V Mexiku dětem neprodají nezdravé potraviny. Na obalech budou varování jako na cigaretách

Sladké nápoje budou pro mexické děti tabu Pexels

V mexickém státě Oaxaca už si děti nezdravé jídlo a sladké nápoje nekoupí. Platí tam přísný zákaz prodeje těchto potravin osobám mladším 18 let. Podobné opatření ale chystají i další mexické státy. Důvodem je vysoký počet lidí s nemocemi, které zhoršují průběh koronavirové infekce. Smrtnost v Mexiku mírně převyšuje světový průměr a podle odborníků za to může právě obezita, cukrovka a vysoký krevní tlak.

Přečtěte si také

V sobotu 16. října je Světový den chleba. Každý Čech ho sní za rok okolo čtyřiceti kilogramů
V sobotu 16. října je Světový den chleba. Každý Čech ho sní za rok okolo čtyřiceti kilogramů

Zákaz prodeje i reklamy ve školách

Musíme se vrátit k tradičnímu jídlu a musíme s tím začít u dětí,“ řekl Adán Augusto López, guvernér mexického státu Tabasco, který oznámil předložení podobné iniciativy jen den poté, co bylo přijato původní opatření.

A i ve státě Colima počítá návrh zákona nejen se zákazem prodeje potravin s vysokým obsahem cukru, soli a sodíku, ale i se zákazem reklamy na tyto výrobky ve školách.

Přes 70 % Mexičanů trpí obezitou

Podle BBC se Mexičané se zdravotními problémy potýkají už dlouho. Jak ukazují aktuální data, mezi zeměmi OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) má Mexiko nejvyšší podíl obyvatel nemocných cukrovkou. Vysoký je také podíl obezity a dětské obezity. Zatímco v roce 1993 bylo obézních jen 20 % populace této země, v současnosti už je to 72,5 %.

V hlavním městě Mexika je obézních 6 z 10 dětí. I tam tedy starostka Claudia Sheinbaumová o podobných opatřeních uvažuje – a i představitelé některých ostatních států by se k ní pravděpodobně připojili. Podle vyjádření webu Mexico Daily News se k zákazu kladně staví 10 z 31 států.

Zákaz se vztahuje i na sladkosti Pexels

Varování jako na cigaretách

Nezdravé pochutiny můžou mexickým dětem poskytnout pouze rodiče, ostatním dospělým hrozí za porušení zákazu vysoké pokuty, nebo dokonce vězení. Od října letošního roku má pak začít platit zákon, který nařizuje jasnou deklaraci zdravotních rizik u produktů s vysokým obsahem cukru, soli, kalorií a nasycených tuků.

Podobné varování jako na krabičkách cigaret tedy Mexičané najdou například na colových nápojích, cukrovinkách nebo rychlém občerstvení.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz