Pozor na pomazánku s klobásovým jedem, varuje veterinární správa

V sýrových pomazánkách Primula byla zjištěna přítomnost klobásového jedu Which.co.uk

Britský řetězec v tuzemsku nabízel sýrovou pomazánku, která obsahovala vysoce rizikový klobásový jed. Podle veterinární správy je nutné vyhnout se její konzumaci, protože je potenciálně zdravotně nebezpečná. Pomazánku původem z Velké Británie tak rozhodně neochutnávejte.

Přečtěte si také

Podzim patří dekám. Hřejivé, s rukávy, svítící i antistresové – to jsou trendy letošního roku
Podzim patří dekám. Hřejivé, s rukávy, svítící i antistresové – to jsou trendy letošního roku

Sýrová pomazánka z dovozu obsahuje bakterii Clostridium botulinum, která produkuje známý jed botulotoxin. Výrobek od britské značky Primula Ltd. nabízel ve třech příchutích obchodní řetězec Iceland. Podle Petra Vorlíčka, tiskového mluvčího Státní veterinární správy, by se zákazníci, kteří pomazánku nakoupili, měli vyhnout její konzumaci. Nakupující mají rovněž možnost pomazánku ve jmenovaných obchodech vrátit.

O obsahu nebezpečné bakterie získala veterinární správa informaci systémem rychlého varování RASFF. Výrobek musí být stažen, nebezpečí se týká všech šarží. Ke kontaminaci mělo podle dostupných informací dojít v průběhu výroby a zpracování sýrových pomazánek. Všechna dostupná balení v Česku jsou preventivně stahována z regálů.

Sýrová pomazánka Primula Ltd. obsahuje nebezpečný klobáskový jed Canva

Jak poznat otravu botulotoxinem?

Několik hodin až dnů po požití může mít postižený pocity sucha v ústech, nutkání na zvracení, průjem nebo zácpu, polykací potíže, obrnu svalstva. Nebezpečím je především ochrnutí dýchacího svalstva, kvůli kterému hrozí udušení. Objevují se rovněž pokleslá oční víčka, šilhání a rozšířené zornice.

Klobásový jed

Botulotoxin způsobuje otravu botulismus. Nejčastěji se do potravin dostává v případě nevhodného tepelného zpracování, mnohdy tak bývá objeven ve špatně zpracovaných konzervovaných masech a pokrmech, jako jsou uzeniny nebo mořské plody. Do tuzemska se výrobky s tímto jedem dostávají spíše zřídka, podle RASFF byly pomazánky distribuovány také do jiných zemí Evropy. Do naší země se naštěstí dostalo pouze asi 150 kontaminovaných balení, která prodejce stahuje z trhu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz