Co nesmí chybět v žádné správné pracovně? Tipy, jak zařídit svůj pracovní koutek

Mějte své pomocníky stále při ruce.

Zařizujete si novou pracovnu přímo u vás doma? Nebo naopak máte volnou ruku při výběru interiéru kanceláře ve firmě, kde pracujete? Pak se v tomhle článku jistě najdete! Volte doplňky i nábytek obezřetně. Každý vás bude ovlivňovat. Na co si dát pozor a čím se řídit?

Přečtěte si také

Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete
Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete

Pracovna je místo, kde trávíme velké množství času. Je proto důležité, abychom se zde cítili dobře a uvolněně. Rozhodně bychom si do interiéru neměli kupovat předměty, které nás rozčilují, čímkoli dráždí, nebo se nám zkrátka nelíbí. Totéž platí i o předmětech darovaných. Ve chvíli, kdy vejdeme do své pracovny, měli bychom cítit uvolnění a spokojenost. Přirozeně proudící energii. Pokud otevřeme dveře a pohled nám padne na ohyzdný obraz, který nám věnoval obchodní partner, něco je špatně.

Co nesmí chybět v žádné pořádné pracovně?

  • bytelný stůl
  • pohodlná židle
  • vhodné doplňky
  • nezbytné pomůcky
  • dobré pití
  • pohovka
  • knihy

Vše se odvíjí od velikosti naší pracovny. Pokud je naší pracovnou kout v obývacím pokoji, kde máme stůl a počítač, pochopitelně nebudeme pořizovat pohovku a další věci. Pokud však máme celou místnost jen sami pro sebe, věnujme jí náležitou pozornost.

Pořádný stůl

Bytelný masivní stůl je základ. Podle učení feng-shui je stůl známkou toho, jak schopný a úspěšný jsme podnikatel. Jsou to kořeny celého našeho vztahu k podnikání. Proto si nepořizujme nějaké rozviklané stolečky, ale investujme!

Jak bude stůl primárně využíván?

Sedíte celý den před monitorem? Poohlédněte se po pracovní stanici. Pokud budete využívat stolní počítač, pak se neobejdete bez stolu s přihrádku pod stolem - na uložení počítačové skříně. Předem vyříznutý otvor na desce stolu umožní bezpečné vedení kabelů až k samotnému počítači. Pracujete s knihami, smlouvami nebo spoustou papírů? Pak volte stůl s co největší pracovní plochou. A jaký stůl si pořídit, když potřebuje k výkonu oboje? I pro Vás existuje řešení – rohové stoly, případně stoly ve tvaru písmene U. Dostatek prostoru vás neomezí při práci na počítači, ani při podepisování a schvalování smluv. 

Pohodlná židle

V tomto případě se nebojme utratit peníze za kožené křeslo s područkami a kvalitním držením páteře. Za stolem budeme trávit několik hodin denně, a proto bychom si měli dopřát to nejlepší. Neničme si páteř na laciných kouscích, které možná vypadají hezky, ale do pohodlnosti mají daleko.

Jednoduché zařízení zvyšuje produktivitu.

Vhodné doplňky

Nezahlcujme kancelář zbytečnými dekoracemi na které se jen práší a odvádějí naši pozornost od práce. Nebojme se rostlin. Pár kousků zeleně dodá pracovně svěžest a ubere na vážnosti. Hezkou výzdobou jsou též pořízené fotografie. Například z cest. Pozor! Vyhněme se motivům s vodou. Voda značí nejistotu a nestabilitu, která podrývá podnikání. Naopak se zaměřme na mohutné stavby nebo pohoří. Takový obraz či tapetu si nechme za zády. Skvělým pomocníkem jsou i textilní přepážky (paravány) z Ikea, které se dají upevnit na stůl a vytvoříte si tak, i v rušné kanceláři, svůj koutek.

Neméně důležité je správné osvětlení, a to jak denní, tak umělé. Nejlepší pro vaše oči je přirozené denní světlo, proto je ideální umístit stůl k oknu tak, aby vás neoslňovalo slunce, ale ani nesvítilo přímo do monitoru. 

Tip: Ikea nabízí i výrobky pro vybavení kanceláří a prodejen, katalog je skvělou inspirací při zařizování nejen pracoven. 

Nepřehánějme to s pomůckami

Pomůcky jsou rozhodně důležité. Bez nich bychom moc práce neudělali. Nedělejme si z kanceláře papírnictví! Ponechme si sešívačku, kvalitní pero a zvýrazňovače. Pokud ostatní věci, jako jsou nůžky, pravítka či děrovačky, nepotřebujeme, zbavme se jich. Mít šuplíky a desku stolu plné různých "udělátek" není ani hezké, ani profesionální.

Neméně důležité je správné osvětlení a to jak denní, tak umělé. Nejlepší pro vaše oči je přirozené denní světlo, proto je ideální umístit stůl k oknu. Ujistěte se jen, že vám při práci nebude svítit slunce přímo do monitoru a také že si nebudete stínit rukou. Pokud máte omezené prostorové možnosti, pořiďte si speciální rolety, které tlumí sluneční paprsky, ale zároveň propouští denní světlo. 

Tip: Ochranný filtr na monitory je skvělou ochranou soukromí. Folii jednoduše nalepíte na obrazovku monitoru. Díky začerněné obrazovce z bočního pohledu, vás ochrání před pohledy zvědavých kolegů. Ochrana monitoru proti poškrábání a před prachem jsou dalšími benefity této nalepovací vychytávky.

Dobré pití

Ke správné pracovně patří i dobré pití. Nechejme si někde ve skříňce lahvinku dobrého kvalitního rumu nebo whisky. Při schůzce se svými klienty či obchodními partnery takové gesto utužuje vztahy a nám přidává na úrovni. Pokud pracujeme převážně se ženami, investujme do dobrého vína. Samozřejmostí je kávovar. Pokud nemáte možnost kuchyňky, pořiďte si malý stoleček a na něj se krásně vejde malý kapslový kávovar a sada hrnečků s podšálky pro návštěvy. 

Mějte místo, kam můžete usadit své hosty.

Knihy

Součástí pracovny mohou být též knihy. Nejenže skvěle vypadají, ale dají se také ukládat originálním způsobem. Ze svých vědomostí si hravě uděláme dekoraci. Pokud máme své oblíbené tituly nebo odbornou literaturu v papírové podobě, kde jinde by měla být, než v pracovně? Knihovna nemusí být rozsáhlá. Stačí jen pár knih, abychom vzbudili příjemnou atmosféru.

Rada na závěr

Nedovolme, aby se z pracovny stal koutek našich dětí nebo knihovna celé rodiny. Pracovna je místo, kde se vydělávají peníze, tudíž je to práce jako každá jiná. Nenechme si do ní zasahovat. Mohlo by se to neblaze podepsat na našich výsledcích.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz