Lentilky šetří životní prostředí, plastová víčka nahradí papírovými

Jak barevné Lentilky dokážou zachránit svět? Hans Schwarzkopf / Pixabay

Jako by se úsilí o snížení produkce a používání plastů úderem koronaviru ze světa vytratilo. Najednou byla důležitější bezpečnost a hygiena. Na moment se tak zdálo, jako by těch několik kroků, které se ve snaze o vytvoření světa bez plastů udělalo vpřed, vzalo zpětný ráz. Jenomže tak to není. Snahy o snížení množství plastů jedou dál – tento cíl je prioritou velkých nadnárodních hráčů.

Přečtěte si také

Fenomén zvaný superpotraviny: výmysl moderní doby, nebo zdraví prospěšná bomba?
Fenomén zvaný superpotraviny: výmysl moderní doby, nebo zdraví prospěšná bomba?

Nestlé ušetří v Česku a na Slovensku 20 tun plastů

Nestlé nedávno vydalo závazek, že ve svých českých a slovenských závodech ročně ušetří až 20 tun plastů, u importních produktů pak plánuje ušetřit až 30 tun plastů ročně.

Jak se dá ušetřit tolik tun plastů?

Na první pohled se jedná o malé drobnosti. U vybraných tradičních cukrovinek plánuje Nestlé zredukovat kombinovaný obal, ztenčit jej anebo vyměnit plast za papír.

Oblíbené výrobky Nestlé dostanou nový obal, šetrnější k životnímu prostředí Nestlé

O 6 tun plastu méně díky změně obalu „margotek“

Vezměte si například takové Lentilky a jejich plastová víčka. Pokud se nahradí papírem, ušetří se až 2,6 tun polyetylenu ročně. Společnost mimo jiné předpokládá, že ztenčením obalu z 50 na 40 micronů u tyčinek Margot může dojít k úspoře až 6 tun polypropylenu. A pouhým zjednodušením materiálu JOJO Potěšení bude recyklace obalového materiálu výrazně snazší.

A nejde jen o cukrovinky. Například tím, že v závodě Tivall ve městě Krupka, kde se vyrábějí vegetariánské a veganské pokrmy Garden Gourmet, zredukují používání strečové fólie, která se omotává okolo palet, ušetří se na 9 tun plastů.

Kam na Lentilky v akci?

Obchodní řetězce se také snaží plasty redukovat

Ani obchodní řetězce nezůstávají pozadu. Pokud si ještě pamatujete na dobu, kdy rozdávaly obchody igelitové tašky zákazníkům za pokladnou zdarma, lze právě zde pozorovat velký a pozitivní krok kupředu.

Igelitové tašky dokonce úplně vyřadily ze své nabídky řetězce jako Lidl, Globus, Tesco či Penny.

Každý vylovený plast se počítá joelsaucedosaucedo / Pixabay

Billa nabízí plastové tašky vyrobené z plastů v oceánu

S úplnou novinkou teď přišla i Billa. Ve svých obchodech nově nabízí polyesterové tašky vyrobené z plastů vylovených v Pacifiku. Z celkem 15 tun plastů z oceánu tak vyrobila 400 tisíc tašek, které v průměru pocházejí ze 70–90 % z recyklovaného plastu a jsou označeny certifikací Global Recycled Standard.

V takové tašce za 39,90 Kč z oceánských plastů unesete něco okolo 10 kilogramů nákupu a můžete ji samozřejmě používat opakovaně.

Ovoce a zelenina do škol (bohužel v plastech)

Na druhé straně bohužel stojí projekty jako je Ovoce a zelenina do škol, který má podporovat zdravou výživu a celkové zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny u dětí. Což o to, jde samozřejmě o chvályhodný počin, kdyby ovšem nebylo velké množství zeleniny krájeno a následně baleno v plastech.