Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Co se starým pečivem, které nesníme? Jak se dá využít starý chléb v domácnosti

Co se starým pečivem, které nesníme? Jak se dá využít starý chléb v domácnosti

Občas se nám stane, že to s nákupem pečiva přeženeme a zbydou ztvrdlé kousky a starý chléb. Co s nimi? Pokud nejsou napadeny plísní, v kuchyni je snadno využijete. Podívejte se na naše rady a tipy. 

Přečtěte si také

Vyplatí se pořídit si bezdrátová sluchátka? Nebo jde o předražený trend
Vyplatí se pořídit si bezdrátová sluchátka? Nebo jde o předražený trend

Strouhanka nejen na řízky

Udělat z tvrdých rohlíků a housek strouhanku napadne téměř každého, ale často se nepřinutíme to nakonec udělat. Řízky má rád ale asi každý a kupovat strouhanku opravdu nemusíte. Ideální je ještě před rozemletím staré pečivo dosušit v troubě, pak strouhanka vydrží déle. Strouhanku skladujte v dobře uzavřené nádobě, ať se vám do ní nedostanou moly.

Sekaná, karbanátky a nádivka

Starší pečivo využijete při výrobě karbanátků, nebo při pečení sekané. Před přípravou namočte nakrájené rohlíky na kostky na 15 minut do mléka, jemně je vymačkejte a přimíchejte k mletému masu. Maso lze společně s pečivem i semlít. Sekaná i karbanátky budou vláčnější a kompaktnější. Doplňte vajíčkem, cibulí, česnekem, přidejte trošku majoránky, sůl a pepř. Výborná je i nádivka.

Houskové knedlíky

Houskový knedlík je vynikající příloha. Rohlíky či housky nakrájejte na kostičky, důkladně usušte a dejte do uzavíratelné sklenice. Až budete dělat knedlíky, skvěle je využijete.

Žemlovka

Ze starších rohlíků či housek udělejte žemlovku. Můžete se držet tradičního receptu s jablky a tvarohem, nebo doplnit žemlovku jinými druhy ovoce, třeba švestky. Naše babička dávala meruňky či broskve, které na zimu zavařovala a žemlovka byla vynikající. Můžete přidat i ořechy a na povrch zapéct ušlehaný sníh z bílků. Žemlovka je výborná i ze staré vánočky nebo nesnězených loupáčků.

Jak využít staré pečivo

Topinky a chlebové krutony

Pokud nechcete dělat topinky, chlebové krutony doplní polévky i zeleninové saláty. Chléb nakrájejte na kostičky, obalte je ve směsi olivového oleje, soli a česneku, rozložte na plech s pečicím papírem a pečte na 180 °C asi 15 minut dozlatova. Až vychladnout, uskladněte je v uzavíratelné dóze. Můžete je připravit i ve fritovacím hrnci. Budou křupavé a velmi chutné, výborné do česnečky i hrachovky.

Chleba ve vajíčku nebo chlebové lupínky

Místo chipsů si připravte chlebové lupínky. Pečivo nakrájejte na tenké plátky, promíchejte ve směsi olivového oleje a soli a vašeho oblíbeného koření, jako je pepř, česnek či paprika. Lupínky naskládejte na plech s pečicím papírem a zapečte v troubě. Výborný je i chleba namočený ve vajíčku a osmažený na pánvi.

Housky zapečte v troubě

Housky rozkrojte napůl, mírně potřete máslem a posypte strouhaným celerem. Pak zapečte v troubě. Budete překvapeni lahodnou vůní a chutí celeru. Můžete je také posypat strouhanou červenou řepou a seznamem, nebo je posypat strouhaným sýrem a dát na ně plátky rajčat. Stačí 10 minut rozpéct v troubě. Housky budou křupavé.