Češi vykoupili jízdní kola, sklady jsou prázdné u nás i v celé Evropě

Na plné cykloprodejny si počkáme minimálně do října Pexels

Pokud si nyní plánujete koupit kolo přesně podle svých představ, možná budete nemile překvapení. Jízdních kol pro dospělé i děti je v ČR a celé Evropě nedostatek. Prodejny i sklady zejí prázdnotou a zákazníci musí brát, co zbylo, nebo se vydat přes půl republiky a doufat, že se daný model zatím nevyprodá. Proč jsou kola všude vyprodaná a kdy se situace zlepší?

Přečtěte si také

Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?
Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?

Evropských kol je nedostatek

Jsme především velkoobchod, ale kola těch nejžádanějších velikostí už nemáme dva měsíce,“ říká Jiří Píša, produktový manažer společnosti Progress Cycle, která je distributorem značky Giant pro Česko a Slovensko.

Něco se dalo vozit ze Španělska nebo z Francie, kde byli lidé doma zavření déle, ale jakmile tam mohli vyrazit ven, tato možnost skončila,“ doplňuje Píša a dodává, že letošní prodeje vzrostly až o 50 %.

Tuzemská dovolená na kolech

Problémem tedy nebyl ani tak výpadek výroby kvůli koronaviru jako spíš enormní zájem o kola. Většina Čechů zavítala do cykloprodejen hned po jejich otevření v dubnu. V době uzavření posiloven, bazénů i jiných vnitřních sportovišť byla totiž cyklistika jedním z mála povolených sportů. Lidé ale taktéž přemýšleli dopředu a řešili, jak budou trávit dovolenou.

Češi se báli, že kvůli koronaviru nebudou moci v létě cestovat do zahraničí, proto si koupili kolo pro domácí dovolenou. Další si kolo pořídili jako alternativu k městské hromadné dopravě, kterou se báli jezdit. A ke všemu byla zavřená skoro všechna sportoviště, jen jízda na kole zakázaná nebyla,“ vysvětluje Píša.

Mnoho Čechů letos vyráží na dovolenou na kolech Pexels

Výroba v Evropě může zvýšit ceny

Producenti a distributoři jízdních kol si brzy uvědomili, že není dobré spoléhat se na výrobu v Číně a v dalších asijských zemích. Například společnost Giant tedy už otevřela i závod v Maďarsku. Odtud ale přicházejí teprve první modely, celá kolekce na následující sezónu by měla být dostupná až v říjnu. Vzhledem k vyšší ceně za práci i materiál a nestabilnímu kurzu koruny však prodejci očekávají zdražení, a to přibližně o 5 až 10 %.

Británie chystá vouchery na opravu kol

Se zajímavějším řešením přišel britský premiér Boris Johnson, kterému se využívání jízdních kol zalíbilo z několika důvodů. Jednak skvěle koresponduje s aktuální kampaní za štíhlejší a zdravější britský národ a jednak neznečišťuje životní prostředí. Britové tedy budou dostávat speciální vouchery na opravu svých kol. Vydat by se jich mělo až 50 tisíc a jejich hodnota bude 50 liber.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz