Spotřebitelské ceny vzrostly v květnu meziročně o 2,9 %. Nejvíce zdražily cigarety, alkohol a ovoce

Meziročně vzrostly hlavně ceny potravin a bydlení Pexels

Spotřebitelské ceny v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 %. Nejvíce zdražily tabákové výrobky a alkoholické nápoje, ale i ovoce, brambory nebo vajíčka. K poklesu cen naopak došlo u oděvů, některých druhů zeleniny, sýrů nebo másla. V meziročním srovnání nárůst cen zpomalil z dubnových 3,2 % na 2,9 %, a letos poprvé jsme se tedy dostali pod 3 %.

Přečtěte si také

Ikea se chystá na otevření. Množství zákazníků bude omezeno. Jak zjistíte, zda se do obchodu vejdete?
Ikea se chystá na otevření. Množství zákazníků bude omezeno. Jak zjistíte, zda se do obchodu vejdete?

Meziměsíční srovnání

Meziměsíčně vzrostly ceny nejen kvůli zdražování tabákových výrobků, ale i mnoha potravin. Právě nyní se do konečných cen promítlo i zvýšení spotřebních daní. O 1,8 % se zvedly také ceny automobilů. Pokud jde o bytové vybavení, o 1,3 % se zvýšily ceny spotřebičů pro domácnost. Snížené DPH naopak zlevnilo vodné (o 3,5 %) a stočné (o 3 %).

Levná ropa snížila ceny pohonných hmot o více než pětinu Pexels

Meziroční nárůst

„Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v květnu o 2,9 %, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v dubnu. Největší vliv mělo na tento vývoj zpomalení růstu cen potravin a nealkoholických nápojů. Například ceny masa oproti loňskému květnu vzrostly o 10,8 % a ceny zeleniny o 4,0 %. Ceny másla meziročně o 7,7 % klesly,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Zdrojem inflace stále zůstávají hlavně potraviny včetně nealkoholických nápojů a náklady na bydlení, naopak pohonné hmoty jsou meziročně výrazně levnější – o více než 21 %. Ceny nájemného se zvýšily o 3,8 %, ceny elektřiny vzrostly o 8 % a zdražilo vodné a stočné. V oblasti oděvů a obuvi se zdražovalo o 3,4 %.

Úhrnem se ceny zboží zvýšily o 2,7 % a ceny služeb o 3,3 %. V rámci Evropské unie se Česká republika dostala mezi země s nejvyšším růstem HICP (harmonizovaného indexu spotřebitelských cen). Svůj podíl na tom mělo i oslabení koruny a projevily se také dopady koronavirové pandemie. Ve druhé polovině letošního roku by měla inflace podle prognóz zpomalovat.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz