Na mikrotenových sáčcích v supermarketech bude podobné varování jako u cigaret

Některé ovoce a zeleninu není nutné dávat do sáčků vůbec, jinde lze využít ekologické varianty Pexels

V průměru spotřebuje každý Čech až 400 mikrotenových sáčků ročně, což nás řadí na nejvyšší příčky v Evropě. Poslanci chtějí používání mikrotenových a igelitových sáčků omezit, a projednávají tedy pozměňovací návrh k novele zákona, podle kterého bude povinné upozorňovat na jejich škodlivost. V obchodech by mělo být u sáčků jasné varování, že ničí životní prostředí.

Přečtěte si také

Jak využít skořápky od vajec? Tady je 5 možností, o kterých jste nejspíš nevěděli
Jak využít skořápky od vajec? Tady je 5 možností, o kterých jste nejspíš nevěděli

Pozměňovací návrh vznikl ve spolupráci s iniciativou Youth, Speak Up!, která se zaměřuje na ekologii a sdružuje mladé politiky se zástupci organizací. Finální rozhodnutí by mělo být známé do několika týdnů.

„V supermarketech, kde jsou volně dostupné mikrotenové sáčky, například u ovoce a zeleniny, by byla výstraha jako u cigaret, tedy že mikrotenové sáčky škodí životnímu prostředí a zákazník by si měl rozmyslet, jestli si je vezme,“ říká vedoucí iniciativy Jana Soukupová.

Inspirace ve Švédsku

Čeští poslanci v čele s Ondřejem Babkou z hnutí ANO se inspirovali ve Švédsku, kde už varování zafungovalo, a spotřeba sáčků se tak prokazatelně snížila. Rok poté, co vstoupila v platnost povinnost edukovat spotřebitele, kleslo množství použitých sáčků o 11 %.

„V rámci iniciativy se budeme snažit řešit problém edukativně, což je podle nás lepší způsob než volit restriktivní formu řešení tohoto problému,“ uvedla Hana Fořtová, členka iniciativy a majitelka firmy Frusack. Její společnost vyrábí ekologickou alternativu k jednorázovým sáčkům, tzv. frusacky.

Igelitové sáčky na ovoce a zeleninu v Lidlu nahradili variantou, která se dá i prát Lidl

Textilní sáček v akci

Ubude sáčků stejně jako „igelitek“?

Podobný efekt u nás mělo například zpoplatnění igelitových tašek, které se v ČR nesmějí zdarma rozdávat od roku 2018. Za poslední dva roky jich výrazně ubylo a lidé si začali do obchodů nosit vlastní tašky. V případě mikrotenových sáčků ale vláda chce jít spíš cestou osvěty a informovanosti.

Řetězce zavádějí sáčky na několik použití

V řetězcích Kaufland, Penny a Lidl si můžete koupit na ovoce a zeleninu sáčky k opakovatelnému použití.

Ceny opakovaně použitelných sáčků v obchodech:

  • Lidl: 2 ks 19,90 Kč
  • Penny: 1 ks 9,90 Kč 
  • Kaufland: 2 ks 29,90 Kč

Jak vyprat opakovaně použitelný sáček?

  • V ruce se dají prát v teplé vodě a nechat volně uschnout
  • V pračce můžete prát většinu sáčků na 30 stupňů
  • Nepoužívejte žádné chemické přípravky na čištění