Projeďte se na kole v obýváku. Jak vybrat vhodný rotoped?

Šetřete čas a sportujte v pohodlí domova Canva

Chcete se udržovat ve formě, ale nemáte čas ani chuť vyrazit za sportem ven či do fitness center? Skvělým řešením může být pořízení rotopedu. Během sledování vašeho oblíbeného seriálu budete hubnout v pohodlí domova. Poradíme vám, jak si vybrat ten pravý stroj právě pro vás.

Přečtěte si také

Mikuláš letos vyrazí hlavně do domácností. V nadílce děti najdou ústenky i dezinfekční gely
Mikuláš letos vyrazí hlavně do domácností. V nadílce děti najdou ústenky i dezinfekční gely

Pravidelné cvičení na rotopedu formuje postavu, zlepšuje fyzickou kondici a napomáhá hubnutí. Trh nabízí opravdu velké množství těchto fitness strojů, a tak není úplně lehké se v nabídce orientovat. Jiný rotoped bude vyhovovat ženě pro kondiční šlapání na redukci tuku, jiný aktivnímu sportovci a jiný staršímu člověku pro rehabilitaci.

Co zvážit před výběrem rotopedu

Než se tedy do výběru rotopedu pustíte, měli byste zvážit:

  • Kdo a jak často bude stroj využívat. Zda to bude starší člověk za účelem rekonvalescence, celá rodina pro udržení kondice či profesionální sportovec.
  • Vždy je třeba zohlednit výšku a váhu uživatele, především s ohledem na velikost rámu stroje a možné nastavení výšky sedla a řídítek.
  • Důležitý je také požadovaný rozsah možné zátěže a s tím související plynulosti šlapání.

Jaké parametry při výběru sledovat?

Výběr rotopedu se odvíjí od několika základních parametrů. Tím hlavním je již výše zmíněná výška a váha uživatele. A co dál?

Ovládání zátěže

Jedná se o možnost nastavení, zda chcete jet spíše po nenáročné rovince, středně těžkém terénu či si pořádně máknout v terénu kopcovitém.

Rozlišují se dva typy ovládání:

  • Manuálně ovládaný rotoped – zátěž ovládáte ručně, běžně pomocí kolečka nebo posouvání na stupnici. Jejich cena je nižší a nabízejí méně funkcí.
  • Počítačem řízený ergometr – patří mezi nejmodernější modely na trhu. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, nabízejí ale opravdu velké množství funkcí, takže vás jízda na nich jen tak neomrzí. Ke změnám zátěže dochází automaticky na základě vybraného profilu trati nebo podle tepové frekvence. Většina modelů se dá navíc přepnout i do manuálního ovládání.
Na rotopedu je lepší jezdit ve sportovní obuvi Canva

Rám a celková konstrukce

Tyto parametry souvisejí s nosností rotopedu. Čím pevnější a robustnější konstrukci zvolíte, tím větší bude i nosnost. Ovlivňují také celkový design. Maximální nosnost rotopedu má být vždy o něco vyšší, než je hmotnost nejtěžšího uživatele. Rám by měl mít velmi dobrou stabilitu, abyste se při jízdě cítili jistě.

Velikost rámové konstrukce zahrnuje i vzdálenost mezi řídítky a sedlem a souvisí s cenou. Levnější stroje (zhruba do 5 000 Kč) mají řídítka nízko a menší rámy, hodí se tedy jen pro nižší osoby (cca do 170 cm). Rotopedy s vyšší pořizovací cenou mají větší a univerzálnější rámy, které se díky možnostem nastavení hodí jak pro vyšší, tak i pro nižší osoby.

Brzdný systém

Brzdný systém souvisí s odporem a zátěží. Dnes se dělí na dva typy:

  1. Magnetický brzdový systém – jedná se o tzv. magnetické rotopedy, které jsou na trhu nejčastější. Odpor při šlapání vytváří permanentní magnet, který svou polohou k setrvačníku mění brzdný účinek. Výhodou je tichost brzdy a dlouhá životnost.
  2. Indukční (elektromagnetický) systém brzd – setkáme se s ním u dražších a profesionálnějších modelů. Brzda je tvořena cívkou s elektromagnetem. Proud v cívce řídí počítač, čímž dochází i k řízení síly magnetického pole. Brzdy jsou díky tomu bezhlučné, přesné a bezporuchové. Další výhodou je možnost velmi vysoké zátěže.

Zátěžové kolo

Hmotnost tohoto setrvačníku se obvykle pohybuje v rozmezí od 3 do 12 kg. Nachází se uvnitř stroje a stará se o jeho chod. Jeho hmotnost se odráží na plynulosti jízdy a zátěže šlapání.

  • 3–5 kg – hodí se pro šlapání s minimální zátěží
  • 7 kg – dobré pro kondiční či nenáročné šlapání
  • 9–12 kg – hmotnost vhodná pro náročné sportovce či ty z vás, kteří chtějí využít těžší zátěž
Jízda na rotopedu zlepšuje fyzickou kondici a formuje postavu Depositphotos

Řídítka, sedlo a pedály

Tyto tři části mají velký vliv na to, jak pohodlná vaše jízda bude. Proto je důležité, abyste si je mohli nastavit přesně podle vašich tělesných parametrů. Řídítka by tedy měla být polohovatelná, pedály by měly mít nastavitelné pásky a sedlo by mělo být nastavitelné nejen výškově, ale také vodorovně vzhledem k řídítkům.

Každá část stroje by měla být ergonomická, aby pro vás cvičení bylo co nejpohodlnější. Preferujte anatomicky tvarované sedlo, aby vás nebolely hýždě. Dbejte také na materiál sedla a řídítek, který by měl být odolný vůči potu.

Cena

Cenové rozmezí rotopedů je opravdu velké. Základní mechanické rotopedy se sedlem začínají na cenách od zhruba 3 tisíc korun. Cena se zvyšuje v závislosti na použitých materiálech, technologiích a dostupných funkcích. Na druhém konci pak můžete najít rotopedy pro profesionální sportovce klidně i za 150 tisíc korun.

Opravdu kvalitní rotopedy, které bohatě stačí běžnému uživateli, seženete v cenovém rozmezí od 7 do 12 tisíc korun. Oblíbenou a osvědčenou značkou rotopedů je HouseFit, který nabízí přístroje v cenovém rozmezí zhruba od 3 do 12 tisíc korun. Kvalitní stroje nabízí také inSPORTline, Brother či Tunturi.

Doplňte si energii po náročném tréninku

Alternativy klasických rotopedů

Recumbenty

Vedle klasických vzpřímených kol, které jsou mezi zákazníky nejoblíbenější, nabízí trh také robustní horizontální rotopedy neboli recumbenty.

Je pro ně charakteristické speciální sedátko se zádovou opěrkou, s opřenými zády a nohama před sebou. Jednodušeji se na ně sedá, protože uživatel nemusí překonávat vyšší rám. Hodí se především pro osoby s nadváhou, bolestmi zad, zhoršenou stabilitou či pro ty, kteří stroj chtějí využít k rekonvalescenci po zranění.

Nezapomeňte ani na pitný režim

Cyklistické trenažéry

Pokud chcete trénovat na svém kole venku, ale počasí vám moc nepřeje, bude pro vás cyklistický trenažér ideální volbou. Své jízdní kolo jednoduše upevníte do stojanu a trénink může začít. Zadní kolo se pohybuje po válci, který je brzděn vzduchovým nebo magnetickým odporem. Výhodou je, že můžete využít vlastní převody a dosáhnout tak požadovaného odporu.

Spinningová kola

S těmito koly se nejčastěji setkáte ve fitness centrech. Cvičení na nich už vyžaduje určité zkušenosti a hodí se především na zvyšování kondice a výkonnosti. Z cenového hlediska jsou o něco dražší než klasické rotopedy.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz