Zákaz chovu slepic v klecích ztroskotal, protože poslanci nevěděli, o čem hlasují

Klecový chov slepic je předmětem mnoha diskuzí Pixabay

Tolik energie ochránci zvířat vynaložili na to, aby zabránili týrání slepic v klecových chovech, a stejně to nevyšlo. Poslanci byli totiž 8. července zmateni a nevěděli, pro co vlastně hlasují. Dobrou zprávou však je, že k výraznému omezení klecového chovu slepic dojde i bez jejich přičinění zřejmě dřív a přirozeně.

Přečtěte si také

Co s rajčaty, která nestačila dozrát? Vyzkoušejte 3 způsoby, jak je doma nechat zčervenat
Co s rajčaty, která nestačila dozrát? Vyzkoušejte 3 způsoby, jak je doma nechat zčervenat

Příliš kruté, příliš zastaralé

„Klecové chovy slepic jsou zastaralá a krutá praktika. Slepice jsou namačkané v přeplněné kleci, nemohou se dostatečně hýbat ani věnovat svým přirozeným potřebám. Přitom existují ohleduplnější bezklecové alternativy. Rozhodnutí je na politicích, ti se k tomu ale nerozhoupou bez Vás. Přidejte se do boje za zákaz hned teď, začněte vyplněním svého e-mailu!“

Takhle zní výzva na podporu zákazu klecových chovů slepic na webových stránkách zakazkleci.cz.

Napoprvé byl návrh novely zákona přijat, jenomže...

Byl to velký úspěch, když se návrh k novele zákona na ochranu zvířat dostal do Poslanecké sněmovny, která o něm měla 8. července 2020 rozhodnout. Už se skoro zdálo, že je ruka v rukávu, že se to všechno podařilo. Návrh novely zákona na ochranu zvířat proti týrání byl toho dne totiž přijat!

Jenomže pro slepice to stejně nakonec dopadlo špatně.

Celkem bylo v Poslanecké sněmovně v 09:04 přítomno 137 poslanců, pro přijetí novely bylo potřeba 69 hlasů. A poslanců pro přijetí hlasovalo 73, jen 7 bylo proti a 57 z nich se zdrželo hlasování.

O tomhle se může slepicím z klecí jenom zdát Pixabay

Za tři minuty bylo všechno jinak a návrh byl odmítnut

Avšak pak se jeden z poslanců, Jiří Bláha (ANO), probral a své hlasování zpochybnil.

„Já se hrozně omlouvám, ale já jsem chtěl máčknout ne, a jak jsem to mačkal zvenku, protože mě kolegové nechtěli pustit do lavice, tak jsem zmáčkl ano. (Pobavení a smích v sále.) Omlouvám se, je to moje chyba, ale chtěl jsem hlasovat jinak. Zpochybňuji hlasování. Děkuji,“ stojí v zápisu jednání Poslanecké sněmovny z 8. 7. 2020.

V 09:07 se tedy koná nové hlasování, přítomno je 165 poslanců a k přijetí návrhu je zapotřebí 83 hlasů. Pro přijetí hlasovalo 70 poslanců, 11 bylo proti a 84 z nich se hlasování zdrželo.

Z původních 20 hlasujících poslanců z hnutí ANO pro přijetí byli při druhém hlasování pro přijetí už jen dva. Návrh tedy nakonec přijat nebyl.

Proč ta náhlá změna?

Jiří Bláha v rozhovoru pro irozhlas.cz uvedl pomýlení sebe a svých kolegů z ANO na pravou míru a řekl, že jeho kolegové z Poslanecké sněmovny nevěděli, o čem hlasují, a mysleli si, že jde o něco jiného.

Zajímáte se při nákupu vajec o jejich původ? Pixabay

Vejce z podestýlky v akci

Mají slepice v klecích ještě šanci?

Teoreticky ano, protože hlasování o zákazu klecí se odsouvá na podzim, až budou mít poslanci po prázdninách. I kdyby však byla novela zákona na podzim přijata, v platnost by tento zákaz s největší pravděpodobností vstoupil stejně až v roce 2033.

Do té doby však nejspíš řešení situace přijde přirozeně samo. Spotřebitelé totiž dávají mnohdy už teď přednost vejcím od slepic z hal či z volného chovu. Obchodní řetězce jim nabídku podle toho také přizpůsobují, a dokonce se většina z nich veřejně ochráncům zvířat zavázala, že do roku 2025 ukončí prodej vajec od nosnic z klecí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz