Cenoví skokani roku: Budete se divit, kolik dnes stojí roušky a dezinfekce

Dezinfekce, rukavice a roušky se vracejí do regálů obchodů Kupi.cz

O roušky, respirátory a dezinfekce byl před několika měsíci mnohem výraznější zájem než obvykle. Lidé je začali vykupovat ještě předtím, než se u nás potvrdil první případ nákazy koronavirem. Z ochranných pomůcek se náhle stalo drahé, nedostupné zboží. Jak jsou na tom roušky, respirátory a dezinfekce nyní? 

Přečtěte si také

Pěstování konopí bude od nového roku jednodušší, léčivé produkty budou účinnější a levnější
Pěstování konopí bude od nového roku jednodušší, léčivé produkty budou účinnější a levnější

Cena nedostupného zboží stoupla až padesátkrát 

Koronakrize nás zasáhla až ve druhé polovině března, rozšíření nového typu koronaviru na naše území se však dalo předpokládat už mnohem dříve. Řada lidí se ze strachu předem zásobovala rouškami, respirátory, jednorázovými rukavicemi a mnoha druhy dezinfekčních prostředků. Lékárny a drogerie hlásily jejich nedostatek už koncem února

Enormní zájem donutil prodejce omezit počet ochranných prostředků v jednom nákupu, brzy však mohli jen vyvěsit omluvnou ceduli s dodatkem, že dělají všechno pro to, aby se mohly produkty do regálů vrátit. Nedostatek byl ovšem tak silný, že když se výrobky v obchodech opět objevily, okamžitě byly vyprodány. A to i přes raketový nárůst cen. 

Skok lze nejlépe sledovat na obyčejných jednorázových rouškách. Před vypuknutím koronakrize vycházela jedna rouška přibližně na padesát haléřů. Během několika dní pak její cena padesátkrát stoupla. Z padesáti haléřů bylo najednou 25 Kč. V některých obchodech šlo dokonce o 50 Kč za kus.

Lidé více nakupovali také různé čisticí prostředky, dále vlhčené ubrousky, kapesníky, dámské hygienické potřeby a přirozeně i léky, především ty proti horečkám. Hromadění zásob se mimo jiné dotklo i trvanlivých potravin. Zaměstnanci obchodů celé dny doplňovali například rýži, těstoviny, mouku nebo konzervy.

Cena roušek stoupla během koronakrize padesátkrát Canva

Nabídka zboží se obnovila

S postupným rozvolňováním a uklidňováním situace zájem o produkty klesl. Díky tomu se jejich nabídka v obchodech obnovila. Nyní opět můžeme vybírat z mnoha různých dezinfekčních postřiků, gelů či mýdel. Sehnat roušku či respirátor už opět není žádná velká věda. 

Ceny jdou dolů, na původní hodnotě ale stále nejsou 

Nejenže je produktů dostatek, ale navíc se prodávají i výrazně levněji než na jaře. Drogerie dm láká na padesátiprocentní slevu na dezinfekční přípravky proti bakteriím i virům. Podobně klesla i cena respirátorů FFP2 na Alze: Balení 20 ks nyní ve slevě stojí 1 095 Kč místo původních 1 979 Kč. Slev se dočkaly i jednorázové roušky, průměrná cena spadla z 30 Kč na 20 Kč. V prodejní síti Planeo Elektro vás při koupi balení 50 kusů vyjde 1 rouška na 18 Kč.

Přestože jdou ceny dolů, ještě stále jsou vyšší než před vypuknutím koronakrize Planeo

Přestože jdou ceny dolů, ještě stále jsou vyšší, než byly před vypuknutím koronakrize. Vrátí se někdy do normálu? Věříme, že ano, ale zřejmě to ještě potrvá. Pokud by přišla druhá vlna pandemie, zaznamenali bychom naopak jejich další prudké stoupání.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz