Všechno je jinak. Vysloužilou elektroniku Samsung můžete znovu odevzdat ve všech sběrných dvorech

Sběrné dvory budou znovu odebírat výrobky Samsung Adobe stock

Stačil týden a situace kolem zpětného odběru elektroniky Samsung je vyřešena. Po čtvrtečním jednání na ministerstvu životního prostředí došli zástupci všech stran k výsledku, který potěší především občany. Od 1. srpna totiž nechtěly sběrné dvory odebírat produkty značky Samsung. Důvodem bylo ukončení smlouvy Samsungu a společnosti Asekol a fakt, že nová společnost, která má sběr zajišťovat, neuzavřela včas smlouvy nové.

Přečtěte si také

Má se trampolína na zimu uklidit, přikrýt, anebo nechat být?
Má se trampolína na zimu uklidit, přikrýt, anebo nechat být?

Přístroje lze opět odvážet

S prvním srpnovým dnem přestaly sběrné dvory měst a obcí odebírat a odvážet elektroniku firmy Samsung. Firmě Asekol, která tyto výrobky odvážela, totiž vypršela smlouva. Jelikož však její nástupce, společnost REMA Systém, nezvládla jednání s většinou sběrných dvorů, musel Asekol pokračovat v likvidaci odpadů na vlastní náklady. Chtěl tím tak předejít možnému ekologickému dopadu na města a obce.

Vzniklá situace na sběrných dvorech je pro nás neakceptovatelná, uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec důvod, proč se ministerstvo do problému vložilo. A zdá se, že přišlo s uspokojivým řešením pro všechny účastníky. Kolektivní systémy po schůzce svolané ministerstvem slíbily, že budou vysloužilé výrobky společnosti Samsung dál bez problému od občanů brát.

Poplatek za likvidaci je již v ceně

Od roku 2013 se neuvádí poplatek za ekologickou likvidaci na účtence, ale je zahrnutý v ceně výrobku. Výrobce elektroniky jej následně zasílá kolektivnímu systému jako kompenzaci za náklady se sběrem jeho elektroodpadu. A podle ministerstva je tudíž i proto nepřijatelné, aby se občané museli zabývat tím, jak vůbec výrobky správně zlikvidovat, případně aby byli oběťmi konkurenčních bojů kolektivních systémů.

Za likvidaci starých produktů jsou navíc zodpovědní jejich výrobci a dovozci. Ti svou povinnost přesouvají na kolektivní systémy, ve kterých se sdružují. U nás fungují především čtyři – zmíněné společnosti Asekol a REMA, Elektrowin a společnost Retela, kterou Asekol od roku 2018 vlastní. 

REMA na jednání slíbila, že ze všech obecních sběrných dvorů značku Samsung bude bez problémů odvážet Canva

Asekol nahradí společnost REMA

REMA na jednání slíbila, že ze všech obecních sběrných dvorů značku Samsung bude bez problémů odvážet, a to i bez smlouvy, konstatovala po setkání všech zainteresovaných stran výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková s tím, že budou dále hlídat, zda se tak opravdu děje.

A závazek potvrdil i předseda představenstva REMA David Beneš. „REMA je připravena z každé obce odvážet veškeré televizory a monitory značky Samsung, a to i bez uzavřených smluv. Každá obec může zavolat na bezplatnou linku Chytré recyklace 800 976 679 a REMA to bez podmínek odveze,“ uvedl Beneš.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz