Pyžamo do lednice, miska s vodou, nebo klimatizace - jak se zchladit v parných dnech

Triky jak se doma ochladit, když jsou venku tropy

Jak ochladit byt či dům, když venku panují nesnesitelné letní teploty? Není to tak těžké, když víte, jak na to. Inspirujte se – dodržujte některé z jednoduchých triků, nebo si pořiďte šikovné pomocníky.

Přečtěte si také

Nevíte, co vařit? Recepty z rýže a luštěnin každý den na jiný způsob
Nevíte, co vařit? Recepty z rýže a luštěnin každý den na jiný způsob

Otevřená okna? Pozor, děláte chybu!

Jestli si myslíte, že pravidelným větráním docílíte změny teplot, pak se bohužel mýlíte. Větrat můžete – ale jedině v noci, kdy teploty venku dosahují minima. Naopak přes den nechte okna zavřená a pokud možno zatemněná – jedině tak docílíte zachování příjemného prostředí se snesitelným klima.

Slunci vstup zakázán! 

TIP: Zatemnění ve formě rolet, žaluzií či závěsů s přívlastkem thermo je pro vaše okna to pravé – nepustí slunce na návštěvu a vy nebudete muset snášet horko u vás doma. Utrácet za ně nemusíte nutně spoustu peněz, funkční závěsy najdete za přijatelnou cenu v Ikea, Jysku nebo v nábytku Kika. 

Zkuste to s vodou a ledem

Voda? No jasně! Pokud chcete zvlhčit a mírně ochladit pocitovou teplotu v interiéru, můžete zkusit namočit závěsy nebo rozvěsit mokré ručníky. Textil namočený ve studené vodě snižuje teplotu vzduchu a zvyšuje vlhkost prostředí. Toto řešení se nabízí právě i ve chvíli, kdy nutně potřebujete vyměnit vzduch v prostoru. A jak si pomoci? Zapněte starý dobrý ventilátor. Ten je k dostání v různých velikostech a designech – ale jeho funkce se v letním horku neztratí. Ve spolupráci s mokrými ručníky či nádobou naplněnou vodou a ledem pomůže rozvést ochlazený vzduch prostorem. Nakonec si kostku ledu vhoďte do vinného střiku a uvidíte, jak se vám uleví. 

TIP: Pokud kápnete trochu eukaliptového, nebo mátového esenciálního olejíčku do nádoby s vodou (případně na mokrý ručník) a umístíte ji před ventilátor, bude se cítit parádně svěží! Vyzkoušejte stolní mini ventilátor USB, který si můžete zapojit v kanceláři ke svému počítači, na stránkách Kupi.cz jsme ho našli za 149 Kč. 

Není klimatizace jako klimatizace

A že žádné řešení není tím pravým? Pak nezbývá, než vsadit na komfort – a vybrat klimatizaci. Pokud chcete investovat menší částku a nejste nároční, pak si vystačíte s mobilní klimatizací. Pomocí hadice dokáže vyvést ven horký vzduch. Ovšem při výběru dejte pozor na spotřebu energie, výkon a rozměry místnosti, kterou zvládne ochladit – nejspíš nezlepší teplotu v celé domácnosti, ale jako pomocnice v největších náporech vedra ji jistě oceníte. Rozhodně se vyplatí koupit si takovou klimatizaci, která má možnost dokoupitelného příslušenství v podobě textilního límce na okno, který působí jako těsnění -  nepustí teplo dovnitř místnosti, ale má otvor na hadici. Mobilní klima musí mít i kolečka, protože s ní budete často přecházet z místnosti do místnosti, nebo ji jen budete chtít zkrátka uklidit, když není potřeba. V akci jsme našli klimatizaci SENCOR SAC MT1221CH (10 990 Kč) která má součástí balení i textilní sadu do oken a doporučená plocha místnosti, kterou zvládne vychladit je: 30 - 41 m2. 

Druhou variantou je pak klasika ve formě vestavné klimatizace. Zatímco náklady na pořízení a montáž jsou vyšší, počáteční investice se vám vrátí ve formě možnosti regulovat teploty po celý rok – dlouhodobě. A s tím je spojeno pohodlí – navíc přece jen není klasická klimatizace tak viditelná v interiéru jako menší parťačka mobilní jednotka, na druhou stranu venkovní jednotka klimatizace není právě to, co chceme mít jako ozdobu na fasádě domu. V UNI HOBBY mají v akčním letáku vestavnou klimatizaci Coolexpert ACH-12BI za 12 999 Kč až do konce června. 

Nemůžete horkem usnout

Nepříjemný problém s usínáním v létě, zná asi každý z nás. Převalujete se - ne a ne usnout, je třeba se zchladit alespoň v okamžiku usínání. Pomáhá například dát do rozprašovače studenou vodu a peřiny s prostěradlem osvěžit. Pyžamo a lůžkoviny můžete také uložit na několik hodin do lednice či dokonce do mrazáku, budete překvapeni, jak krásně se vám bude usínat a navíc, tento fígl se dá praktikovat třeba i na chalupě, nebo na dovolené, kde chybí klimatizace. Ke spánku uléhejte pokud možno pod lehkou dekou, ideálně si pořiďte jen tenké "přikrývací" prostěradlo. Pocit horka mohou zmírnit také mokré vlasy či navlhčený ručník na čele nebo za krkem.