Kolik stojí rovnátka? Neviditelná rovnátka jsou novinkou v ortodoncii

Rovnátka už nejsou žádná ostuda. Staly se dokonce módním doplňkem!

Nosili jste jako děti školou povinné fixní nebo snímatelná rovnátka? V tom případě gratulujeme vašim rodičům! Pravděpodobně máte díky jejich důslednosti krásně rovné zuby. Nicméně americký úsměv si můžete pořídit i v případě, že jste školní lavice už dávno opustili. Co na vás čeká v boji za rovné zuby? 

Přečtěte si také

Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí
Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí

Žádná ostuda, ale módní trend!

Máte pocit, že nosit rovnátka v dospělém věku je trapné? Tak to jste dost zaspali dobu. V posledních letech se péče o zuby dostala do popředí našeho zájmu. Zdravé, rovné a bílé zuby jsou známkou krásy a úspěchu. Politici, herci a další osobnosti veřejného života hrdě nosí fixní rovnátka v jakémkoliv věku. Tak proč byste neměli vy? Pokud máte ze svých zubů mindrák a bojíte se smát na fotkách, teď je ten nejlepší čas to změnit. Budete tomu sice muset něco obětovat, ale výsledek za to stojí. 

Ortodontista vám na vstupní prohlídce poradí nejvhodnější metodu léčby.

Fixní nebo snímatelná?

Vaše první kroky by rozhodně měly směřovat do ordinace ortodoncie. Zkušený lékař vám po vstupní prohlídce poradí, jaká metoda rovnání zubů je vhodná právě pro vaši vadu. Na trhu je dnes mnoho moderních variant, jak získat dokonalý úsměv. Než se ale na nějakou upnete, nechte si od ortodonta poradit a zvažte všechna pro a proti. V drtivé většině případů lékař doporučí fixní rovnátka, která jsou velmi efektivní a rychlá. Jejich sundavací alternativa, kterou budete nosit ve spánku, je vhodná pro úpravu malých vad či jako závěr léčby fixními rovnátky.  

Hlavně nenápadně

Rovnátka jsou sice módní trend, ale ne každý jej dokáže bezstarostně nosit. Klasická kovová rovnátka mohou dospělého odradit. Proto se dnes pacientům nabízejí méně nápadné varianty jako např. keramická rovnátka s bílými zámečky. Spolu s bílým drátkem a gumičkami skvěle splynou s barvou vašich zubů. Ale pozor na to, co jíte! Jídlo s příměsí kari, tmavý čaj nebo káva mají tendenci tyto gumičky zabarvit do nelichotivé žluté barvy. Té se poté zbavíte až na další kontrole u lékaře, který vám zašlé gumičky vymění za nové. Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoliv variantu, počítejte s tím, že rovnátka je třeba po každém jídle vyčistit. Kupte si cestovní kartáček a zubní pastu, které budete mít pořád při sobě.  

Keramická rovnátka jsou nenápadná a splynou s barvou vašich zubů.

Rolls Royce mezi drátky

Zdají se vám keramická rovnátka pořád dost nápadná? Pokud jste ochotni si připlatit, dopřejte si zlatá rovnátka, která se nasazují na vnitřní stranu zubů. Nikdo z vašeho okolí si tak ani nevšimne, že rovnátka nosíte. Nevýhodou je jejich vysoká pořizovací cena a úzký okruh lékařů, který tuto metodu léčby provádí. Pravděpodobně nejluxusnější variantou jsou dnes neviditelná rovnátka vyrobená z průhledného materiálu. Počítačová 3D technologie sestaví přesný vzhled těchto nasazovacích folií, které si pacient postupně mění.  

Na tyhle doplňky nedáte dopustit

I když jsou fixní rovnátka sofistikovaný nástroj, jsou momenty, kdy vám můžou trochu znepříjemnit život. Oříšky a popcorn si budete muset na nějakou dobu odepřít a zapomeňte i na to, že se zakousnete do chleba nebo do jablka. Sousta je vhodné si krájet na menší kousky a tak se vám bude hodit dóza na potraviny, do které si svačinu dopředu připravíte. Vosk na rovnátka zase ochrání citlivé rty, dásně a tváře. Na snímatelná rovnátka si pořiďte čistící tablety s aktivním kyslíkem. Díky nim se na nich nebude tvořit zubní kámen ani plak. 

Ceny rovnátek 

Přesně stanovit, kolik stojí rovnátka nelze, záleží na typu a použitém materiálu rovnátek, ale také na tom, jakou cenovou politiku má nastavenou váš ošetřující lékař na ortodoncii. Za rovnátka nemusíte díky zdravotní pojišťovně zaplatit vůbec nic, proto doporučujeme konzultaci jak na ortodoncii tak s pracovníkem vaší pojišťovny, který vám poradí na co máte nárok v rámci pojištění. Některé typy rovnátek na zuby ale mohou stát klidně i sto tisíc korun.

Snímací – pořídíte je za nižší cenu, ale nejsou vhodné pro léčbu většiny typů ortodontických problémů. Pro léčbu snímacími rovnátky je nezbytná spolupráce pacienta. V současné době se nejčastěji používají k předléčení dětí před použitím jiného typu rovnátek nebo jako retenční aparát k udržení polohy zubů dosažené ostatními typy léčeb.

Fixní – kovová nebo keramická jsou nejpoužívanějším typem rovnátek. Kovové zámky se lepí na vnější strany zubů a do nich je gumičkami upevňován ortodontický drát, který v průběhu léčby narovnává zuby do správné polohy. Tato rovnátka jsou obecně vhodná pro většinu typů léčby. Jejich výhodou je o něco nižší pořizovací cena, která je však na úkor častějších návštěv u ortodontisty a většího nepohodlí pro dítě v průběhu léčby.

Neviditelná – jsou nejčastěji využívána dospělými pacienty. Mohou být vyrobeny z keramiky, která se podobá barvě zubu. Další možností jsou rovnátka lepena z vnitřní strany zubů, což je pravděpodobně nejvíce estetická možnost ortodontické léčby, avšak jejich pořizovací cena je vysoká. V neposlední řadě může dospělý pacient zvolit rovnátka, která místo ortodontických zámků a drátů vypadají jako snímatelné fólie, které jsou vyráběny na míru pro každého pacienta a musí být nošeny 24 hodin denně.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz