Vyplatí se koupit si napařovací žehličku nebo je lepší sáhnout po parním generátoru?

Kdy stačí napařovací žehlička a kdy koupit žehličku s parním generátorem? Canva

Díky moderním technologiím už ani domácí práce nemusejí být utrpením. Existují samozřejmě záživnější aktivity, než je žehlení hromady oblečení, některé žehličky už ale dnes pracují takřka samy. Pokud tedy zrovna zvažujete nákup nového či lepšího pomocníka na žehlení, těchto pár tipů by vám zaručeně nemělo uniknout.

Přečtěte si také

První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory
První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory

Co od žehličky očekáváte?

Pokud vám dosloužila stará žehlička, košile nežehlíte každý den a prostě jen nechcete mít pomačkané prádlo, za zvážení určitě stojí spíše investice do sušičky. Prádlo v ní usušené je totiž zpravidla dostatečně rovné, aby jeho žehlení nebylo vůbec potřeba. 

V takovémto případě by vám tudíž mohla stačit i leckterá levnější napařovací žehlička. Dražší typ vybavený parním generátorem by vám sice mohl nabídnout lepší kvalitu a výkon, je ovšem otázkou, jestli byste ho ve vaší domácnosti vůbec mohli pořádně využít.

U napařovacích žehliček je třeba sledovat parní ráz i parní výkon Steve Buissinne / Pixabay

Na co se dívat při výběru napařovací žehličky?

U napařovacích žehliček pamatujte především na to, aby jejich parní výkon byl zhruba 50 gramů za minutu. Druhou důležitou hodnotou, kterou je vhodné sledovat, je tzv. parní ráz.

Parní ráz vyjadřuje objem páry, kterou žehlička vyprodukuje při zmáčknutí příslušného tlačítka k jejímu jednorázovému uvolnění. Tuto funkci nejčastěji využijete u žehlení velmi nepoddajných částí oblečení, které nebudou chtít držet svůj správný tvar. Hodnota parního rázu by měla být alespoň 130 gramů za minutu. Čím vyšší nicméně bude, tím snáze si s problémovými záhyby oblečení při žehlení poradíte. 

Napařovací žehlička v akci

A na co se dívat při výběru žehličky s parním generátorem?

Pamatujete si výše zmíněnou dvojici hodnot? Žehličky s parním generátorem hrají oproti svým slabším sestrám úplně jinou ligu. Jejich nepřetržitý parní výkon může mít hodnotu i 180 gramů za minutu.

A parní ráz, ten se může pohybovat i kolem 600 gramů za minutu. Obě tyto hodnoty jsou tedy výrazně vyšší než u žehliček napařovacích – a ten rozdíl je opravdu znát.

Žehlíte hodně? Potom rozhodně sáhněte po žehličce s parním generátorem Michal_o79 / Pixabay

Kolik jste ochotni za žehličku zaplatit?

Žehlička může stát například tisícovku. Pokud jste ale hodně nároční, může se její cena vyšplhat až přes hodnotu deseti tisíc korun. Některé žehlicí systémy se pak dokonce pohybují i okolo částky padesáti tisíc korun. Faktem ale zůstává, že u běžných žehliček do domácnosti si můžete dovolit zůstat i více při zemi.

Tip: Chcete-li za novou žehličku ještě více ušetřit, využijte přehled aktuálních slev na portálu Kupi!

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz