Půjčování místo nákupu? Známé módní značky přicházejí s novým konceptem

Bohužel pro české milovníky módy, kolekci budou prodávat pouze butiky Ganni, nikoli Levi's Unsplash

Dánská módní značka Ganni zavedla program půjčování oblečení už minulý rok. Nyní se oblíbený brand spojil s firmou Levi's, aby společně vytvořili speciální kolekci upcyklovaného denimu. Nejzajímavější na tom je, že se kolekce nedá koupit. V zemích, kde Ganni působí, bude možné si jednotlivé kousky půjčit od 55 dolarů na maximálně 3 týdny. V České republice tedy zatím kolekci neseženete. Možná jde ale o koncept, který budou přejímat a rozvíjet i další značky u nás...

Přečtěte si také

Výroba džínů si bere vysokou daň: Na jedny kalhoty se spotřebuje 1 500 litrů vody
Výroba džínů si bere vysokou daň: Na jedny kalhoty se spotřebuje 1 500 litrů vody

Recyklace, odpovědnost a sdílení

Netradiční kolaborace byla představena na kodaňském týdnu módy a sklidila velký úspěch. Jednotlivé modely jsou vyrobené z recyklovaného denimu Levi's 501 a vintage svršků. Řada se nazývá „Love Letter“ a předznamenává dlouhodobé partnerství obou značek. Mezi nejpovedenější kousky rozhodně patří propínací košile s typickým límcem jako z pohádky Petr Pan, nechybí ale ani džíny různých střihů a džínové šaty.

Od začátku jsme věděli, že společně se značkou Levi's chceme vytvořit něco výjimečného, co budou nosit všichni, ale nebude to patřit nikomu. Odpovědná spotřeba je teď důležitější než kdy jindy. Sdílená ekonomika dává spotřebitelům možnost jít s módou, aniž by vyžadovala dlouhodobé závazky,“ říká kreativní ředitelka Ganni Ditte Reffstrup.

Nejde jen o samotné oblečení, Ganni a Levi's mají kolekci dotaženou do posledního detailu. Zákazníkům ji budou posílat v recyklovaných obalech RePack, které splňují dánské ekologické standardy. A po navrácení do obchodu bude každý model znovu připravený už po 72 hodinách.

Recyklací denimu vznikly nové zajímavé kousky, které si budou zákazníci půjčovat od 50 dolarů týdně Pexels

Půjčování oblečení v ČR?

V Česku kolekci z této kolaborace bohužel nekoupíte. Bude se distribuovat výhradně přes butiky Ganni, které u nás zatím nenajdete – nejbližší pobočku mají v Berlíně. I spousta českých designérů ale prosazuje udržitelný přístup k módě.

Sdílení a půjčování se pomalu stává trendem a už nyní půjčují oblečení pro každodenní nošení například značky LEEDA Lucie Kutálkové, Lazy Eye nebo ODIVI. A brzy se k nim určitě přidají i další tuzemští tvůrci.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz