Chystáte se do Rakouska? Tyhle potraviny stojí za to ochutnat a přivézt si domů

Když na dovolenou do Rakouska, tak i s cílem nakoupit zajímavé potraviny Eitan Rudinsky / Pexels

Rodiště Mozarta a země, kde můžete navštívit překrásná jezera nebo se vydat za lyžováním do Alp. To je Rakousko. Vzhledem k cestovním opatřením možná také sázka na jistotu, když přijde na výlety do zahraničí. Zažít zde toho můžete spoustu – a na své si rozhodně přijdou i vaše chuťové buňky! Co se tedy u našich jižních sousedů vyplatí koupit a ochutnat?

Přečtěte si také

Jak koronavirus ovlivnil nákupy? Mnoho zákazníků začalo dávat přednost samoobslužným úsekům
Jak koronavirus ovlivnil nákupy? Mnoho zákazníků začalo dávat přednost samoobslužným úsekům

Místní speciality

V Rakousku si potrpí na lokální suroviny a tradiční metody zpracování. Rozhodně tedy neprohloupíte, pokud nakoupíte lahůdky od místních farmářů. Vyzkoušejte třeba skvělé uzeniny, které mají obecně mnohem vyšší kvalitu, než na jakou narazíte na našich pultech. Takový korutanský „Speck“ vás ohromí.

A unikátní rakouské sýry, které neprocházejí fermentací, si jistě oblíbíte také. V každém regionu Rakouska se výroba sýrů liší, všude se však vyplatí mléčné výrobky vyhledávat. Zejména doporučujeme kozí a ovčí sýry z Dolního Rakouska.

I pro mlsné jazýčky je toho v Rakousku více než dost. Zatímco u nás narazíte na předraženou, neoriginální verzi Mozartkugeln, v Rakousku si můžete zakoupit tyto čokoládové perly vyrobené přímo v Salzburgu. Poznáte je podle stříbrno-modrého obalu. Ještě exkluzivnější čokoláda je ta od firmy Zotter, která se vyznačuje bio kvalitou, fair trade původem a širokým spektrem chutí.

Pakliže vaše cesty povedou do Štýrska, nezapomeňte si domů přivézt typický dýňový olej. Jeho unikátní oříšková chuť z něj dělá ideální doplněk pro množství salátů a dalších pokrmů. Pro dokonalý požitek zkombinujte ochutnávku štýrského oleje s trochou čerstvého pečiva, třeba známým typem rohlíku kornspitz.

Ochutnejte dýňový olej

Originální Mozartkugeln poznáte podle modro-stříbrného obalu Hans Braxmeier / Pixabay

Tip: Pokud vás zajímají akční nabídky v rakouských supermarketech, určitě by vám neměla uniknout webová stránka Kupino.at, kde najdete všechny slevové akce v Rakousku přehledně na jednom místě.

Rakouská vína stojí za vyzkoušení

V posledních dvou dekádách si rakouská vína vydobyla místo ve všech významných vinotékách. Vína z Rakouska jsou známá pro svoji sladkost, najdete zde ale i extrémní rozmanitost pěstovaných odrůd. To své si tedy najde opravdu každý.

Hlavními vinařskými oblastmi jsou Niederösterreich, Burgenland a Steiermark. Jen pro zajímavost, v 80. letech minulého století bylo zjištěno, že někteří vinaři přidávají do svých produktů diethylenglykol, tedy látku, která je součástí nemrznoucích směsí (a také zvyšuje sladkost nápoje). Nikomu se naštěstí nic nestalo a tato nelichotivá aféra je již dávno minulostí.

Alkoholové opojení si můžete užít také díky výrobkům z rakouských palíren. Vyzkoušejte třeba pálenky Tiroler Kräuterdestillerie, zejména tu hruškovou nebo borovicovou.

Rakouská vína umí dokonale překvapit Skitterphoto / Pexels

Na co u nás v supermarketu nenarazíte?

Především lidé z Moravy běžně jezdí do Rakouska nakupovat i obyčejnější věci. Je tu sice poměrně draho, kvalita výrobků se ale pohybuje velmi vysoko a některé položky u nás zatím nenajdete. Nakupte si třeba zásobu ochucených krémových sýrů Philadelphia, krásně jemné čokoládové tyčinky Swedy nebo vynikající pečivo z louhovaného těsta. Vše pak můžete zapít malinovkou Frankenmarkter, která opravdu chutná po malinách a neobsahuje žádný přidaný cukr.

Nejen potraviny

Všechny ceny se v nastalé ekonomické situaci rychle mění, výhodné nákupy v Rakousku tedy mohou brzy silně podražit. Přesto se stále vyplatí vyrazit na nákup školních potřeb, kosmetiky či dokonce zboží z elektro prodejen. Při nákupu elektroniky se navíc nemusíte obávat, že by ji v případě potíží nešlo reklamovat. Jednoduše si schovejte účtenku s údajem o prodeji a v příslušném obchodě ji při případné reklamaci předložte.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz