Češi začínají šetřit, týká se to především nákupů potravin, módy a pohonných hmot

Výrazné snížení útrat má podle odborníků na svědomí pandemie koronaviru Pixabay

Pandemie koronaviru se nedotkla jen lidských životů, ale také běžné ekomoniky, tedy co se týče rodinných rozpočtů. Situace se začíná projevovat také v utrácení, lidé více šetří ve vybraných oblastech.

Přečtěte si také

Jaké trvanlivé potraviny je dobré mít vždy doma pro případ, že se dostanete do karantény
Jaké trvanlivé potraviny je dobré mít vždy doma pro případ, že se dostanete do karantény

Český statistický úřad informoval o aktuálním stavu útrat v Česku.

Podle úřadu lidé kupují méně:

  • oděvy
  • obuv
  • potraviny
  • pohonné hmoty

Naopak mírný nárůst ziskovosti vykazují internetové obchody, které v červnu stouply o 27,8 % oproti stejnému měsíci v loňském roce. Přestože se online trhu daří stabilně už delší dobu, pandemie tuto oblast ještě posílila. Více lidé utrácejí za běžné výrobky do domácností nebo telekomunikační zařízení. Zvýšily se také útraty za léky a sportovní vybavení. Horší situace překvapila módní průmysl, který zažívá nebývalý propad. Jistě jste zaznamenali, že některé módní řetězce své pobočky v nákupních centrech zavírají (Zara, Camaieu aj.).

Nemilá čísla vykazuje také ekonomický sektor – prodej automobilových vozidel se propadl o 30 %.

Některé módní řetězce své pobočky v nákupních centrech zavírají Canva

Podle úvěrové pojišťovny Euler Hermes se vzhledem k událostem tohoto roku také snižuje hodnocení sektorových rizik, v Česku se tento problém týká nejen autoprůmyslu či textilu, ale i stavebnictví nebo dopravy. „Výrazně byl karanténními opatřeními zasažen textilní průmysl, kde je návrat k normálu zatím v nedohlednu. Poklesem zakázek trpí rovněž textilní segment navázaný na automobilovou výrobu a prakticky jediným textilním segmentem, který ve druhém čtvrtletí dokázal v období pandemie prosperovat, byli producenti textilních ochranných prostředků a masek,“ sdělila pojišťovna.

Jak to bude vypadat v budoucnu?

Teprve v roce 2021 má přijít oživení celosvětového textilního průmyslu, podle očekávání o celých 15 %. Do té doby je však trh ohrožen ztrátami některých dodavatelů a výrobců. Pro mnohé menší podnikatele může být řešením třeba částečný přechod do online sektoru nebo snížení nákladů. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz