Nová doba: Legendární whisky i pivo se budou prodávat v papírovém obalu

Johnnie Walker se bude prodávat v papírovém obalu Canva

Ekologie proniká do všech sfér, výjimkou nejsou ani alkoholické nápoje. První společností, která plánuje přejít na kartonové lahve, je výrobce skotské whisky Johnnie Walker. Jde přitom o tradiční alkohol, který se ve skle prodává už přes 200 let.

Přečtěte si také

Jak koronavirus ovlivnil nákupy? Mnoho zákazníků začalo dávat přednost samoobslužným úsekům
Jak koronavirus ovlivnil nákupy? Mnoho zákazníků začalo dávat přednost samoobslužným úsekům

První whisky v kartonu

Britská firma Diageo, která výrobu whisky Johnnie Walker zajišťuje, začne s produkcí whisky v papírových lahvích už na jaře roku 2021. Svoje rozhodnutí zdůvodňuje tím, že chce chránit životní prostředí. Při výrobě skleněných lahví se totiž do ovzduší uvolňuje oxid uhličitý.

Recyklovatelné ekologické obaly Johnnieho Walkera bude vyrábět nově založená firma Pulpex. Ta by podle některých zdrojů měla brzy začít spolupracovat i dalšími výrobci nápojů, například se společností PepsiCo nebo Unilever.

Spousta kartonů vyrobených z papíru je kvůli bezpečnosti uvnitř ještě vyztužená plastovou vrstvou. Firma Diageo, která vyrábí například i vodku Smirnoff nebo pivo Guinness, ale uvedla, že se její nápojové lahve obejdou zcela bez plastů. Už nyní údajně pro všechny svoje obalové materiály používá méně než pět procent tohoto materiálu.

Johnnie Walker v akci

Johnnie Walker se bude již příští jaro prodávat v papírové lahvi Diageo

Ekologie versus požadavky zákazníků

Zatímco se producent známé whisky letos rozhodl pro ekologické řešení, některé firmy ve svojí prodejní strategii zohledňují spíše přání zákazníků nežli životní prostředí. Například Coca-Cola letos v lednu prohlásila, že bude i nadále nabízet svůj ikonický nápoj v jednorázových plechovkách.

Nutnost, nebo trend?

Mnoho společností už ale začíná o udržitelnosti více přemýšlet. Přispívají k tomu mimo jiné i současné marketingové trendy. Producenti spotřebního zboží čím dál tím více reagují na požadavky na snížení množství spotřebovaného plastu, kterého se stále používají miliony tun. Jen v Evropě padne podle odborníků na balení potravin ročně okolo 8 milionů tun plastu.

Lahev piva Carlsberg z dřevěných vláken Carlsberg

Pivo v lahvi z dřevěných vláken

Zmiňovaný Unilever nebo PepsiCo tak chtějí alespoň částečně přejít na recyklovatelný plast. A v rámci programu OSN pro udržitelný rozvoj se připojují i další velcí producenti nápojů. Třeba britská firma Frugalpac vyrábí kartonové obaly na víno z recyklovaného papíru. A na kartonových obalech pracuje i dánský pivovar Carlsberg, který své papírové lahve už rovněž představil veřejnosti.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz