Konec reklam na sladkosti! Britové chtějí bojovat proti obezitě

Reklamu na cukrovinky v Británi po deváté večer neuvidíte Pixabay

Britský premiér Boris Johnson mění svůj liberální postoj a vyzývá k boji proti obezitě. Přimělo ho k tomu hlavně onemocnění koronavirem, které u něj zřejmě kvůli nadváze mělo těžký průběh, několik dní byl dokonce na JIP. Jak tedy chce druhý nejtlustší národ v Evropě přimět ke zlepšení stravovacích návyků? V první fázi má v plánu například zákaz reklamy na nezdravé potraviny po 21. hodině, ale i další omezení.

Přečtěte si také

Rapperka Cardi B se spojila se značkou Reebok a vznikly z toho tenisky pro silné a nezávislé ženy
Rapperka Cardi B se spojila se značkou Reebok a vznikly z toho tenisky pro silné a nezávislé ženy

Bez večerních reklam a množstevních slev

Kromě večerního omezení reklamy nebude nově možné prodávat sladkosti v množstevních akcích. Na 2 plus 1 zdarma tak musejí obyvatelé Británie zapomenout. A přísnější pravidla nebudou platit jen pro potraviny s vysokým obsahem cukrů, ale i tuků a soli. Právě akce totiž lákají nejvíc, Britové podle průzkumů kupují ve slevách až 40 % potravin.

Dotknou se omezení i restaurací?

U vchodu a u pokladen supermarketů bude plošně zakázáno propagovat čokoládové tyčinky a jiné nezdravé pochutiny. Už teď britská vláda přemýšlí nad dalšími kroky, které by se dotkly i pohostinství. Uvažuje například o povinné informaci o počtu kalorií u veškerých jídel v restauracích a provozovnách rychlého občerstvení.

Omezí se i reklama na fast food, který obsahuje přemíru soli a tuků Unsplash

Boj proti obezitě podporují další členové vlády

Britský premiér se nebojí zahájit kampaň proti obezitě opravdu zostra. „Pro hubeňoury je to (koronavirus) v pohodě. Nebuďte v 50 tlusťoši," měl podle některých zdrojů prohlásit. A souhlasí s ním i ministryně kultury Caroline Dinenageová: „Virus ukázal, jak je důležité být a zůstat zdravý,“ upozornila Brity s odkazem na tvrzení lékařů. Podle nich zvyšuje nadváha riziko úmrtí při nakažení koronavirem až o 26 %.

Obezita je v Británii dlouhodobým problémem

Je zajímavé, že Boris Johnson není prvním premiérem, který během svého působení změnil na obezitu názor. Podobný plán měla například i jeho předchůdkyně Theresa Mayová, bohužel ale selhala realizace. Obézních dětí v Británii tak neustále přibývá, na základních školách je jich už 20 %. Johnson si na konzultace kampaně najal velkou hvězdu fitness kurzů Joa Wickse a doufá, že bude úspěšnější.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz