Kompostovat je trendy! Bioodpad lze elegantně řešit i v paneláku

Kompostovat lze různými způsoby, buď pomocí kompostéru a nebo vermikompostování.

Třídit plasty, papír a sklo už jsme si víceméně zvykli. Většina moderních kuchyní již na tyto požadavky pamatuje. Jenže velkou část našeho odpadu tvoří také části, které se na vesnicích házely na hnůj. Málokdo žijící v městském bytě má dnes po ruce kompost a nebo za rohem bioplynku. Přesto má řadu příležitostí, co s bioodpadem udělat. A vězte, že to stojí za to.

Přečtěte si také

Rapperka Cardi B se spojila se značkou Reebok a vznikly z toho tenisky pro silné a nezávislé ženy
Rapperka Cardi B se spojila se značkou Reebok a vznikly z toho tenisky pro silné a nezávislé ženy

Proč kompostovat

Může se zdát, že těch pár slupek od brambor, mrkve a nebo odřezků od ředkviček ani nestojí za úsilí. Tak si zkuste pár dní jen tak odkládat bioodpad do nějaké nádoby. Uvidíte, že hromádka bude až překvapivě vysoká. A teď si představte, že tento materiál můžete doma zpracovat a získat něco na oplátku. Nejen kvalitní humus, ale také organické tekuté hnojivo. A zcela zdarma. Pokud máte rádi pokojové květiny, nebo si zkrášlujete květinami parapet, pěstujete bylinky a nebo rajčata, pak si můžete být jisti, že vaše úroda se příjemně zvětší a navíc snížíte riziko vzniku chorob na rostlinách. A pokud nejste zrovna milovníci vlastních květin, vězte, že vaše ekologické cítění ocení zeleň ve vašem okolí. Pohnojte místní stromy v parku a nebo záhonek před bytovkou.

Kompost na zahradě

Pokud se rozhodnete pro kompostování, máte hned několik možností. Mezi tu klasickou patří samozřejmě kompost na zahrádce. Zde je důležité dbát na pestrou skladbu materiálu ke kompostování (ideálně kombinovat trávu a zelené části s větvemi či dřevní štěpkou). Pokud kompostujete „jen“ samotnou trávu či listí, může dojít k hnilobným procesům, obsahují totiž výrazně více dusíku. Vhodné je využít i kvalitního kompostéru. Na trhu je nabídka široká od dřevěných kompostérů po různé tvary plastových nebo třeba bubnový kompostér. Mnoho obcí, měst a městských částí navíc tento způsob podporuje různými výhodami či příspěvky. Variantou je také popelnice na bioodpad, kterou můžete využít sami a nebo se může spojit více domů.

Tip z Kupi.cz

Mrkněte na kupi.cz které kompostéry jsou v akčních letácích

Základem je vybrat kvalitní kompostér. Může být plastový, dřevěný nebo bubnový.

Žížaly v akci

Mezi relativně nový způsob patří vermikompostování. Tedy využití speciálního druhu žížal (žížala kalifornská), který váš bioodpad elegantně zpracuje přímo u vás v bytě, na balkóně a nebo na chodbě. Základem je vícepatrová nádoba. Nádoba nemusí být ani příliš veliká, na kilo bioodpadu týdně stačí zhruba 0,2 m2. Důležitý je však přístup vzduchu. Nádobu si můžete buď vyrobit, ale nabízí ji i řada obchodních domů zaměřených na dům a zahradu. Vybrat si můžete i z opravdu designových kousků a v různých barevných kombinacích. Pokud začínáte, je třeba vytvořit tzv. podestýlku. Tu tvoří navlhčený a natrhaný lepenkový papír (při zmáčknutí z něj voda kape nikoli teče), listí, trochu zeminy či kakaové sedliny, hobliny a samozřejmě první várka bioodpadu. Do té ubytujte žížaly.

Jakmile začnou žížaly „pracovat,“ objeví se ve spodní části nádoby první žížalí výtvor. Jedná se o tekutou část, která slouží jako skvělé organické hnojivo. Zpravidla se ředí 1:10 s vodou. Jakmile naplníte první patro bioodpadem, připravte stejným způsobem podestýlku pro druhé patro a to první nechte cca 3 měsíce pracovat a přetvořit na humus. Pokud dodržíte jednoduchá pravidla, kompostování prostřednictvím žížal nezapáchá.

Bytové kompostování zajišťují žížaly. Nezapáchá a přinese mnoho užitku.

Co kompostovat ve vermikompostéru?

  • uschlé listy či květy
  • slupky a odřezky od zeleniny (ty větší je lepší rozkrájet na kousky do 5 cm)
  • zbytky ovoce (nikoli však citrusy)
  • kávová sedlina a obsah čajových sáčků či zbytky sypaného čaje
  • namočený a natrhaný lepenkový papír (pokud je hmota příliš tekutá)

Co do vermikompostéru nepatří

  • zbytky mléka či masa
  • jakákoli umělá hmota
  • plesnivé zbytky
  • olej jakéhokoli druhu
  • příliš velké nebo tvrdé kusy

Tip od nás

Ačkoli je to povolené, žížalám nedělá dobře příliš výrazné aroma. Slupky a odřezky od cibule, česnek či zbytky pórku by je mohli oslabit. Dalším úskalím jsou skořápky od vajíček, které jsou opět povolené, ale žížalám trvá dlouhou dobu je zpracovat. Podobně tomu je o tlustých stonků, například od keříkových rajčat. Ty mohou zůstat v nádobě příliš dlouho a způsobovat neplechu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz