Voňavou levanduli využijete k výrobě parfémů, olejů i sirupů

Z levandule vyrobíte nejen domácí kosmetiku Pexels

Krásná a voňavá levandule je typická pro francouzskou Provence. Pěstovat ji ale můžete i u nás, potřebuje jen dostatek světla, sucho a teplo. Její sezóna trvá od června do srpna a využijete ji k výrobě domácích vůní, olejů nebo například sirupů. Všechno, co z této aromatické rostliny připravíte sami bez použití chemie, si zachová příjemnou vůni i léčivé účinky. Čerstvou nebo sušenou levanduli si ale samozřejmě můžete také koupit.

Přečtěte si také

Čerstvé jablko denně, půl zdraví. Pravda nebo lež?
Čerstvé jablko denně, půl zdraví. Pravda nebo lež?

Bytové vůně i domácí parfémy

Pokud stále hledáte vhodný parfém nebo chcete vyzkoušet ekologickou variantu, levandule bude pro začátek ideální. Její vůně je jemná a nevtíravá, a navíc dlouho vydrží. Celou domácnost krásně provoní zase vlastnoručně vyrobený bytový parfém. V ozdobném flakonu s květinou uvnitř navíc i krásně vypadá.

K výrobě parfému budete potřebovat:

 • 200 ml lihu (80 % alkoholu)
 • 30 g květů čerstvé levandule
 • skleněnou nádobu
 • ozdobný flakon s rozprašovačem

Postup:

Levandulové květy nasypte do skleněné nádoby a zalijte potravinářským lihem. Nechte vylouhovat minimálně 2 týdny na chladném a temném místě. Potom vzniklou esenci přefiltrujte přes filtrační papír a zbytek květů ještě prolisujte, výtažek z nich smíchejte s původní esencí. Hotový parfém můžete naplnit do flakonu s rozprašovačem a používat.

Pokud máte rádi vůni levandule, zkuste si z ní vyrobit olej nebo parfém Pexels

Domácí levandulový olej léčí a zkrášluje

Esenciální olej z levandule se už po staletí používá při léčbě nejrůznějších zdravotních problémů, například při bolestech hlavy stačí dát pár kapek oleje na kapesníček a inhalovat nebo si ho přímo namazat na bolavé místo. S množstvím ale buďte velmi opatrní. Levandulová aromaterapie zároveň působí proti nespavosti a úzkostem. Samotný olej si pak poradí také s kloubními nebo kožními problémy, napomáhá při revmatismu, ekzému i při hojení ran.

Levandulový olej je prospěšný také vaší pokožce, můžete si ho přidávat do koupele a využijete ho i při výrobě pleťové masky nebo k péči o ruce a nehty. Vyrobit si ho můžete zatepla i zastudena.

K výrobě zastudena budete potřebovat:

 • 250 g sušených či čerstvých levandulových květů
 • 1 litr kvalitního oleje (např. olivového)
 • uzavíratelnou sklenici

Postup:

Květy nasekejte nadrobno a dejte do sklenice. Zalijte je olejem a pevně uzavřete. Olej by se měl louhovat minimálně 14 dní. Záleží ale na požadované koncentraci, můžete ho ve sklenici nechat i dva měsíce. Jen nezapomeňte čas od času nádobu protřepat. Když je v oleji požadované množství silice, opatrně ho přeceďte, vymačkejte zbylý olej z květů, také ho přeceďte a přidejte ke zbylému oleji.

Sklenice s uzávěrem se bude hodit

Levandulový sirup můžete přidat do domácích limonád nebo koktejlů Unsplash

Levandulový sirup nejen do limonád

Zajímá vás, jak uplatnit levanduli v kuchyni? Připravit si můžete například sirup, který bude základem lahodných domácích limonád. Přidat si ho ale můžete i do čaje nebo kávy.

K výrobě budete potřebovat:

 • 1 kg cukru krupice nebo krystalu
 • 1 l vody
 • 2 hrsti celé levandule (asi 30 g)
 • 2 bio citrony

Postup:

K přípravě sirupu je ideální čerstvá levandule, nastříhejte ji a květy opláchněte. Už nyní můžete také očistit a na kolečka nakrájet citrony. Potom v hrnci svařte vodu s cukrem, přidejte levanduli a citron. Všechny suroviny vařte pod pokličkou zhruba 20 minut, potom tekutinu přeceďte a ihned přelijte do sklenic. Hrdla sklenic otřete a zavíčkujte. Hotový sirup doporučujeme uchovávat v lednici. Pokud z něj budete připravovat domácí limonádu, nařeďte ho v poměru 1 : 10.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz