ČOI objevila další nebezpečné hračky pro děti. Nemáte jednu z nich také doma?

Některé hračky pro děti mohou být nebezpečné Canva

Pravidelně pro vás sledujeme nebezpečné výrobky, které byly u nás v Česku zachyceny a bylo nařízeno jejich stažení z oběhu. Bohužel, velké množství těchto výrobků je určeno pro děti a mnohdy se skutečně jedná o riziko velice závažné. Dnes upozorňujeme na upíří zuby s make-upem a dětský kočárek pro panenky.

Přečtěte si také

Obchodní řetězce zavádí nové účtenky: vydrží až 30 let a jsou ekologické
Obchodní řetězce zavádí nové účtenky: vydrží až 30 let a jsou ekologické

Upíří karnevalový set obsahoval extrémní množství nebezpečných ftalátů

Jako by bylo namístě zpozornět vždy, když dětem, a nejen jim, kupujeme něco plastového. V hlášení systému RAPEX se velmi často vyskytují nebezpečné, mnohdy právě plastové, výrobky pro děti, které však pro ně nejsou vhodné, a dokonce jim mohou ublížit.

Dalším takovým výrobkem, který byl Českou republikou nahlášen do systému RAPEX ve 26. týdnu roku 2020 pod číslem A12/00915/20 (to tedy znamená, že se výrobek na českém trhu již prodával), je karnevalový upíří set značky FEI ZUAN TOYS, šarže číslo PT15221, složený z upířích zubů a make-upu (bílá, žlutá, červená, zelená a modrá barva).

Tento výrobek pocházející z Číny představuje pro děti vážné riziko. V plastovém materiálu, ze kterého je značná část tohoto produktu vyrobena, bylo nalezeno nadměrné množství Bis(2-ethylhexyl)-ftalátu (DEHP), konkrétně 19 % z jeho hmotnosti.

Pozor na nebezpečná upíří malovátka Canva

EU zakazuje uvádět na trh výrobky s více než 0,1 % hmotnosti DEHP

V nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek přitom stojí: „DEHP se nesmí používat jako látka anebo složka přípravků v koncentraci vyšší než 0,1 % hmotnosti v měkčených plastových materiálech sloužících k výrobě hraček a předmětů pro péči o děti." 

V případě, že se více než 0,1 % hmotnosti tohoto ftalátu v plastovém materiálu objeví, nesmí být vůbec uveden na trh. A právě proto bylo nařízeno z trhu tento nebezpečný výrobek stáhnout.

Co může dětskému zdraví způsobit DEHP?

Bis(2-ethylhexyl)-ftalát je nebezpečný zejména pro dětský reprodukční systém.

Při testování DEHP na zvířatech se ukázalo, že tato látka může způsobit jednak vývojové vady reprodukčních orgánů, negativně ovlivnit tvorbu spermií, způsobit vady na močové trubici, úmrtí plodu v děloze, vady srdce, cév či jater.

Nebezpečný kočárek na panenky s chybějícími ochrannými kryty Rapex

Nebezpečný kočárek pro panenky, o který se může dítě poranit

Dalším výrobkem, u kterého byste měli zpozornět, pokud jej máte doma, je růžový golfový kočárek pro panenky značky Doll Carrier, číslo šarže 8592386005608. Tento produkt byl nahlášen orgány České republiky pod číslem A11/00043/20, protože může pro malé děti představovat bezpečnostní riziko.

Výrobek je zhotoven z kovových trubek s růžovou povrchovou úpravou a na tkanině, která slouží jako sedátko pro panenku, je natištěn motiv medvídků. Kočárek je samozřejmě opatřen plastovými držadly, úchytkami a kolečky z růžového a bílého plastu.

V akreditované laboratoři, kam kočárek předložila k posouzení Česká obchodní inspekce (ČOI), bylo zjištěno, že na koncích vyčnívají části konstrukce, které nemají ochranné kryty, a dítě se tak o ně může poranit.

Testována byla také funkce sklápěcího mechanismu, u něhož bylo zjištěno, že hračku lze částečně rozložit, aniž by došlo k zaklesnutí blokovacího zařízení, a po zatížení břemenem se hračka zbortila (zkoušky byly provedeny v souladu s požadavky harmonizované normy ČSN EN 71-1). Výrobek tedy není v souladu s požadavky NV č. 86/2011 Sb., o bezpečnosti hraček, uvedla ve svém hlášení ČOI.

Z tohoto důvodu bylo dovozci a distributorovi nakázáno stáhnout výrobek z trhu a oběhu.

ČOI stáhla nebezpečné chrastítko pro malé děti z trhu ČOI

ČOI také vydala upozornění na další nebezpečné hračky, od května se jich na seznamu objevilo hned několik:

  • Zpívající drak (Praha, 21. květen 2020). Na trhu v ČR byla v nabídce pro spotřebitele nebezpečná hračka, která může znamenat pro nejmenší děti riziko. Jedná se o výrobek „Drak Čmoudík zpívající“. ČOI nařídila okamžité stažení výrobku z trhu.
  • Nebezpečné chrastítko pro děti (Praha, 26. květen 2020). Tato hračka může znamenat pro nejmenší děti riziko. Jedná se o dětské chrastítko. Provedením příslušných zkoušek bylo zjištěno uvolnění některých malých částí, které by malé dítě mohlo vdechnout nebo polknout.
  • „Veverka se zvukem“ (Praha, 29. červen 2020). Další nebezpečnou hračku, která může znamenat pro nejmenší děti riziko, odhalila ČOI na konci června. Jedná se o výrobek „Veverka se zvukem“, o kterém jsme psali již dříve.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz