Jak na spáleniny od sluníčka? Pomohou babské rady i produkty z lékáren

Vždy se namažte krémem, abyste se vyhnuli nepříjemným spáleninám Unsplash

Léto je v plném proudu a řada z nás se tak snaží nachytat co nejvíce sluníčka a získat bronzově opálenou pokožku. Při opalování bychom ovšem měli znát správnou míru, abychom se nemuseli následně potýkat se bolestivými spáleninami. Pokud jste se však neuhlídali, nezoufejte. Poradíme vám, jaké triky použít a po jakých lécích sáhnout, abyste se se spálením snadno vypořádali.

Přečtěte si také

Rychlý a zdravý oběd pro děti: Brokolicové placičky se sýrem
Rychlý a zdravý oběd pro děti: Brokolicové placičky se sýrem

Setkal se s tím snad každý. Kůže nadměrně vystavená slunci po pár hodinách zrudne a je bolestivá, v krajním případě nese dokonce i puchýře. Nejlepší je spáleninám samozřejmě předcházet používáním opalovacích přípravků. Ty ovšem nemáme vždy po ruce, případně podceníme jejich ochranný faktor. A problém je na světě.

Spálené místo je nejlepší nejprve chladit studenou vodou, maximálně ale deset minut v kuse. Poté jej nechte v klidu odpočívat, v případě návratu pálení a bolesti proces chlazení opakujte. Pokud budete chtít využít led, zabalte jej nejdřív do utěrky či kapesníků. Přímý kontakt s kůží by jí totiž mohl ublížit ještě víc. 

Kromě chlazení je pak také potřeba hodně pít, ideálně čistou vodu či neslazené čaje. Spáleninu totiž tělo vnímá jako šok, kvůli čemuž na zotavení vyžaduje i vyšší hydrataci. 

Pomocníci na spáleniny z domácích zdrojů

Mléčné produkty

Osvědčenou a mnoha generacemi vyzkoušenou záchranou jsou mléčné výrobky, zejména tvaroh, probiotický jogurt nebo kefír. Obsahují totiž probiotické kultury a enzymy, které pokožku nejen zklidňují, ale zároveň i hydratují. Stačí, když přímo na spáleninu zlehka aplikujete vychlazený mléčný produkt a necháte ho působit okolo pěti až deseti minut. Poté jej klidně smyjte vodou.

Mléčné produkty jsou osvědčeným lékem na spáleniny Pixabay

Vaječný bílek

Ačkoli máme vajíčka spojená spíše s konzumací, přínosná jsou i pro naši kůži. V případě spálených míst je hlavním pomocníkem syrový vaječný bílek, který obsahuje 85 % vody a 15 % proteinu. Díky tomuto ideálnímu složení poškozenou pokožku hydratuje, chladí a zklidňuje. Zarudlé místo opět jednoduše namažte bílkem a následně po pár minutách působení opláchněte.

Nevěříte si v oddělování vajíček? Pořiďte si tohoto pomocníka

Aloe vera

Zelená rostlina Aloe vera je známá mimo jiné pro své léčivé účinky. Stačí odříznout kousek jejího listu a vymačkat z něj na spálené místo hojivý, protizánětlivý gel. Ten na povrchu pokožky vytváří zvlhčující vrstvu, která zároveň zvyšuje přísun kyslíku a živin do tkáně. Díky tomu se palčivá bolest zmírní a spálené místo se i rychleji uzavře a obnoví.

Tipy na pomoc z lékáren

Výše zmíněné tipy vám pomohou poradit si s každodenním popálením, které vám přivodí například výlet na koupaliště. Pokud vás ale trápí i bolestivé puchýře, pravděpodobně se už potýkáte s popáleninami druhého stupně. A v takovém případě je již vhodnější sáhnout po přípravcích z lékáren.

Panthenol

První volbou a pomocníkem číslo jedna v boji proti spáleninám je Panthenol. Má regenerační účinky, díky kterým přináší pokožce okamžitou úlevu. Na spálenou oblast jej můžete nanášet prakticky po celý den, podle potřeby. Alternativou k Panthenolu je pak mastička Betadine, která obsahuje dezinfekci, ale k pokožce je šetrná a vůbec nepálí.

Spálenou pokožku po nadměrném opalování zklidní panthenol nebo aloe vera Freepik

První pomoc proti spáleninám

Náplasti na spáleniny

V lékárnách můžete pořídit i účinné náplasti na spáleniny, které jsou vhodné pro popáleniny 1. i 2. stupně. Náplast tvoří tzv. lipidokoloidní vrstva, která ulevuje od bolesti a podporuje hojení. Sterilní krytí zase zajišťuje TLC mřížka napuštěná hydrokoloidními částicemi a vazelínou.

Po jejím aplikování se navíc nemusíte bát náplast strhnout a vyměnit za novou – díky svým vlastnostem se k ráně nelepí a výměna je tedy bezbolestná. A pokud byste chtěli, aby bylo hojení rychlejší, překryjte náplast ještě sterilním čtverečkem gázy a následně zafixujte obinadlem či kotoučovou náplastí.

Sprej na popáleniny

V lékárnách vám také doporučí sprej na popáleniny, což je zdravotnický prostředek ve formě hydrogelu. Sprej obsahuje kyselinu hyaluronovou a pomocné rostlinné složky, které na popáleném místě vytvoří elastickou vrstvu. Ta brání vysychání rány, umožňuje jí lepší „dýchání“ a taktéž dovnitř nepropouští vlhkost a mikroorganismy z vnějšího okolí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz