Pomocníci na spáleniny od sluníčka, které najdete doma

Jak si porádit se spálenou pokožkou i bez lékárny? Pexels

Léto. Neodmyslitelně se s ním pojí krátké oblečení a odhalená kůže, kterou si mnozí z nás ponechávají i po skončení těch největších letních veder. Holá pokožka nicméně představuje nebezpečné riziko spálenin – a obzvláště pak u těch z nás, kteří jsou na sluneční záření náchylnější. Spáleninám naštěstí můžete různými způsoby předejít – ale pokud jste přeci jen podlehli, poradíme vám nyní, kde ve své domácnosti najdete osvědčené pomocníky.

Přečtěte si také

Vyzvednutí balíku kdykoli chcete: výdejní boxy zavede PPL i Česká pošta
Vyzvednutí balíku kdykoli chcete: výdejní boxy zavede PPL i Česká pošta

První pomoc na spáleniny

Spáleniny od slunce jsou zrádné v tom, že se v plné míře projeví obvykle až večer. Celý den chodíte po městě nebo jste na koupališti a cítíte se naprosto skvěle, ale jakmile přijdete domů, všimnete si nepříjemných spálenin.

Spálená pokožka je na dotek teplá a zarudlá, obvykle se projevuje horkem a specifickým pnutím. Ve vážnějších případech se objevují i puchýře naplněné tekutinou. A nejspíše vás bude i bolet hlava a budete unavenější, potažmo malátní.

V první řadě se musíte vzdát slunečních paprsků a nechat pokožku odpočinout. Vlažná sprcha je skvělou první pomocí, která uleví od bolesti. Stejně tak si můžete ulevit i studeným ručníkem nebo mokrým hadrem. A nezapomeňte na dostatečný přísun čisté vody nebo iontových nápojů, které doplní minerály vyplavené potem.

Vlažná sprcha je tou nejsnazší úlevou od spálenin Pixabay

Pomoc z lednice a spíže

Hojení kůže napomůžou zdánlivě obyčejné věci, které se nachází v každé domácnosti. Skvělou volbou je studený jogurt nebo tvaroh. Studené mléčné výrobky vytahují z pokožky horkost a tiší bolest – stačí, když jich na ránu nanesete tlustší vrstvu, překryjte ji gázovým obvazem a dle potřeby opakujete.

Výborným domácím pomocníkem jsou i brambory, a to jak vařené, tak i syrové. Nastrouhaná dužina z těch syrových funguje podobně jako tvaroh a obdobně se i nanáší. A z uvařených brambor lze naopak využít vysušené slupky, které napomůžou vstřebávání léčivých mastiček.

Jako přírodní náplast nejen na popáleniny lze použít i vaječný bílek. Stačí jej rozšlehat vidličkou, štětečkem nanést na postižené místo a nechat zaschnout. Bílkoviny napomáhají hojení a zároveň vytvoří souvislou vrstvu, která chrání pokožku před vnějšími vlivy.

Koho by napadlo, že proti spáleninám pomůžou i obyčejné brambory Marco Antonio Victorino / Pexels

Pomoc z bylinkové zahrádky

Nejznámější rostlinou v boji proti popáleninám je aloe pravá, jejíž gelová šťáva z listů hojí všechny kožní neduhy. Gel můžete používat samostatně, nebo jej zpracovat na domácí mastičku. Vymačkanou šťávu smícháte v čisté misce s medem nebo s práškovým vitaminem C. Ale dejte si pozor – domácí gel je nestabilní a nevydrží dlouho, v lednici jej tedy uchovávejte maximálně dva týdny.

Další bylinkou v boji proti popáleninám je měsíček lékařský. Jeho plně rozkvetlé květy můžete naložit do oleje nebo sádla a poté s ním potírat postižená místa. Léčivý olej můžete vyrobit louhováním zastudena nebo zahříváním. Postup zastudena je šetrnější k účinným látkám, zabere ale zhruba jeden měsíc.

Stejným způsobem lze zpracovat i třezalku tečkovanou. Tato bylinka kvete začátkem léta a najdete ji na slunných místech. Správně vylouhovaný třezalkový olej má červenou barvu. Při jeho používání ale musíte být opatrní – pokožku sice zklidňuje, zároveň ale zvyšuje citlivost na slunce, a proto jej aplikujte raději na noc.

Nenašli jste bylinky? Postačí i pomoc z lékárny

Nejlepší je samozřejmě popáleninám předcházet. Pro slunění si tedy vybírejte opalovací krém vhodný pro váš fototyp. Nejvíce exponovaná místa mějte zakrytá oblečením a na hlavě noste pokrývku.

A už v zimě se začněte připravovat na letní sezónu – užívejte betakaroten, který můžete koupit ve formě tablet, nebo jej můžete doplňovat přirozeně skrze konzumaci oranžového ovoce a zeleniny.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz