Jak vybrat stan pro rodinu? Poradíme vám 5 zaručených tipů

Jezdíte s rodinou pravidelně pod stan? Pexels

Chystáte se s dětmi do konce léta pod stan? Letos si můžete vyzkoušet stanování v Čechách. A když vás to bude bavit, příští rok se třeba vydáte i do zahraničí. Nejdřív je ale potřeba vybrat si kvalitní rodinný stan. Poradíme vám, jak na to v 5 krocích.

Přečtěte si také

Foie gras je kontroverzní pochoutkou! Proč (ne)ochutnat tuto delikatesu?
Foie gras je kontroverzní pochoutkou! Proč (ne)ochutnat tuto delikatesu?

1. Do kempu nebo do přírody

Předem byste si měli ujasnit, jestli budete stan používat výhradně v kempu, nebo se s dětmi vydáte do přírody. Rodinné turistické stany se totiž liší od těch kempinkových, které jsou větší a prostornější.

Pokud jedete autem do kempu, může stan klidně vážit 15–30 kg. Kdybyste ho ale měli nést na zádech jen pár hodin, 30 kg nepřipadá úvahu. Na druhou stranu, u kempinkových stanů se počítá s tím, že s sebou budete mít ještě spoustu dalších věcí, od batohů a tašek až po lednici nebo sedačku.

2. Na nákup vyrazte s rodinou

Stan si sice můžete koupit online, o dost lepší je však vyzkoušet si ho předem. Ideálně tedy vyrazte na nákup v celé sestavě. Fotky na internetu nebo v reklamním letáku mohou hodně klamat, a navíc z nich ani nepoznáte, z jakého materiálu je vyrobená konstrukce.

Plast určitě není pro velké stany vhodnou volbou, protože se může snadno zlomit. V náročných podmínkách spíše oceníte duralové nebo laminátové nosné pruty. A pokud sázíte na jistotu v kempu, můžete vyzkoušet i pevné ocelové varianty.

3. Předsíň a podlážka

Prostornou předsíň využijete hlavně při nepříznivém počasí. Můžete tu všichni společně jíst nebo si sem odložit kola a zavazadla. Základem je dostatečně přetažená předsíňka nad vnitřním stanem, jedině tak vám do něj nenaprší. Podlážka z kvalitního materiálu zase zabrání pronikání spodní vlhkosti a zároveň i pronikání vlhkosti seshora. Kvůli nedostatečně zvednuté podlážce by vám mohl vnitřní stan navlhnout.

Výrobce vždy udává rozměry vnitřního prostoru Unsplash

4. Materiál a konstrukce

Syntetika, na rozdíl od bavlny, nepromokne a je i výrazně lehčí. Její další výhodou je nízká cena a nenáročnost. Bavlněné stany se dnes využívají hlavně v tropických oblastech, protože je v nich lepší klima. V Čechách nebo v Evropě je ale nutně nepotřebujete – šlo by spíše o stylovou záležitost, kterou by vaše děti nejspíš neocenily.

Z hlediska funkčnosti bude stačit, když nezanedbáte větrání. A pozor také na vysokou hořlavost umělých materiálů – měly by mít speciální úpravu Fire Resistance. Díky té na místě styku s ohněm vznikne díra a oheň se dál nešíří.

5. Aby se investice vyplatila

Stačí jet pod stan párkrát ročně na prodloužený víkend a investice do kvalitního materiálu se vám vrátí. Rodinné stany bývají extrémně zatěžované, proto doporučujeme také zvážit prodlouženou záruku a zjistit si, jaký pozáruční servis prodejce poskytuje.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz