavodněním a nachlazením či plynatostí. Právě proto je dobré mít jej při ruce – klidně ve staré a dobře známé sušené formě. A jak si jej připravit, aby pomáhal?

Čaj z vavřínu

Čaj z bobkového listu je první pomocí při boji s bacily. Nálev z něj je vhodným podpůrným léčivem v případě nachlazení, chřipky a kašle. Stačí nastříhat několik lístků a ty pak zalít vroucí vodou. Čaj nechte louhovat 5 minut.

Pije se nejlépe vlažný, maximálně třikrát denně. A když ho nevypijete? Nevadí, nálev můžete použít jako zklidňující oplach pokožky hlavy. Bobkový list totiž pomáhá proti lupům.

Zásobujte se – nastává sezóna horkých čajů

Vavřínová inhalace

Trápí vás zahleněné a ucpané dutiny? I s tímto problémem vám může pomoci (ne)obyčejný bobkový list. Čtyři lžíce listů ve vodě přiveďte k varu a následně je chvíli nechte louhovat. Poté už se připravte na inhalaci – hlavu si zakryjte ručníkem a opatrně vdechujte léčivé výpary. Inhalace vám pomůže vypořádat se s hleny a dokonce vám může ulevit i od doprovázejících bolestí hlavy.

Obyčejné koření, nebo zázrak? Možná, že obojí. Vavřín vznešený kropekk_pl/ Pixabay

Zdravotní olej

Z bobkového listu si doma snadno připravíte také vavřínový olej. Potřebujete k němu kvalitní olivový olej a sáček bobkových listů. Listy nechte v oleji po dobu dvou týdnů macerovat, poté olej sceďte. K čemu je takový přípravek dobrý? Můžete jej používat k obkladům na bolavé klouby, k masážím i léčebným koupelím. 

Tip: K maceraci bylinek používejte třeba extra panenský olivový olej v dobré kvalitě. Ten má rovněž benefity pro pokožku a lidské zdraví, proto je ideálním nosičem. Olivový olej extra panenský Ondoliva nyní najdete v akci v Globusu za 99,90 Kč, San Fabio pak můžete koupit za stejnou cenu v Penny a za 69,90 Kč koupíte i Olivový olej extra panenský Tesco.

Olivový olej v akci

Harmonie těla i duše

Bylina má příznivé účinky na tělo i duši. Nejlépe si je dopřejete pomocí esenciálního oleje z vavřínu a aroma lampy, sušené lístky ale můžete také zapálit v nehořlavé sklenici nebo v kadidelnici. Silice z nich čistí, uklidňují a tiší emoce, aniž by ovšem přespříliš tlumily. Jak se zdá, jde vskutku o vznešenou rostlinku, která je všestranná a užitečná nejen v kuchyni.

Tip: K inhalacím bylinek dobře slouží obličejová sauna. Přístroje jsou vhodné nejen k inhalaci, nýbrž také k napařování pleti před aplikací pečujících a čisticích masek. Příští týden, tedy až do 18. 10., ji naleznete v prodejnách Lidl za 349 Kč. Ve slevách na ni však lze narazit i v letácích Datart či Electro World.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz