Ovocné octy mají spoustu využití a připravíte je jednoduše i doma

Jedním z ovocných octů je i známé balsamico Pixabay

Lihový ocet už dávno nemá v kuchyních monopol – k vaření a dochucování se dnes používají i jiné typy, například ty ovocné. Vyrábí se fermentací a přidávají se do salátů, zálivek i omáček. Z některých druhů, například rybízového nebo malinového, se dokonce dá připravit domácí limonáda. Jiné se používají k finálnímu dochucení pokrmů ve vysoké gastronomii. Jaká jsou specifika jednotlivých ovocných octů a jak si je vyrobit doma?

Přečtěte si také

3 rychlé zálivky na hlávkový salát, které zachutnají celé rodině
3 rychlé zálivky na hlávkový salát, které zachutnají celé rodině

Vinný ocet

Vybrat si můžete variantu z bílého nebo červeného vína. Oba dva druhy skvěle dochutí saláty nebo omáčky a přidávají se i do domácích marmelád, čatní nebo dresinků. Využít je můžete i k nakládání masa.

Bílý vinný ocet je jemnější a skvěle doplní například pokrmy z mořských plodů a nejrůznější polévky. Červený vinný ocet zase vítězí ve studené kuchyni.

Balzamikový ocet

Balsamico je speciální druh vinného octa, který pochází z italské Modeny. Připravuje se tam tradiční metodou už od 17. století a patří k vyhledávaným kulinářským přísadám. Vyrábí se ze zahušťovaného moštu z těch nejkvalitnějších hroznů, který zraje v dřevěných sudech. Právě podle doby zrání se rozlišuje i jeho kvalita.

Má tmavou barvu a hustší, sirupovitou konzistenci. Používá se pro finální dochucení přímo na talíři – nejlépe ladí s různými druhy sýrů, zeleninou a ovocem.

Balzamikový ocet se používá k finální úpravě přímo na talíři Unsplash

Jablečný ocet

Pokud máte rádi výraznou, ostrou chuť, určitě vyzkoušejte jablečný ocet. Používá se například na zálivky do salátů se zelím, k sýrům nebo k nakládání vepřového masa, které je díky němu křehčí a jemnější. V kombinaci s kvalitním olivovým nebo slunečnicovým olejem z něj připravíte i výborný domácí dresink.

Rybízový ocet

V tomto případě nejde o klasický ocet vzniklý fermentací. Vyrábí se přidáním rybízové šťávy do hotového jablečného nebo vinného octa. Skvěle se pojí s výraznou chutí bylinek, jako jsou bobkový list, rozmarýn nebo šalvěj. Využijete ho po celé léto ke grilovaným specialitám, dá se z něj ale připravit také dresink nebo bylinková majonéza.

Malinový ocet

Výroba probíhá podobně jako u rybízového octa – základem je ocet již hotový, do kterého se nalije malinová šťáva. Kromě domácích limonád, dresinků a salátů se malinový ocet používá i v kosmetice. Je oblíbenou přírodní variantou vlasového kondicionéru.

S malinovým octem bude mít limonáda výraznější chuť Pexels

Recept na domácí jablečný ocet

Budete potřebovat:

  • 1 kg zralých jablek
  • 2 l převařené vody

Zralá jablka omyjte, oloupejte a vykrojte jádřince. Pak je nastrouhejte a vložte do sklenice o objemu minimálně 4 litry. V hrnci převařte 2 litry vody, nechte vychladnout a jablka s ní zalijte. Hrdlo sklenice zakryjte jen bavlněnou utěrkou a připevněte gumičkou nebo provázkem. Láhev nechte na temném místě 10 dní a každý den alespoň 1x promíchejte obsah dřevěnou vařečkou.

Po 10 dnech přefiltrujte přes plátno. Vzniklou tekutinu nalijte zpět do vymyté sklenice, zakryjte tkaninou a nechte ji další 3 týdny kvasit v temné místnosti. Sledujte, jestli se ještě tvoří bublinky – jakmile přestanou, je prakticky hotovo. Nakonec ocet slijte do menších skleniček.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz