Fotbalisté Baníku kopou za slepice. Natočili emotivní video, ve kterém si zahrál i Milan Baroš

Fotbalisté Baníku kopou za slepice Youtube

Fotbalisté Baníku Ostrava natočili velmi emotivní videoklip, ve kterém se přes dvacet hráčů uzavře do sražených fotbalových branek. V malém prostoru se hráči na sebe mačkají, vzájemně do sebe vrážejí, zakopávají o sebe a snaží se dostat ven přes síť, která jim únik neumožní. Situace zachycená ve videu napodobuje běžný obrázek z klecových chovů, kde se slepice nemohou ani proběhnout nebo si popoletět. Ve videu si zahrál i známý fotbalista a idol žen Milan Baroš.

Přečtěte si také

Konec obav o děti: GPS hodinky jsou stylový doplněk, ale i nedocenitelný pomocník
Konec obav o děti: GPS hodinky jsou stylový doplněk, ale i nedocenitelný pomocník

Strach, zmatek, bezmoc… Přes dvacet známých fotbalistů se snaží upozornit na bídné životní podmínky slepic v klecových chovech. Na své sociální sítě klub v úterý vypustil video nazvané „Baník proti klecím“, v němž si jeho hráči zahráli role slepic v klecovém chovu. Zákaz klecových chovů se v posledním období stal společenským a medializovaným tématem a mimo jiné o něm budou příští týden rozhodovat poslanci.

Co jsou klecové chovy?

Klecové chovy jsou nejhorším a nejméně ohleduplným způsobem chovu slepic pro vejce, kdy zvířata tráví celý život v malé kleci, kde jich je namačkáno asi dvacet. Na každou připadá prostor jen o málo větší než papír A4. V klecích je v Česku drženo skoro 5 milionů slepic v otřesných podmínkách, které jsou ve 21. století nepřijatelné.

  • E-shopy s potravinami Košík a Rohlík už neprodávají klecová vejce, navíc dorovnaly rozdíly v ceně
  • Billa přestane prodávat klecová vejce od roku 2023 a potraviny Žabka je nebudou nabízet nejpozději od roku 2025
  • Ikea, COOP, Delmart, Albert, Sklizeno, Globus, Kaufland, Tesco i Lidl se zavázali, že nebudou prodej klecových vajec podporovat
  • Oproti tomu například McDonald'se stále brání závazku nepoužívat klecová vejce při přípravě svých jídel (Zdroj: Obrancizvirat.cz)

Vejce z podestýlky v akci

„Pohyb je pro mě naprosto přirozená věc. Neumím si představit, že by mi někdo zakázal se na hřišti volně rozběhnout. Myslím, že by to mělo být pro všechny stejné, jak pro zvířata, tak pro lidi,“ uvádí útočník Baníku Roman Potočný.

Dostatečný prostor pro činnosti, které jsou pro fotbalisty přirozené, se hráčům vrátí až ve chvíli, kdy je fanoušci Baníku z klecového zajetí vysvobodí. Hráči s radostí z brankové klece vyběhnou a předvádí rychlý běh, kličky i další prvky neodmyslitelně patřící do života fotbalistů.

„Podle nás v Baníku si žádné zvíře nezaslouží prožít celý život tak, že se ani pořádně neproběhne. Vždyť ani hrát fotbal by bez potřebného prostoru nebylo možné. Pro hráče je přirozené si volný prostor vyhledávat a právě díky tomu jsou schopni bavit hrou nejen diváky, ale i sebe. Věříme, že radost ze svobodného pohybu se nedá upírat nikomu, ani slepicím,“ říká Denisa Vagnerová z marketingového oddělení Baníku Ostrava.

„Žijeme v době, v níž je zvlášť důležité nezapomínat na lidskost. A za tu považuji i vztah ke zvířatům a odmítání lhostejnosti k bídným podmínkám, v nichž konkrétně právě slepice chované v klecích žijí,“ dodává majitel Baníku Václav Brabec.

Kdy bude v Česku konec klecového chovu slepic? Obránci zvířat

Do podpory kampaně se zapojily také známé osobnosti:

  • zpěvák Tomáš Klus
  • režisér Zdeněk Troška
  • zpěvačka Heidi Janků

„Málokteré téma v poslední době získalo tak silnou podporu veřejnosti jako zákaz klecových chovů slepic. Vždyť podle nejnovějšího průzkumu je pro zákaz téměř 80 % Čechů a jsou to lidé ze všech koutů republiky,“ hodnotí situaci předseda spolku OBRAZ – Obránci zvířat Marek Voršilka.

„Proti utrpení slepic v klecích se staví známé osobnosti, vědci, politici napříč spektrem a nyní dokonce i celý fotbalový klub. Pevně věřím, že poslanci toto volání veřejnosti vyslyší a v červencovém hlasování zakážou klecové chovy stejně, jako se to povedlo v Rakousku a Německu,“ dodává Voršilka.

Angažovanost Baníku jen dokládá, že klecové chovy jsou skutečně velkým společenským tématem poslední doby.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz