Jak malým dětem zpestřit jídelníček? Batolecí strava by měla být bez konzervantů a pestrá

Batolecí strava by měla být bez konzervantů. Zpestřete dětem jídelníček novou pomazánkou na pečivo Canva

Malé děti mají náročné požadavky na složení stravy. S příkrmy se začíná zhruba v šesti měsících, poté postupně nahradí kojení. Rodiče si přípravu jídla mohou usnadnit zakoupením hotových příkrmů z obchodů, pozor by si ale měli dát na jejich složení. Pravidelná konzumace nekvalitních výrobků totiž může mít negativní vliv na zdraví a vývoj dítěte.

Přečtěte si také

Jak vyhnat zápach z lednice? Vsaďte na mletou kávu a další babské rady, které skutečně fungují
Jak vyhnat zápach z lednice? Vsaďte na mletou kávu a další babské rady, které skutečně fungují

Kojenecká strava

V prvním půlroce života je pro dítě zásadním (a jediným) zdrojem výživy mateřské mléko. Příkrmy se mohou podávat nejdříve na konci čtvrtého měsíce věku, obvykle se však začíná až o dva měsíce později. Kdy je vhodná doba, určuje pediatr. Bez jeho doporučení by se do přikrmování nikdo pouštět neměl.

Jako první příkrmy se volí zelenina nebo mléčná kaše. V případě zeleniny se z počátku podávají vždy příkrmy jednodruhové, aby se odhalily případné alergie. Podobně se později postupuje i s příkrmy ovocnými. Když je dítě zvyklé na zeleninu, může přejít i na maso. 

K první ochutnávce se nejvíce hodí mrkev, květák či brambor. Příprava je jednoduchá. Zeleninu/ovoce/maso stačí povařit doměkka a rozmačkat nebo rozmixovat (ovšem ne zcela dohladka). Praktické je ale mít po ruce i hotové příkrmy z obchodu.

A jak ve velké nabídce poznáte kvalitní výrobek? Sledujte, zda je na etiketě uveden minimální věk konzumenta. Pokud údaj najdete, výrobek splňuje veškerá kritéria, například maximální množství konzervantů, zahušťovadel a barviv. Výrobky bez údaje o minimálním věku tato kritéria splňovat nemusí. Osvědčené jsou třeba značky Sunar, Hamánek, Hello, Hipp či Hami.

Tip: Jak na přípravu ovocné kapsičky v domácích podmínkách? O postupu jsme se v rozepsali v jednom z našich článků

V batolecím věku se již děti stravují plnohodnotně, jídelníček se v zásadě neliší od jídelníčku dospělého člověka Canva

Batolecí strava 

V batolecím věku se již děti stravují plnohodnotně a jejich jídelníček se v zásadě neliší od jídelníčku dospělého člověka. Mělo by se ovšem důsledněji dbát na zásady zdravé výživy, vyhýbat se konzervantům, přidaným barvivům a aromatům. Kojení už nemá z hlediska výživy zásadní význam, funguje spíše jako doplněk stravy.

Hlídejte, aby byl batolecí jídelníček pestrý a bohatý na všechny živiny. Jídlo nesmí být slané a příliš mastné či sladké. Vhodné je časté zařazování mléčných výrobků, ovoce a zeleniny. Maso pak především rybí, bílé a v malé míře i červené. Je možné podávat i luštěniny – protože jsou ale náročnější na trávení, nechávejte je dostatečně dlouho namočené.  

Jako malou svačinku mezi hlavními jídly můžete dětem občas dát nějakou tu dobrotu. Ta by přitom měla být určena přímo pro konkrétní věkovou kategorii. Například značka Hipp vyrábí Dětské jablečné keksy nebo bio ovocné a müsli tyčinky pro děti, oblíbené jsou také Jablečné prstýnky pro první zoubky Sunárek. Tyto výrobky jsou vhodné od ukončeného 12. měsíce věku.

Batolecí jídelníček by měl být bohatý na živiny master1305 / Freepik

Zvolte pro své dítě vhodný příkrm

Tip na závěr

Čím dětem mazat pečivo? Ochutnejte novinku od značky Hamánek – dětské pomazánky. Vyrábějí se ve dvou variantách: zeleninová s červenou čočkou a krůtí se zeleninou. Stejně jako výše uvedené výrobky jsou pomazánky určeny dětem od jednoho roku a neobsahují konzervační látky ani přidaná barviva.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz