Čokoládu ve tvaru čtverce může prodávat pouze jedna firma. Milka prohrála vleklý spor

Čokolády Ritter mají svůj typický čtvercový tvar Ritter Sport

10 let trvalo, než německý soud rozhodl, že čokoládu ve tvaru čtverce může prodávat pouze firma Alfreda Rittera známá jako Ritter Sport. Na základě čeho se tak soudci rozhodli? A jaká je historie celého konfliktu?

Přečtěte si také

Action v Praze otevřel svou dvoutisící prodejnu. V roce 2022 plánuje v Česku otevřít další
Action v Praze otevřel svou dvoutisící prodejnu. V roce 2022 plánuje v Česku otevřít další

Čokoláda Ritter Sport – čtverečková, praktická, dobrá

Firma Ritter byla založena roku 1912 Alfredem Ritterem. Za charakteristický čtvercový tvar ikonické čokolády ale nevděčila svému zakladateli. Na ten přišla o dvacet let později jeho manželka, které na trhu scházela čokoláda, jež by se vešla do kapsy, aniž by se při tom polámala, a zároveň vážila stejně jako čokolády obdélníkového tvaru. Čokolády Ritter si tak se čtvercem lidé spojují již mnoho desítek let.

V roce 1970 firma Ritter tento specifický tvar použila i ve svém sloganu „čtverečková, praktická, dobrá.“ A v roce 1993 si tvar čtverce nechala patentovat.

Milka chtěla vyzrát na Ritter

V roce 2010 přišla Milka se čtvercovými čokoládami na německý trh a napadla právní ochranu Ritteru. Tím odstartovala spor, který se vlekl až do července letošního roku.

V roce 2016 se Milce povedlo soud přesvědčit, že čtvercový tvar přináší výhody při přepravě. Soudci se rozhodovali, jestli tento tvar dává výrobkům zvláštní přidanou hodnotu, a proto by měly být chráněny ochrannou známkou. A ona přidaná hodnota je podle soudců právě záruka původu a kvality, kterou mají zákazníci spojenou s firmou Ritter.

„Na základě zjištění Federálního soudu patentů nemá čtvercový tvar obalu žádnou zvláštní uměleckou hodnotu a nevede k zásadním cenovým rozdílům u podobných produktů,“ uvedl soud.

Jak spor vidí ekonom Lukáš Kovanda?

K soudnímu sporu se vyjádřil i hlavní ekonom CZECH FUND Lukáš Kovanda, který uvedl: „Milka, resp. její mateřská společnost, se nabízením čtvercové čokolády snažila prosadit v dalším z podsegmentů čokoládové produkce. Pro takového giganta, jakým Milka, resp. Mondelez, je, je snaha o dobývání dalších částí trhu přirozená. Pro svůj růst potřebuje také právě opanovávat nové části trhu, ale v tomto případě zkrátka narazila."

Čtverečková, praktická, dobrá

Milka je oblíbeným výrobcem čokolád Milka

Milku, Ritter Sport nebo něco jiného?

Jaké firmě fandíte a kterou čokoládu kupujete, necháváme na vás. Každopádně ale můžete využít akcí v Tescu, Kauflandu nebo Lidlu, kde čokoládu Milka pořídíte už od 19,90 Kč. Pokud vám chutná Studentská pečeť, zajeďte do Albertu, kde ji koupíte za 24,90 Kč (180 g). Raději byste hořkou čokoládu? Ochutnejte Excellence Lindt, aktuálně k dostání v Tescu za 49,90 Kč.