Nepodceňujte výběr koberce. Jaký je rozdíl mezi zátěžovým a bytovým kobercem?

Kusový koberec je častým doplňkem obývacích pokojů.

Koberec je nedílnou součástí každé domácnosti. Nejen pro svůj příjemný vzhled, ale také pro vlastnosti, které nám nabízí. Bonusem je pak útulnost a pohoda. Jaký koberec vybrat, aby splnil všechna naše očekávání? Seznámíme vás s druhy koberců a představíme jejich vlastnosti.

Přečtěte si také

Už za týden je MDŽ. Chcete ji potěšit? Zapomeňte na bonboniéru – víme, po čem ženy touží
Už za týden je MDŽ. Chcete ji potěšit? Zapomeňte na bonboniéru – víme, po čem ženy touží

S kým máme tu čest?

Vybrat si kvalitní koberec vhodný právě pro naši domácnost není nic obtížného. Přesto však existují pravidla, kterými bychom se měli řídit pokud chceme, aby nám koberec dlouho vydržel. Uvědomme si důležité aspekty, již koupi koberce provázejí a ovlivňují závěrečné rozhodnutí.

  • Kde koberec bude?
  • Jak moc bude zatížený?
  • Jak ho budu čistit?

Tyto otázky rozhodují o tom, po jakém kousku sáhneme. Ale víte, z čeho vybírat? Existuje několik základních druhů koberců, které je třeba znát.

Koberce podle typu výroby:

  • tkané
  • všívané

Koberce se dělí na:

  • bytové
  • kusové
  • zátěžové
  • běhouny

Je důležité vědět, který koberec se kam hodí, a k čemu je určen. Ve chvíli, kdy si budeme chtít pořídit kusový koberec a zakrýt jím celý obývací pokoj, daleko se nedostaneme. Seznamte se tedy s vlastnostmi a výhodami různých typů koberců!

Bytové koberce

Jedná se o všívané koberce, které se prodávají na metry čtverečné dle našeho přání. Vybírat můžeme z různých barev a vzorů. Výška chlupu však v takovém případě nepřesahuje jeden centimetr. Čím nižší chlup, tím snazší údržba. Zejména pak s domácími mazlíčky. Koberce se nevyznačují takovou odolností, jako jiné, proto se nehodí do hojně obývaného prostoru. Nevýhodou je údržba v případě vylitého červeného vína na světlou plochu nebo rozšlapané voskovky. Skvrny však hravě odstraní parní čistič. V aktuálním letáku specialisty na koberce Breno jsme našli slevu na luxusní celoplošné koberce COSY za 399 Kč/m² v mnoha barevných odstínech. 

Kusové koberce

Kusové koberce mohou být jak tkané, tak všívané. Vyznačují se různými tvary. Kruh, čtverec a obdélník jsou nejčastější. Výhodou těchto koberců je snadná údržba. Ač se může jednat o větší kus, stále lze koberec smotat a odnést ven, kde jej pořádně vypereme. Z toho důvodu si dovolme delší chlup, který je příjemně měkký a hřeje. Dodává pokoji poklidnou atmosféru. Nemusíme se obávat, že naše ratolest nastydne od podlahy. Na huňatém koberci to není možné. Kusový koberec se používá pod konferenční stolky obývacích pokojů. Avšak pozor. V dlouhém chlupu se usazuje spousta prachu a nepořádku. Abychom koberec nemuseli každý týden prát, doporučujeme vám kvalitní tyčový vysavačV prodejnách s nábytkem Kika jsme našli v akci krásný koberec ve vintage stylu. Stříbrnošedá barva snadno zapadne do každé místnosti a díky žíhanému vzoru nebude na koberci vidět špína. Cena tohoto "betonového" kousku je 3 699 Kč z původních 4 999,00 Kč. Leták najdete na stránce Kupi.cz v kategorii nábytek společně s dalšími akčními nabídkami. 

Huňatý koberec zkrášlí interiér.

Zátěžové koberce

Zátěžový koberec má své místo především v komerčních prostorách, jako je kancelář, banka, recepce hotelu nebo chodba penzionu. Vyznačuje se nižším chlupem a vysokou odolností. Důvodem pro pořízení “zátěžáku” je jeho vysoká životnost. V bytě pravděpodobně nikdy nevyvineme takový nátlak na koberec, jako na recepci hotelu. Vybíráme z velkého množství krásných barev a vzorů. Nevýhodou zátěžového koberce je jeho vyšší cena a nutnost si ve většině případů na pokládku zavolat odborníka. 

Běhouny

Běhouny patří mezi velmi oblíbenou variantu, protože jsou levné, prodávají se v různých velikostech a navíc skvěle vypadají. Jejich údržba je snadná. Jednoduše je vezmeme a vložíme do pračky. Běhouny se vyrábějí z různých materiálů, nejčastějším z nich je však bavlna. Ručně tkané běhouny seženeme v různých barvách v prodejnách Jysk nebo OBI, kde velmi často bývají ve slevě. 

Rada na závěr

Neváhejme zkombinovat běhoun s bytovým kobercem. Kombinace vypadá moc pěkně. Důležité je zachovat střídmost barev. Proto je ideálním řešením jednobarevný koberec a strakatý běhoun. Tkané koberečky se pěkně barevně kombinují s plédy nebo závěsy.  

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz