Víte, co vás čeká při prodeji bytu? 5 věcí, které zaskočí většinu prodávajících

Vyplácí se trpělivost? Freepik.com

Prodej bytu, to je běh na dlouhou trať. Trvá průměrně 3–4 měsíce, než najdete kupujícího a dostanete peníze na účet. Ať zvažujete prodej bez realitky, nebo využijete služby realitní kanceláře, vyplatí se znát celou trasu dopředu. Sepsali jsme 5 věcí, které na začátku překvapí většinu prodávajících.

Přečtěte si také

Vyrobte si domácí tavený sýr jen ze 4 surovin. Rychlý, levný a lepší než z obchodu
Vyrobte si domácí tavený sýr jen ze 4 surovin. Rychlý, levný a lepší než z obchodu

1. Trpělivost se nevyplácí

Možná si říkáte, že sami nejlíp víte, na kolik si byt ceníte a kolik chcete vydělat. A chcete si počkat na zájemce, který bude ochotný částku zaplatit. Jenže tak to na realitním trhu nefunguje. „Trpělivost není namístě. Příliš dlouho inzerované byty vypadají podezřele. Kupující si všimnou, že jde o ležáky, a ztrácejí o ně zájem,“ radí Vladimír Zuzák, ředitel pražské MAXIMA REALITY.

První zájemci by se měli ozvat do dvou dnů od zveřejnění inzerátu, jinak je třeba cenu upravit. Vůbec nejjistější je vyhnout se experimentům a využít přesný online odhad tržní ceny, který si dnes už můžete objednat zdarma.

2. Nevolají jen zájemci o koupi

Chystáte se zveřejnit telefonní číslo v inzerátu? Připravte se, že vám telefon bude zvonit nepřetržitě. Osobní číslo majitele totiž funguje jako červený hadr pro realitní kanceláře, které vám začnou nabízet své služby. A pozor – někteří budou tvrdit, že už mají zájemce o váš byt, ale nebude to pravda. Jde o jeden z nejčastějších triků, jak makléři shánějí klienty (na další triky upozorňujeme tady).

Známé logo realitku nedělá Freepik.com

3. Známé logo realitku nedělá

Realitky často fungují jako franšízy, kde si může členství koupit i nezkušený makléř. Proto si ověřte, jak dlouhou historii má konkrétní pobočka, kam se chystáte. V dobré realitce nepracují jen makléři, ale také právníci, finanční poradci a další experti.

Zjistěte si, jak vysokou zaplatíte provizi a za jaké služby. Oblíbené jsou realitky, kde náklady za služby spojené s prodejem platí kupující. Klidně takové nabídky prodeje bez provize využijte, je to osvědčený model (podívejte se, jak funguje prodej bytu bez provize).

4. Čeká vás aspoň 10 prohlídek

V průměru trvá prodej bytu tři měsíce a prodej domu dokonce šest měsíců. „Většinou to chce tak deset prohlídek, než najdete vážného zájemce o koupi. Často se pak čeká, než si kupující vyřídí hypotéku. Když banka úvěr nakonec zamítne, celý proces musí začít nanovo,“ upozorňuje Zuzák z MAXIMA REALITY. Jestli potřebujete, aby vše proběhlo rychleji, postupujte podle našeho návodu 5 osvědčených triků, jak rychle prodat byt.

Připravte se na to, že prohlídek bytu uděláte několik Freepik.com

5. Vzory smluv nefungují

Vzory rezervační i kupní smlouvy najdete na internetu. Jenže smlouva o prodeji bytu není úřední formulář, kam stačí doplnit několik kolonek. Teprve když sedíte s kupujícími u jednoho stolu, zjistíte, jaké různé situace mohou nastat a v čem si musíte vyjít vstříc. Změny ve smlouvách jsou nevyhnutelné a jediná cesta, jak ušetřit za advokáta, je zvolit si realitní kancelář, kde jsou právní služby v ceně provize.

Smlouva by měla být postavena na míru Freepik.com
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz