Spotřebitelské ceny vzrostly v květnu meziročně o 2,9 %. Nejvíce zdražily cigarety, alkohol a ovoce

Meziročně vzrostly hlavně ceny potravin a bydlení Pexels

Spotřebitelské ceny v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 %. Nejvíce zdražily tabákové výrobky a alkoholické nápoje, ale i ovoce, brambory nebo vajíčka. K poklesu cen naopak došlo u oděvů, některých druhů zeleniny, sýrů nebo másla. V meziročním srovnání nárůst cen zpomalil z dubnových 3,2 % na 2,9 %, a letos poprvé jsme se tedy dostali pod 3 %.

Přečtěte si také

Podzim patří dekám. Hřejivé, s rukávy, svítící i antistresové – to jsou trendy letošního roku
Podzim patří dekám. Hřejivé, s rukávy, svítící i antistresové – to jsou trendy letošního roku

Meziměsíční srovnání

Meziměsíčně vzrostly ceny nejen kvůli zdražování tabákových výrobků, ale i mnoha potravin. Právě nyní se do konečných cen promítlo i zvýšení spotřebních daní. O 1,8 % se zvedly také ceny automobilů. Pokud jde o bytové vybavení, o 1,3 % se zvýšily ceny spotřebičů pro domácnost. Snížené DPH naopak zlevnilo vodné (o 3,5 %) a stočné (o 3 %).

Levná ropa snížila ceny pohonných hmot o více než pětinu Pexels

Meziroční nárůst

„Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v květnu o 2,9 %, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v dubnu. Největší vliv mělo na tento vývoj zpomalení růstu cen potravin a nealkoholických nápojů. Například ceny masa oproti loňskému květnu vzrostly o 10,8 % a ceny zeleniny o 4,0 %. Ceny másla meziročně o 7,7 % klesly,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Zdrojem inflace stále zůstávají hlavně potraviny včetně nealkoholických nápojů a náklady na bydlení, naopak pohonné hmoty jsou meziročně výrazně levnější – o více než 21 %. Ceny nájemného se zvýšily o 3,8 %, ceny elektřiny vzrostly o 8 % a zdražilo vodné a stočné. V oblasti oděvů a obuvi se zdražovalo o 3,4 %.

Úhrnem se ceny zboží zvýšily o 2,7 % a ceny služeb o 3,3 %. V rámci Evropské unie se Česká republika dostala mezi země s nejvyšším růstem HICP (harmonizovaného indexu spotřebitelských cen). Svůj podíl na tom mělo i oslabení koruny a projevily se také dopady koronavirové pandemie. Ve druhé polovině letošního roku by měla inflace podle prognóz zpomalovat.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz