Čechům se nákupy v zahraničí vyplatí více než kdy jindy. Nejvíc ušetří na drogerii a potravinách

Roste zájem o nákupy v Rakousku a Německu Pixabay

Znovu otevřené hranice lákají Čechy k levným nákupům v sousedních zemích. Nejčastěji se vydávají do Německa, kde ušetří především za potraviny a drogistické zboží. Německá vláda totiž od prvního července dočasně schválila plošné snížení obou sazeb DPH. Česká vláda se k takovému kroku nechystá. Podle ministerstva financí by z toho těžily pouze velké obchodní řetězce, a proto o snižování daní neuvažuje.

Přečtěte si také

Čerstvé jablko denně, půl zdraví. Pravda nebo lež?
Čerstvé jablko denně, půl zdraví. Pravda nebo lež?

Němci snížili do konce roku DPH

Dříve Češi jezdili k německým sousedům kvůli kvalitnějšímu zboží. Dnes za něj navíc oproti nákupu v tuzemsku ještě ušetří. Německá vláda se rozhodla pomoci rozhýbat ekonomiku, a proto snížila do konce roku sazby DPH:

  • z 19 na 16 %
  • a ze 7 na 5 %

Reakce prodejců na sebe nenechaly dlouho čekat a ceny zboží spadly dolů.

Za hranice vyrážejí Češi nejčastěji nakupovat základní zboží, jako jsou potraviny a drogerie. Levněji však pořídí i elektroniku, oblečení a nábytek. Podle tamních ekonomů se největší evropské hospodářství v letošním roce propadne o víc než šest procent, což je nejvíc od druhé světové války. Snížení DPH je navíc výhodné i pro obchodníky. Alespoň podle tvrzení některých prodejců, kteří peníze ušetřené tímto způsobem využívají k nákupu ochranných pomůcek.

Aktuální akční letáky německých obchodů Lidl, Kaufland a Penny Kupino.de

V Rakousku jsou nákupy ještě výhodnější

Ke stejné podpoře ekonomiky se rozhodla i rakouská vláda. I tam jezdí Češi nakupovat levnější a kvalitnější zboží. Nově zde ale musejí zákazníci v supermarketech povinně nasadit roušku. Ke zpřísnění opatření se Rakousko rozhodlo poté, co neklesají čísla infikovaných nemocí Covid-19. V Německu jsou roušky i sociální distanc pouze doporučením. 

Tip z Kupi.cz: Věděli jste, že nákupní rádce Kupi.cz má i zahraniční verze Kupino, kde najdete online přehled všech akčních letáků?

Aktuální akční letáky rakouských obchodů Billa, Spar a Penny Kupino.at

U nás se k plošnému snížení DPH vláda nechystá. Bojí se propadu příjmů v řádu desítek miliard a současně si ministerstvo financí myslí, že by šlo o podporu obchodníků, ne zákazníků. „Pokud by ty peníze zůstaly lidem, tak samozřejmě by to znamenalo jakousi vyšší míru zadlužení – ale nezůstaly by lidem. Takže my bychom udělali takovouhle díru v rozpočtu, abychom podpořili řetězce, a to mi nedává smysl,“ myslí si strážkyně české kasy Alena Schillerová (ANO).

Nicméně i k nám proudí spousta německých zákazníků, kteří v českém příhraničí nakupují levnější cigarety a pohonné hmoty.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz