Seriál o prodeji bytu: 4 největší chytáky ve smlouvách, které dostanete k podpisu

Jak se vyvarovat 4 největším chytákům ve smlouvách? Freepik.com

Smlouvy se nesmí podepisovat bez důkladného přečtení. Všichni to víme. Ale jaké nástrahy v nich hledat? Při prodeji bytu se může stát, že smlouvy přečtete desetkrát, a přesto si nebudete jisti, jestli jsou v pořádku.

Přečtěte si také

Znáte svou velikost porce? Odměřujte jídlo pomocí dlaně a zhubněte
Znáte svou velikost porce? Odměřujte jídlo pomocí dlaně a zhubněte

Bez právníka ani ránu

Vzor kupní smlouvy se dá stáhnout z internetu. Dělají to i někteří neopatrní makléři, aby ušetřili na právnících. Jenže kupní smlouva není úřední formulář, kde se vyplní kolonky. Píše se vždy na míru podle toho, na čem se dohodli prodávající a kupující.

Nevěřte proto nikomu, kdo tvrdí, že právníka nepotřebujete (a vyvarujte se i dalších 5 nejhorších chyb při prodeji bytu). Makléři jsou vyškolení, aby našli zájemce o koupi, ale do paragrafů by fušovat neměli. Raději si vyberte realitní kancelář, kde jsou služby právníků v ceně. To bohužel neplatí všude.

„Některé realitky vám seženou právníka, až když máte problém. Naopak naši právníci spolupracují s makléři na každém prodeji. Díky tomu vždy odhalíme právní vady a sepíšeme kvalitní smlouvy,“ vysvětluje rozdíly v přístupu realitek Vladimír Zuzák, ředitel pražské MAXIMA REALITY.

Podívejte se, jak vypadá prodej bytu s Maximou.

Kupní smlouva má být vždy připravena na míru kupujícímu Freepik.com

Největší chytáky ve smlouvách

I smlouvy připravené právníkem ovšem musíte pozorně přečíst, než je podepíšete. Dejte si pozor na tyto čtyři body:

1. Za kolik se bude prodávat?

Už ve smlouvě s realitní kanceláří by měla být uvedená cena, za jakou se byt bude inzerovat. Případné snižování ceny, kdyby se zájemci neozývali, by mělo proběhnout jen s vaším písemným souhlasem.

Ještě před podpisem si sežeňte nezávislý odhad tržní ceny. Objednat se dá přes internet (třeba tady získáte kvalitní odhad zdarma). Díky tomu si rychle ověříte, jestli je odhad vašeho makléře správný.

2. Nepatří k bytu ještě něco?

Ve všech smlouvách vždy znovu kontrolujte, jestli je v sekci „předmět převodu“ všechno, co k bytu patří. Často chybí garáž, sklep nebo podíl na společných prostorech (chodby, schodiště). Co všechno vlastníte, najdete ve výpisu z katastru. Nechcete si přece nechat kousek prádelny na památku.

3. Jak si předáme peníze?

Peníze za byt nikdy nedostanete rovnou na účet. Kupní cena se vždy posílá do úschovy, než katastr převede byt na kupujícího. Dobře si prověřte toho, komu peníze svěříte, jinak hrozí riziko zpronevěry. Úschovu může poskytnout notář, advokát nebo banka, ale i realitní kancelář.

Kde budou vaše peníze nejvíc v bezpečí? O tom píše právník Mgr. Jiří Lemberka v článku o úschově.

4. Jaké sankce vám hrozí?

Žádná kupní smlouva se bez sankcí neobejde. Většinou hrozí pokuty za zpoždění s výplatou peněz i s předáním bytu. Vždy zkontrolujte, jestli pokuty nejsou příliš vysoké (za každý den prodlení se obvykle počítá kolem 1 000 Kč). Sankce pro prodávající a kupující by také měly být ve srovnatelné výši.

Smlouvu je třeba vždy řádně pročíst Freepik.com
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz