Potraviny zdražují. Za ovoce si meziročně připlatíme až o čtvrtinu více

V červnu došlo k meziročnímu nárůstu cen o 3,3 % Canva

Zpráva o růstu cenové hladiny v červnu znepokojila mnohé ekonomy. Meziročně se ceny zvýšily o 3,3 procenta, což bylo více, než mnozí z nich předpokládali. Co se zdražuje a co je naopak levnější, než bylo loni?

Přečtěte si také

Fenomén zvaný superpotraviny: výmysl moderní doby, nebo zdraví prospěšná bomba?
Fenomén zvaný superpotraviny: výmysl moderní doby, nebo zdraví prospěšná bomba?

Kde jsme oproti loňskému roku ušetřili?

V porovnání s rokem 2019 lidé utrácejí méně za dopravu (o 2,6 %) a za telekomunikační služby (o 4 %). V dopravě především kvůli tomu, že se ceny pohonných hmot v červnu a na začátku července dostaly na úroveň podobnou té v roce 2004.

Vlivem opatření proti koronaviru klesly ceny i v oblasti kultury a rekreací. Důvodem může být například to, že lidé méně cestují. Ubytovací zařízení se tak snaží potenciální zákazníky přilákat třeba i skrze nižší ceny.

Analytici předpokládají, že růst cenové hladiny do konce roku zpomalí Unsplash

Kde jsme oproti loňskému roku museli z kapsy vytáhnout více peněz?

Výše zmíněné zlevněné kousky nemuseli všichni lidé zaznamenat stejně. Zdražování jiných produktů a služeb ale naopak pocítil prakticky úplně každý. Jak řekl ekonom Štěpán Křeček: „Lidé, kterým klesly příjmy, tak zažívají opravdu těžké časy.“  Proč? Důvodem je především zdražení bydlení a také potravin. Cena masa se zvýšila o 8,8 %, cena uzenin dokonce o 11,6 %. To však ještě není ten největší nárůst, v porovnání například s ovocem, které zdražilo téměř o čtvrtinu.

Mimo potravin a bydlení se do růstu cen promítla i zvýšená spotřební daň u alkoholu a tabáku. „Ceny tabákových výrobků vzrostly ve srovnání s loňským červnem o více než dvanáct procent, ceny piva a vína byly vyšší o více než pět procent,“  komentovala aktuální výsledky Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.

Výhled do budoucna

Podle analytika ČSOB Petra Dufka se ve druhé polovině roku inflace zpomalí a na podzim by se mohla vrátit i pod 2,5 %. To znamená, že by nynější zdražování nenabralo takové tempo a na konci roku bychom sice zaplatili více, ale ne o tolik, kolik napovídají nedávná červnová čísla.