Jak vybrat stan pro rodinu? Poradíme vám 5 zaručených tipů

Jezdíte s rodinou pravidelně pod stan? Pexels

Chystáte se s dětmi do konce léta pod stan? Letos si můžete vyzkoušet stanování v Čechách. A když vás to bude bavit, příští rok se třeba vydáte i do zahraničí. Nejdřív je ale potřeba vybrat si kvalitní rodinný stan. Poradíme vám, jak na to v 5 krocích.

Přečtěte si také

Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky
Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky

1. Do kempu nebo do přírody

Předem byste si měli ujasnit, jestli budete stan používat výhradně v kempu, nebo se s dětmi vydáte do přírody. Rodinné turistické stany se totiž liší od těch kempinkových, které jsou větší a prostornější.

Pokud jedete autem do kempu, může stan klidně vážit 15–30 kg. Kdybyste ho ale měli nést na zádech jen pár hodin, 30 kg nepřipadá úvahu. Na druhou stranu, u kempinkových stanů se počítá s tím, že s sebou budete mít ještě spoustu dalších věcí, od batohů a tašek až po lednici nebo sedačku.

2. Na nákup vyrazte s rodinou

Stan si sice můžete koupit online, o dost lepší je však vyzkoušet si ho předem. Ideálně tedy vyrazte na nákup v celé sestavě. Fotky na internetu nebo v reklamním letáku mohou hodně klamat, a navíc z nich ani nepoznáte, z jakého materiálu je vyrobená konstrukce.

Plast určitě není pro velké stany vhodnou volbou, protože se může snadno zlomit. V náročných podmínkách spíše oceníte duralové nebo laminátové nosné pruty. A pokud sázíte na jistotu v kempu, můžete vyzkoušet i pevné ocelové varianty.

3. Předsíň a podlážka

Prostornou předsíň využijete hlavně při nepříznivém počasí. Můžete tu všichni společně jíst nebo si sem odložit kola a zavazadla. Základem je dostatečně přetažená předsíňka nad vnitřním stanem, jedině tak vám do něj nenaprší. Podlážka z kvalitního materiálu zase zabrání pronikání spodní vlhkosti a zároveň i pronikání vlhkosti seshora. Kvůli nedostatečně zvednuté podlážce by vám mohl vnitřní stan navlhnout.

Výrobce vždy udává rozměry vnitřního prostoru Unsplash

4. Materiál a konstrukce

Syntetika, na rozdíl od bavlny, nepromokne a je i výrazně lehčí. Její další výhodou je nízká cena a nenáročnost. Bavlněné stany se dnes využívají hlavně v tropických oblastech, protože je v nich lepší klima. V Čechách nebo v Evropě je ale nutně nepotřebujete – šlo by spíše o stylovou záležitost, kterou by vaše děti nejspíš neocenily.

Z hlediska funkčnosti bude stačit, když nezanedbáte větrání. A pozor také na vysokou hořlavost umělých materiálů – měly by mít speciální úpravu Fire Resistance. Díky té na místě styku s ohněm vznikne díra a oheň se dál nešíří.

5. Aby se investice vyplatila

Stačí jet pod stan párkrát ročně na prodloužený víkend a investice do kvalitního materiálu se vám vrátí. Rodinné stany bývají extrémně zatěžované, proto doporučujeme také zvážit prodlouženou záruku a zjistit si, jaký pozáruční servis prodejce poskytuje.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz