Jak výrobci čarují s barvami. Jahodový jogurt se barví vysušeným hmyzem

Dobarvované cukrovinky

Kvůli lepšímu prodeji se potraviny barví. Například váš oblíbený jahodový jogurt co jste dnes koupila možná i proto, že je na něm velký nápis "bez konzervantů". Ale nejspíš si už ani nevšimnete miniaturního nápisu "košenila" nebo "kyselina karmínová". Je to červené barvivo, které se získává z vysušených těl hmyzu červce nopálového. Jaká další barviva se používají? 

Přečtěte si také

Klasické cigarety to mají nahnuté. Tabákové firmy je chtějí během pár let přestat vyrábět
Klasické cigarety to mají nahnuté. Tabákové firmy je chtějí během pár let přestat vyrábět

V potravinářství se používá řada látek, které podporují náš vizuální vjem, zejména u cukrovinek a nápojů pro děti. Ustanovení EU nařizuje výrobcům potravin a nápojů uvádět upozornění na obalech výrobků, že mohou některá barviva nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí. V seznamu přidaných látek jsou barviva od E 100 až E 182.

O jaká barviva jde?

  • E 102 Tartrazin
  • E 104 Chinolinová žluť
  • E 110 Žluť SY
  • E 122 Azorubin
  • E 124 Ponceau 4R nebo také Košenilová červeň
  • E 129 Červeň Allura

Používání těchto barviv není zakázáno. Rizika nezpůsobují potravinářská barviva obecně, některá jsou prostě horší. Povoleno je 42 druhů barviv a jejich variant, jako jsou E 160 karoteny. Varování na obalech se týká jen několika z nich. Nápisy se nemusí uvádět na nápojích s obsahem alkoholu vyšším než 1,2 %, pokud byla tato barviva použita jen k dekoraci a nebo třeba k orazítkování skořápek u vajec. Pravděpodobně největší ohrožení mohou způsobit barviva E 104, E 110 a E 124, u kterých EFSA - Evropský úřad pro bezpečnost potravin doporučil snížit denní příjem.

Přidaná barviva

Barviva jsou buď, přírodního původu, nebo přírodně identická s totožným složením jako v přírodě a barviva syntetická. Syntetická barviva mohou mít negativní vliv na zdraví. DDD (denní doporučená dávka) je stanovena na dospělou osobu a u dětí je to daleko méně. Na negativních účincích se neshodnou ani odborníci. Může jít o zvýšení hyperaktivity, snížení inteligence, kožní choroby jako kopřivka, astmatické reakce a problémy s trávením. Barvivo E 110 může údajně vyvolávat nesnášenlivost aspirinu a zvyšovat příjem hliníku nad DDD. To vše zejména u dětí.

Dobarvená vejce

Farmáři někdy dobarvují žloutky umělým barvivem kanthaxanthinem E161g. Přidávají ho přímo do krmiva. Žloutky jsou pak žluté a vypadají jako domácí. Kantaxantin je karotenoid a pigment. V přírodě je běžný a byl izolován z některých jedlých hub. Přidává se do krmiva pro drůbež, chovné lososy a pstruhy. Při nadměrném příjmu se může hromadit v sítnici a poškodit ji.

Barvené pečivo

Tmavšího odstínu se dosáhne přimícháváním otrub, nebo barvením, tedy přidáním karamelu či melasy. Pečivo nemá víc vlákniny a jeho energetická hodnota může být i vyšší než u pečiva z bílé mouky. Hledejte tedy místo barvy označení „celozrnný výrobek“ nebo „celozrnné pečivo“.

Barvené potraviny

Barvení uzenin

Barvivo E128 Evropská komise zakázala. V těle se mění na karcinogenní anilin. Podle vědců neexistuje bezpečná dávka při konzumaci. Používá se pro výrobu masa na hamburgery a uzenin s obsahem rostlinných složek známých jako breakfest saussages. Zda se používá i u nás se přesně neví. V levných uzeninách jsou jen namleté kosti, kůže, barviva a rostlinné bílkoviny. Nic, co by nám prospělo. Uzeniny včetně šunky se barví, jinak by jejich barva nebyla lákavá. Používají se různé typy barviv.

Jahodový jogurt

Jahodový jogurt se barví vysušeným hmyzem. Košenila neboli kyselina karmínová je červené barvivo E120 získané extrakcí z vysušených těl samiček červce nopálového. Vyskytuje se na opunciích v Peru či Kanárských ostrovech. Přidává se do salámů, cukrovinek želé, žvýkaček, džemů, paštik, salámů, nápojů a pomazánek. Konzervuje se často benzoanem sodným - E211. Karmín je přečištěné barvivo z košenily. Může vyvolat alergické reakce, astma, kopřivku, sennou rýmu i dětskou hyperaktivitu. Tak schválně, kolik z vás má v lednici výrobek, který má na etiketě uveden ve složení karmín? 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz