Americké i evropské palírny v krizi: Vývoz whisky letos výrazně klesl

Whisky doplácí na obchodní válku mezi USA a Velkou Británií Unsplash

Mohlo by se zdát, že koronavirová krize palírny příliš nezasáhne, opak je ale pravdou. Od října minulého roku klesají vývozcům lihovin zisky o stovky milionů liber. Hlavním důvodem propadu je zavedení cla pro dovoz do USA, přispěla k tomu ovšem i pandemie. Co bude následovat?

Přečtěte si také

Obchody stahují z prodeje bio kokosový jogurt, který obsahuje nebezpečný pesticid
Obchody stahují z prodeje bio kokosový jogurt, který obsahuje nebezpečný pesticid

Do USA se vyváží o polovinu méně whisky než před rokem

Podle průzkumů klesl export whisky do Spojených států v dubnu o 47 % a v květnu dokonce o 65 %. Výše cla činí od loňského podzimu 25 % a týká se lihovin z vybraných evropských zemí, především z Německa, Itálie, Španělska či Velké Británie.

Problém ale zároveň mají i američtí producenti a vývozci whisky, jelikož se clo týká i exportu alkoholu z USA do Evropy. Od loňského podzimu se už jejich ztráty vyšplhaly na 337 milionů dolarů.

Krize se dotkla i amerických palíren

Rada destilátů USA tedy spustila kampaň Toasts not Tariffs a vyzývá k akci. „Naléháme na všechny v lihovarnickém průmyslu, od barmanů po zemědělce, aby řekli Úřadu amerického obchodního zmocněnce, že tyto tarify nás stojí pracovní místa a musejí být odstraněny,” prohlásil prezident Rady destilátů Spojených států Chris Swonger.

Whisky leží v sudech i několik let Canva

Jaké další zboží přijde na řadu?

Palírny na obou stranách Atlantiku volají pro zrušení, nebo alespoň snížení cel, Washington ale naopak plánuje zavést další poplatky. Už nyní probíhají jednání, která by zvýšila cenu dalšího dovezeného zboží. Z alkoholu se to týká třeba ginu, piva, vodky nebo šampaňského, jde nicméně i o další produkty.

Je možné, že se vyšší clo bude vztahovat například také na kožené výrobky, auta, sýry nebo olivy. Problémy tak mohou mít i některé luxusní značky jako LVMH, Hermés nebo Givenchy, které se kromě oblečení a doplňků z kůže zaměřují i na vývoz koňaku či šampaňského.

EU s navýšením cla nesouhlasí

Evropská komise nový systém poplatků odsoudila a uvedla, že opatření by mohla způsobit „zbytečné ekonomické škody v Evropě i v USA“. Její mluvčí řekl: „Problém zhoršuje to, že společnosti se nyní snaží překonat ekonomické potíže v důsledku krize Covid-19. Obáváme se, že přístup Spojených států by mohl být v rozporu s tím, co je povoleno v rámci WTO.“

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz