Sběrné dvory přestanou od srpna odebírat elektroniku značky Samsung

Sběrné dvory skončí s odběrem elektroniky značky Samsung Adobe Stock

Úderem prvního srpnového dne přestanou sběrné dvory měst a obcí odebírat a odvážet elektroniku firmy Samsung. Společnost Asekol se k tomuto kroku rozhodla, protože již od konce minulého roku nemá s korejským výrobcem elektroniky smlouvu. Exkluzivní smlouvu se Samsungem získala od letoška konkurenční firma REMA Systém. Problém je, že se s většinou sběrných dvorů dosud nedohodla. Společnost Asekol do této doby zajišťovala ekologickou likvidaci odpadu výrobků Samsung na své náklady.

Přečtěte si také

Ricinový olej je tekuté zlato pro mladistvou pleť, dlouhé řasy, pevné nehty a zářivé vlasy
Ricinový olej je tekuté zlato pro mladistvou pleť, dlouhé řasy, pevné nehty a zářivé vlasy

Po sedmi měsících, kdy společnost Asekol sbírala spotřebiče Samsung na vlastní náklady, jí došla trpělivost. „Dostali jsme se ale na tak vysoké množství odpadu, které už nejsme schopni financovat z našich zdrojů. V současnosti Samsung využívá služby jiného kolektivního systému, kterému hradí veškeré náklady na recyklaci," uvedl předseda představenstva společnosti Asekol Jan Vrba s tím, že do teď elektroniku likvidovali na svůj účet převážně kvůli možnému ekologickému dopadu na města a obce. Konkrétně jde o televizory a monitory, které mají největší náklady na recyklaci.

Od srpna se Samsung televizí do sběrného dvora nejezděte

Pokud se tedy 1. srpna rozhodnete vydat do sběrného dvoru společnosti Asekol se starou televizí, můžete čekat toto oznámení: „Na tomto sběrném místě nejsou zpětně odebírány spotřebiče značky SAMSUNG z důvodu, že společnost SAMSUNG nefinancuje sběr elektroodpadu probíhající na tomto sběrném místě. Obraťte se, prosím, na společnost SAMSUNG, která vám sdělí nejbližší sběrné místo, kde můžete ke zpětnému odběru odevzdat váš vysloužilý spotřebič SAMSUNG. Obsluha tohoto sběrného místa nemůže vzhledem k výše uvedeným skutečnostem spotřebiče značky SAMSUNG přijmout. Výběr sběrných míst je dán rozhodnutím společnosti SAMSUNG.“

O ukončení spolupráce informoval na svých stránkách Svaz měst a obcí, kde uveřejnil i předchozí oznámení. Varoval také občany, aby si zjistili, zda jim ve sběrném dvoře použitou elektroniku vezmou. „Aby firma umožnila svoz již zpětně odebraných spotřebičů, bude možné po tomto termínu realizovat ještě poslední objednávku odvozu bez rozdílu značek. Následně již nebudou výrobky Samsungu z míst zpětného odběru přebírány k přepravě ke zpracovateli," uvedl svaz.

Od srpna se Samsung televizí do sběrného dvora nejezděte Famifranquoi / Pixabay

Firma neuzavřela smlouvy

Nastalá situace je podle výkonné ředitelky Svazu měst a obcí Radky Vladykové špatná a svaz hledá řešení, jak z ní ven. Současně uvedla, že nechápe, že společnost REMA ještě nezačala uzavírat smlouvy se sběrnými dvory, přestože má již půl roku zajišťovat likvidaci výrobků Samsung. „My jsme tu informaci dostali od Asekolu ve čtvrtek a musíme ji rychle řešit. Bohužel ti, kteří jsou stávající situací nejvíc dotčeni, jsou občané a vedení obcí,“ uvedla pro ČTK Vladyková. Uzavření nových smluv přitom potrvá několik měsíců. Dohodu s novým kolektivním systémem totiž většinou musí schválit rada města a zastupitelstvo.

Korejský výrobce elektroniky Samsung nové firmě věří a má podle ní dostatečnou infrastrukturu k plnění svých smluvních závazků. „Toto také společnost již několikrát deklarovala jak Svazu měst a obcí, tak ministerstvu životního prostředí a dalším organizacím. Dosloužilé spotřebiče značky Samsung tak bude možno bez potíží odevzdat v široké síti sběrných míst. REMA Systém nás také ujistila v tom, že je připravena okamžitě uzavřít smlouvu o sběrném místě s jakýmkoliv subjektem, u kterého společnost Asekol přestane svážet produkty Samsung,“ uvedl pro ČTK mluvčí Samsungu David Sahula.

REMA Systém se brání, že Svaz obcí i ministerstvo životního prostředí informovala už v prosinci o tom, že je připravena zpětný odběr převzít. A na svém tvrzení trvá i dnes. „Pokud se občané dostanou do komplikací v oblasti zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení, jsme plně připraveni zajistit zpětný odběr, a to v každé ze šesti definovaných skupin elektrozařízení, a bez zbytečného odkladu,“ uvedla mluvčí společnosti Pavlína Svobodová. REMA se dostala už dříve do křížku s ministerstvem životního prostředí, které firmu kritizovalo za to, že na svém webu uváděla jako veřejná sběrná místa instituce a organizace, které mnohdy o tom, že mají sloužit lidem pro ukládání elektroodpadu, nic nevěděly.

Nejčastěji v elektroodpadu končí lednice, pračky a televize manbob86 / Pixabay

Od roku 2013 se neuvádí poplatek za ekologickou likvidaci na účtence, ale je zahrnutý v ceně výrobku. Výrobce elektroniky tento poplatek pošle kolektivnímu systému jako kompenzaci za náklady se sběrem jeho elektroodpadu. A právě recyklace televizí a monitorů patří k druhům odpadů s nejvyššími náklady.

Nejčastěji v elektroodpadu končí lednice a pračky 

Množství elektroodpadu, které Češi odevzdali do červených popelnic a sběrných dvorů obecně, vzrostlo mezi lety 2006 a 2016 z 22 170 tun na 91 513 tun. Na jednoho obyvatele to znamenalo nárůst ze 2,2 kilogramu na 8,7 kilogramu ročně. Nejčastěji vraceli k likvidaci velké domácí spotřebiče, jako jsou lednice, mrazničky či pračky, kterých v roce 2016 odevzdali přes 46,6 tisíc tun. Do červených popelnic na vysloužilou elektroniku však patří pouze drobná zařízení do velikosti 40 x 50 centimetrů a jejich provozovatel je společnost Asekol.

V České republice jsou v současné době především tyto čtyři kolektivní systémy, které se věnují likvidaci elektrospotřebičů. Jsou to Asekol, Elektrowin, Rema a dosud to byla i samostatná Retela. Mimo tyto čtyři velké hráče je na trhu ještě společnost Ekolamp, která vybírá jen osvětlovací techniku, a společnost Bren, která sbírá malé spotřebiče a elektrické nástroje. Podobným způsobem jako běžná elektrozařízení se odebírají i baterie a solární panely.