Nezahazujte roušky, v říjnu je začneme opět nosit. ČR se připravuje na druhou vlnu COVID-19

Takto vypadá léto v některých oblastech ČR Ben Kerckx / Pixabay.com

Abychom se už teď začali připravovat na podzim. Tedy na období, ve kterém Ministerstvo zdravotnictví ČR očekává opětovné šíření koronaviru, k němuž se přidají další respirační onemocnění, pro podzimní sychravé počasí typická. Česká republika proto začala připravovat na toto období strategii, resp. oficiální doporučené postupy pro testování i léčbu pacientů s COVID-19. Také se předpokládá, že asi od října bude opět platit povinnost nosit roušky v MHD a v některých vnitřních prostorech.

Přečtěte si také

Potraviny, které čistí cévy, pomáhají předcházet infarktu a mrtvici
Potraviny, které čistí cévy, pomáhají předcházet infarktu a mrtvici

Selhání státu při další koronavirové krizi by bylo neomluvitelné

Tento návod v současné době vypracovává Vladimír Černý (předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny) společně se svým týmem, jenž se v covidové strategii zaměřuje zejména na pacienty s horším průběhem, tedy ty, kteří budou potřebovat hospitalizaci a intenzivní péči.

Je to přehnané? Je to příliš brzy? Maluje se zbytečně čert na zeď? Tuto otázku si pokládá spousta lidí, nicméně cílem pracovní skupiny opravdu není strašit občany další „smrtící“ vlnou koronaviru. Důležité je být připraveni, nikoli překvapeni, jako tomu bylo v případě první vlny, která zaskočila úplně celý svět. Případnou nepřipravenost státu či nedostatek zdravotnického materiálu česká veřejnost tentokrát už neomluví.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch potvrdil novinářům, že roušky by se plošně mohly zavést znovu od října nebo listopadu během cestování MHD a na dalších, zatím neurčených místech. Aktuálně platí povinnost používat ochranu úst a nosu pouze v pražském metru a v MHD a také v dotčených regionech s vyšší koncentrací nakažených osob. V rámci celého území ČR pak roušku musíme nasadit ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Nemocnice v Uherském Hradišti včera uzavřela celé oddělení JIP a v celém areálu je opět zavedena povinnost nosit roušky. „Je to nepříjemné, ale reagovali jsme rychle na výskyt koronaviru na jednom z oddělení a udělali jsme vše, abychom případnému šíření zabránili. Zpřísnili jsme znovu hygienická opatření, apelujeme na pacienty i zdravotníky, aby nosili roušky v celém areálu, soustředili se na důsledné dodržování hygieny rukou,“ popsal ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Petr Sládek.

Pokud se vrátíte z „červených“ zemí, budete potřebovat negativní test na COVID-19 Gerd Altmann / Pixabay.com

Koronavirová situace v Česku je zatím dobrá

Přestože se denně v Česku objevují nové a nové případy nákazy COVID-19 (pozitivně testovaných na koronavirus je v současné době necelých 4 600 lidí) a s nimi také nová ohniska výskytu, epidemiologové veřejnost uklidňují, že je koronavirus v České republice relativně pod kontrolou. Tedy alespoň prozatím.

Ukazuje se totiž, že většina nakažených COVID-19 virus zvládá, protože počet hospitalizovaných osob nijak drasticky nenarůstá.

Bohužel byl však pro obyvatele v ohniskách nákazy opět nařízen přísný režim, a to včetně povinného nošení roušek. Zpřísněná opatření se týkají zejména Karvinska, Kutnohorska a Jihlavska. Pochopitelně není ani vyloučeno, že počet oblastí označených jako ohniska koronaviru nebude narůstat. To ukážou až následující dny a týdny. 

Dle webu Ministerstva zdravotnictví je celkové hodnocení (k 12. 7. 2020) situace v ČR příznivé: „Situace v ČR je celkově stabilizovaná, naprostá většina okresů vykazuje nulové riziko spojené s COVID-19. Nárůsty posledního týdne byly většinou spojeny s ohnisky v Moravskoslezském kraji, zejména na Karvinsku a v okrese Frýdek-Místek, drobná lokální ohniska bez výrazného šíření detekována v okresech Kutná Hora a Jihlava. V lokalitách se zvýšeným výskytem nákazy je situace pod kontrolou, nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel, nerostou počty hospitalizovaných. Nejde o plošné šíření regionálního rozsahu.“

Mapa zemí, kde je (ne)bezpečno Ministerstvo zdravotnictví ČR

Pozitivně testovaných dovolenkářů je zatím 20, situace v Chorvatsku je ale dobrá

Koronavirová opatření jsou zatím přijímána individuálně podle situace v daném regionu. Nicméně situaci už teď komplikují například polští pendleři, kteří do Moravskoslezského kraje denně dojíždějí za prací. Podobně je tomu u Čechů vracejících se ze zahraničních dovolených, zejména pak z Chorvatska. Oficiální počet nakažených dovolenkářů je necelých 20, ale dá se předpokládat, že reálná čísla budou vyšší. Relativně dobrá situace se tak může zvrtnout.

Dalo se však očekávat, že Chorvatsko bude v souvislosti s nákazou koronavirem častěji zmiňováno, protože se jedná o naši nejoblíbenější dovolenkářskou destinaci a koncentrace lidí (nejen Čechů) je zde velmi vysoká. Nejvíce nakažených v Chorvatsku hlásí tři oblasti – Záhřeb, Osijek a Split.

Situace není zatím nikterak kritická, protože Chorvatsko se nachází na seznamu bezpečných zemí, přičemž mezi ty problematické z hlediska COVID-19 nejsou v Evropě považovány pouze Švédsko, Černá Hora a Srbsko. Tyto země jsou na mapě vyznačeny červenou barvou.

Pokud se z „červených“ zemí vrátíte, budete se muset prokázat negativním testem na COVID-19 anebo podstoupit karanténu. Na země s nízkým rizikem nákazy (zelené) se žádná omezení nevztahují.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz