Čechům se nákupy v zahraničí vyplatí více než kdy jindy. Nejvíc ušetří na drogerii a potravinách

Roste zájem o nákupy v Rakousku a Německu Pixabay

Znovu otevřené hranice lákají Čechy k levným nákupům v sousedních zemích. Nejčastěji se vydávají do Německa, kde ušetří především za potraviny a drogistické zboží. Německá vláda totiž od prvního července dočasně schválila plošné snížení obou sazeb DPH. Česká vláda se k takovému kroku nechystá. Podle ministerstva financí by z toho těžily pouze velké obchodní řetězce, a proto o snižování daní neuvažuje.

Přečtěte si také

Udělejte na Vánoce radost i svým mazlíčkům. Jaký je ideální dárek pro psa nebo kočku?
Udělejte na Vánoce radost i svým mazlíčkům. Jaký je ideální dárek pro psa nebo kočku?

Němci snížili do konce roku DPH

Dříve Češi jezdili k německým sousedům kvůli kvalitnějšímu zboží. Dnes za něj navíc oproti nákupu v tuzemsku ještě ušetří. Německá vláda se rozhodla pomoci rozhýbat ekonomiku, a proto snížila do konce roku sazby DPH:

  • z 19 na 16 %
  • a ze 7 na 5 %

Reakce prodejců na sebe nenechaly dlouho čekat a ceny zboží spadly dolů.

Za hranice vyrážejí Češi nejčastěji nakupovat základní zboží, jako jsou potraviny a drogerie. Levněji však pořídí i elektroniku, oblečení a nábytek. Podle tamních ekonomů se největší evropské hospodářství v letošním roce propadne o víc než šest procent, což je nejvíc od druhé světové války. Snížení DPH je navíc výhodné i pro obchodníky. Alespoň podle tvrzení některých prodejců, kteří peníze ušetřené tímto způsobem využívají k nákupu ochranných pomůcek.

Aktuální akční letáky německých obchodů Lidl, Kaufland a Penny Kupino.de

V Rakousku jsou nákupy ještě výhodnější

Ke stejné podpoře ekonomiky se rozhodla i rakouská vláda. I tam jezdí Češi nakupovat levnější a kvalitnější zboží. Nově zde ale musejí zákazníci v supermarketech povinně nasadit roušku. Ke zpřísnění opatření se Rakousko rozhodlo poté, co neklesají čísla infikovaných nemocí Covid-19. V Německu jsou roušky i sociální distanc pouze doporučením. 

Tip z Kupi.cz: Věděli jste, že nákupní rádce Kupi.cz má i zahraniční verze Kupino, kde najdete online přehled všech akčních letáků?

Aktuální akční letáky rakouských obchodů Billa, Spar a Penny Kupino.at

U nás se k plošnému snížení DPH vláda nechystá. Bojí se propadu příjmů v řádu desítek miliard a současně si ministerstvo financí myslí, že by šlo o podporu obchodníků, ne zákazníků. „Pokud by ty peníze zůstaly lidem, tak samozřejmě by to znamenalo jakousi vyšší míru zadlužení – ale nezůstaly by lidem. Takže my bychom udělali takovouhle díru v rozpočtu, abychom podpořili řetězce, a to mi nedává smysl,“ myslí si strážkyně české kasy Alena Schillerová (ANO).

Nicméně i k nám proudí spousta německých zákazníků, kteří v českém příhraničí nakupují levnější cigarety a pohonné hmoty.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz