Voňavou levanduli využijete k výrobě parfémů, olejů i sirupů

Z levandule vyrobíte nejen domácí kosmetiku Pexels

Krásná a voňavá levandule je typická pro francouzskou Provence. Pěstovat ji ale můžete i u nás, potřebuje jen dostatek světla, sucho a teplo. Její sezóna trvá od června do srpna a využijete ji k výrobě domácích vůní, olejů nebo například sirupů. Všechno, co z této aromatické rostliny připravíte sami bez použití chemie, si zachová příjemnou vůni i léčivé účinky. Čerstvou nebo sušenou levanduli si ale samozřejmě můžete také koupit.

Přečtěte si také

Čekání ve frontě v obchodě vadí více než čtvrtině zákazníků. Podle menších prodejen zdržují hlavně platby kartou
Čekání ve frontě v obchodě vadí více než čtvrtině zákazníků. Podle menších prodejen zdržují hlavně platby kartou

Bytové vůně i domácí parfémy

Pokud stále hledáte vhodný parfém nebo chcete vyzkoušet ekologickou variantu, levandule bude pro začátek ideální. Její vůně je jemná a nevtíravá, a navíc dlouho vydrží. Celou domácnost krásně provoní zase vlastnoručně vyrobený bytový parfém. V ozdobném flakonu s květinou uvnitř navíc i krásně vypadá.

K výrobě parfému budete potřebovat:

 • 200 ml lihu (80 % alkoholu)
 • 30 g květů čerstvé levandule
 • skleněnou nádobu
 • ozdobný flakon s rozprašovačem

Postup:

Levandulové květy nasypte do skleněné nádoby a zalijte potravinářským lihem. Nechte vylouhovat minimálně 2 týdny na chladném a temném místě. Potom vzniklou esenci přefiltrujte přes filtrační papír a zbytek květů ještě prolisujte, výtažek z nich smíchejte s původní esencí. Hotový parfém můžete naplnit do flakonu s rozprašovačem a používat.

Pokud máte rádi vůni levandule, zkuste si z ní vyrobit olej nebo parfém Pexels

Domácí levandulový olej léčí a zkrášluje

Esenciální olej z levandule se už po staletí používá při léčbě nejrůznějších zdravotních problémů, například při bolestech hlavy stačí dát pár kapek oleje na kapesníček a inhalovat nebo si ho přímo namazat na bolavé místo. S množstvím ale buďte velmi opatrní. Levandulová aromaterapie zároveň působí proti nespavosti a úzkostem. Samotný olej si pak poradí také s kloubními nebo kožními problémy, napomáhá při revmatismu, ekzému i při hojení ran.

Levandulový olej je prospěšný také vaší pokožce, můžete si ho přidávat do koupele a využijete ho i při výrobě pleťové masky nebo k péči o ruce a nehty. Vyrobit si ho můžete zatepla i zastudena.

K výrobě zastudena budete potřebovat:

 • 250 g sušených či čerstvých levandulových květů
 • 1 litr kvalitního oleje (např. olivového)
 • uzavíratelnou sklenici

Postup:

Květy nasekejte nadrobno a dejte do sklenice. Zalijte je olejem a pevně uzavřete. Olej by se měl louhovat minimálně 14 dní. Záleží ale na požadované koncentraci, můžete ho ve sklenici nechat i dva měsíce. Jen nezapomeňte čas od času nádobu protřepat. Když je v oleji požadované množství silice, opatrně ho přeceďte, vymačkejte zbylý olej z květů, také ho přeceďte a přidejte ke zbylému oleji.

Sklenice s uzávěrem se bude hodit

Levandulový sirup můžete přidat do domácích limonád nebo koktejlů Unsplash

Levandulový sirup nejen do limonád

Zajímá vás, jak uplatnit levanduli v kuchyni? Připravit si můžete například sirup, který bude základem lahodných domácích limonád. Přidat si ho ale můžete i do čaje nebo kávy.

K výrobě budete potřebovat:

 • 1 kg cukru krupice nebo krystalu
 • 1 l vody
 • 2 hrsti celé levandule (asi 30 g)
 • 2 bio citrony

Postup:

K přípravě sirupu je ideální čerstvá levandule, nastříhejte ji a květy opláchněte. Už nyní můžete také očistit a na kolečka nakrájet citrony. Potom v hrnci svařte vodu s cukrem, přidejte levanduli a citron. Všechny suroviny vařte pod pokličkou zhruba 20 minut, potom tekutinu přeceďte a ihned přelijte do sklenic. Hrdla sklenic otřete a zavíčkujte. Hotový sirup doporučujeme uchovávat v lednici. Pokud z něj budete připravovat domácí limonádu, nařeďte ho v poměru 1 : 10.