ČOI objevila další nebezpečnou hračku: Plyšovou veverku stáhla z prodeje

Na českém trhu se objevila další nebezpečná hračka, dětem ji nedávejte Canva

Podle České obchodní inspekce se na českém trhu prodávala hračka, která může být riziková pro nejmenší děti. Jedná se o měkce vycpanou hračku z hnědého a bílého plyše „Veverku se zvukem“. Její výrobci nepodávali spotřebiteli pravdivé informace a ohrožovali tak zdraví malých dětí. Standardně jsou u nás plyšové hračky vhodné i pro děti do 3 let, v tomto případě to ale rozhodně neplatí.

Přečtěte si také

Oblečky a boty pro psy nejsou jen módním trendem. Víte, jaké psy byste v mrazech bez kabátu ven hnát rozhodně neměli?
Oblečky a boty pro psy nejsou jen módním trendem. Víte, jaké psy byste v mrazech bez kabátu ven hnát rozhodně neměli?

Malé části se mohou oddělit

„Veverka se zvukem“ je elektrická hračka na baterie, po zmáčknutí bříška vydává zvuk. Má huňatý ocas a vousy, které představují největší problém. Běžnou manipulací se mohou oddělit a utvořit tak malé části. Pokud by si je dítě vložilo do úst a spolklo nebo vdechlo, mohlo by se udusit.

Požadavkům na bezpečnost hraček neodpovídá ani složení výrobku

Dále se při zkouškách prokázalo, že se v hračce vyskytuje asi 6 % nebezpečného ftalátu DEHP. Přitom povolené množství těchto látek v plyšových výrobcích pro děti je pouze 0,1 %. Neohrožují sice zdraví dětí bezprostředně, ale z dlouhodobého hlediska mohou způsobit řadu obtíží od alergií až po poruchy ledvin. Hračka tedy nesplňuje požadavky NV č. 86/2011 Sb. ani příslušné evropské normy EN 71-1 týkající se bezpečnosti hraček. Nařízení výrobci porušili jak z hlediska mechanických, tak chemických vlastností.

Nebezpečná veverka, před kterou varuje ČOI ČOI

Stažení hračky z distribuce

Česká obchodní inspekce tedy provedla ochranná opatření a nařídila distributorovi plyšové veverky její okamžité stažení z prodeje. Kromě toho byla hračka nahlášena kontaktnímu bodu na Ministerstvo průmyslu a obchodu a najdete ji také v systému RAPEX, který pravidelně zveřejňuje seznamy nebezpečných výrobků nalezených na evropském trhu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz