Konec reklam na sladkosti. Pro obézní má Covid-19 fatálnější následky než pro lidi s normální váhou

Británie chce zakázat propagaci nezdravých potravin Canva

Obezita je rozšířenou civilizační nemocí. Způsobuje ji hlavně nezdravý životní styl, konzumace velkého množství vysoce kalorických jídel a nedostatek přirozeného pohybu. Obezita má pak na svědomí řadu zdravotních problémů, zvyšuje dokonce riziko nádorových onemocnění. Velká Británie proti tomu hodlá bojovat, tamější premiér Boris Johnson chce zakázat propagaci potravin s vysokým obsahem tuků a cukrů.

Přečtěte si také

Fenomén zvaný superpotraviny: výmysl moderní doby, nebo zdraví prospěšná bomba?
Fenomén zvaný superpotraviny: výmysl moderní doby, nebo zdraví prospěšná bomba?

Propagace nezdravého jídla brzy skončí 

Premiéra k rozhodnutí přivedla pandemie nového typu koronaviru, nemocí se totiž sám nakazil. Přitom si uvědomil, že právě pro lidi trpící obezitou má Covid-19 fatálnější následky než pro lidi s normální váhou. 

Vláda proto nyní plánuje omezit promo akce na nezdravé pokrmy. Sladkosti by nově neměly být umísťovány u pokladen a na koncích regálů a měly by být mezi ostatními potravinami více skryté, aby nelákaly ke zbytečnému nákupu. 

Daň z cukru 

V mnoha zemích je zavedena tzv. daň z cukru. Podobně jako spotřební daň na alkohol má lidi odrazovat od nákupu sortimentu, který nesvědčí zdraví. Jako první ji zavedlo Norsko, potraviny s vysokým obsahem cukru jsou daněny více již od roku 1922. Daň z cukru platí např. ve Velké Británii, Mexiku nebo Francii. Zvažuje ji Slovensko. České republiky se zatím netýká.  

Otázkou je, zda daň z cukru opravdu pomáhá zdravějšímu stravování, nebo jen přináší více peněz do státní kasy. Názory jsou protichůdné. Odpůrci si myslí, že vysoká cena od nákupu sladkostí nijak neodradí, stejně jako kuřáky neodrazují stále se zdražující cigarety. Zkušenosti z Dánska dávají pesimistickým názorům za pravdu. Tamější vláda daň po třech letech neúspěchu zrušila. 

Konec reklam na fastfood. Pro obézní má Covid-19 fatálnější následky než pro lidi s normální váhou Canva

Rizika obezity 

Zdravou hmotnost poznáme podle hodnoty BMI. Měla by se pohybovat mezi 18,5–25. Vyšší hodnota značí nadváhu, od 30 už se jedná o obezitu. Zatímco nadváha ještě není nijak zvlášť nebezpečná, obezita může mít na svědomí vážné zdravotní komplikace, mezi něž patří například: 

  • vyšší riziko rakoviny 
  • onemocnění jater
  • zúžení cév, vysoké riziko infarktu a mozkové mrtvice
  • artróza
  • neplodnost, potratovost, poruchy menstruačního cyklu
  • deprese, úzkosti 

Obezita ve světě a v České republice 

Ve světovém měřítku trpí obezitou každý jedenáctý člověk. Počet obézních lidí stoupá v posledních letech, od roku 1975 se ztrojnásobil. Problémy s obezitou se týkají především Evropy a Severní Ameriky, obézních je přitom více mužů než žen. 

V České republice trpí obezitou asi 25 % obyvatel, což je dost alarmující číslo. Ještě horší je, že nadváha a obezita často přicházejí už v dětském věku. 

Británie chce zakázat propagaci nezdravých potravin Pixabay

Zdravější verze chipsů k večernímu seriálu

Boj s nadváhou spočívá především v prevenci. Čím později dojde k úpravě životního stylu, tím je hubnutí těžší. Léčba obezity se neobejde bez značného úsilí a pevné vůle pacienta. Podobně jako např. u závislostí nebo poruch příjmů potravy je proto důležité, aby si pacient nejdřív sám uvědomil, že má problém, který musí řešit. Ideální je hubnout s pomocí odborníků, kteří dokážou poradit se sestavením jídelníčku i cvičebního plánu. 

Do prevence spadá mimo jiné informovanost lidí o zdravé stravě, potřebě pohybu a rizicích s obezitou souvisejících. Proti snaze o osvětu jdou propagace a akce na kalorické pokrmy plné tuků a cukrů. Budeme v opatřeních následovat ostatní země? Vzhledem k tomu, jak je u nás obezita rozšířená, to určitě stojí za zvážení.