Stejný obal, jiný obsah. Vláda schválila konec různě kvalitních potravin

Stejný obal, jiný obsah. Vláda schválila konec různě kvalitních potravin

V pondělí na zasedání vlády udělali ministři velký krok směrem k tomu, abychom v České republice měli zboží stejné kvality jako v jiných evropských zemích. Přijali novelu zákona, podle které nebude možné prodávat zboží ve stejném obalu s jiným složením. Za porušení tohoto pravidla bude hrozit vysoká pokuta. Návrh teď musí ještě projít poslaneckou sněmovnou. 

Přečtěte si také

10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!
10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!

Díky novele zákona by se mělo předejít tomu, aby měl stejný produkt jinou kvalitu v České republice a jinou například v Německu nebo Rakousku. Pokud budou chtít výrobci měnit složení výrobku, musí změnit i jeho obal, aby to bylo pro spotřebitele patrné.

Pokutu budou platit obchodníci, ne výrobci

Kdyby se v obchodech objevilo zboží dvojí kvality, obchodníci zaplatí pokutu. Ta se může vyšplhat až na 50 milionů korun. Kontrolovat to bude Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Inspektoři mohou podle novely zákona provádět kontroly tajně v civilu .

V pondělí na zasedání vlády udělali ministři velký krok směrem k tomu, abychom v České republice měli zboží stejné kvality jako v jiných evropských zemích.

Vláda novelou zpřísňuje evropskou směrnici

Téma dvojí kvality potravin se začalo řešit už v dubnu Evropském parlamentu. Ten schválil směrnici, která má přísnější pravidla ohledně dvojí kvality potravin, ale výslovně jej nezakazuje. Česká vláda chce tuto směrnici zavést do našeho právního systému ještě přísnější. 

Návrh novely vypracovalo ministerstvo zemědělství i ministerstvo průmyslu a obchodu. Vláda projednala oba návrhy společně. Ministr zemědělství prosazoval přísnější pravidla, jeho návrh zákona zakazuje jakékoli změny ve složení. Ve schválené novele se také objevuje část, která říká, že výrobci mohou změnit složení, pokud to zdůvodní objektivními a oprávněnými skutečnostmi. V jakém přesném znění bude novela platit, závisí na tom, jak projde poslaneckou sněmovnou.

Které potraviny jsou nyní problémové?

  • Čokoláda – v jednotlivých zemích se liší obsah kakaa
  • Jogurt – pro barvení se u nás používá červená mrkev a karmín, v Rakousku červená řepa 
  • Margarín – v západních zemích obsahuje více tuku, u nás se tuk nahrazuje vodou
  • Slazené nápoje – v Česku se používá glukózovo-fruktózový cukr, v jiných zemích cukr  

I přesto, že některé potraviny se u nás prodávají s horším složením než na západě, Česko má podle žebříčku Global Food Security Index nejkvalitnější potraviny ze zemí bývalého východního bloku. 

Rozdílné složení, senzorické vlastnosti i barvu měla Nutella v testech ministerstva zemědělství.

Stejný obal, jiný obsah. Většina výrobků se liší, ukázal průzkum českého ministerstva zemědělství

Ministerstvo ve svém projektu porovnávalo 21 vybraných výrobků stejné značky z České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Německa. Testy odhalily, že 13 bylo odlišných, pět bylo mírně odlišných a tři byly ve všech zemích stejné . Navíc se ukázalo, že pět výrobků mělo rozdílný objem a že zejména v Německu a Rakousku bylo ve stejném balení větší množství výrobku.

  • Rozdílné složení, senzorické vlastnosti i barvu měla například Nutella.
  • U Kiri sýru zase bylo patrné, že měl v Německu a Rakousku o 20 gramů větší hmotnost než v ostatních zkoumaných zemích.
  • Německá a rakouská verze rybích prstů Iglo měla vyšší obsah rybího masa (česká verze měla 50 %, ta německá téměř 64 %) i větší velikost samotných prstů . 
  • A z drogerie například značka Lenor plní stejné lahve v Německu a Rakousku do objemu 990 mililitrů, zatímco v Česku a Maďarsku jen do objemu 930 mililitrů .
  • Jedním z dalších překvapení byl prací prášek Persil. Ten německý obsahuje zhruba o 20 procent víc aktivní látky.

Věděli jste

Že nákupní rádce Kupi.cz, který nabízí nejvíce akčních letáků z vašeho okolí vše na jednom místě online, expandoval na další evropské trhy pod názvem Kupino? Nabízí tedy nově přehled letákových akcí i v ostatních zemích jako je: Francie, Jihoafrická republika, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Velká Británie. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz