Tesco zavírá všech 300 prodejen v Polsku. Jak to bude dál s oblíbeným řetězcem v Česku?

Tesco zavírá své pobočky v Polsku Jakub Deml / TN.cz

Přes 5,3 miliard korun dostane obchodní řetězec Tesco za prodej svých 301 poboček v Polsku. Peníze, které vydělá společnost za tuto transakci, chce využít pro „obecné podnikatelské účely“. Jakým způsobem, však v tiskové zprávě již není uvedeno. Zástupce společnosti Dave Lewis však naznačil, že se chtějí soustředit na posílení svých poboček v České republice, na Slovensku a v Maďarsku.

Přečtěte si také

Tipy, jak nejlépe vyčistit žaluzie: Vsaďte na vysavač nebo vyzkoušejte parní čistič
Tipy, jak nejlépe vyčistit žaluzie: Vsaďte na vysavač nebo vyzkoušejte parní čistič

Dave Lewis, výkonný ředitel britské společnosti vlastnící prodejny Tesco, v tiskové zprávě uvedl, co je vedlo k prodeji svých polských poboček i s distribučními centry a hlavními kancelářemi dánské maloobchodní společnosti Salling Group. „Viděli jsme významný pokrok v našich obchodních záměrech ve střední Evropě, ale na polském trhu se nadále setkáváme s překážkami. Dnešní rozhodnutí nám umožní se v regionu soustředit na naše obchody v Česku, na Slovensku a v Maďarsku,“ uvedl Lewis. 

Generální ředitel společnosti Tesco pro střední Evropu Matt Simister Kupi.cz potvrdil, že polský trh byl pro firmu dlouhodobě ztrátový. Prodej aktivit v Polsku umožní rozvoj v České republice, Maďarsku a na Slovensku, kde firma podle něj chystá otevření nových prodejen. Na všech zmíněných trzích se hodlá věnovat online prodeji, přestože to je podle něj stále jen menší část celého firemního byznysu.

Noví majitelé Tesca nejsou pro polský trh žádným nováčkem, společnost Salling Group vlastní síť obchodů Netto s 386 prodejnami v Polsku, kde zaměstnávají přes 5 000 lidí. Firma ve svém prohlášení uvedla, že v rámci odkupu se její součástí stane zhruba 7 000 zaměstnanců Tesca.

V roce 2020 se už Tesco stáhlo z Číny, Malajsie a Thajska 

Celý prodej musí ještě schválit antimonopolní úřady, a pokud odkup povolí, bude Polsko po Japonsku, Spojených státech, Jižní Koreji, Číně, Malajsii a Thajsku další zemí, kde se řetězec Tesco stáhne z trhu.

Prodejny Tesco v Polsku končí Shutterstock

Chystá se zavření i v Česku?

U nás patří Tesco se svými 187 prodejnami k největším obchodním řetězcům a zaměstnává přes 10 tisíc lidí. V účetním období 2018/2019, které končilo loňským 28. únorem, firma v Česku meziročně téměř zdvojnásobila zisk na 2,53 miliardy korun. Tržby řetězce klesly o dvě procenta na zhruba 44,56 mld. Kč. 

Tskový mluvčí Tesco Václav Koukolíček prozradil pro Kupi.cz, že v Česku Tesco plánuje rozvoj obchodů Žabka, ale také otevření nových, tzv. kompaktních hypermarketů menší velikosti. Zároveň plánuje zlepšovat služby i nákupní zážitky v prodejnách.