Na slunci zdravě aneb 5 kroků ke krásnému opálení, které dlouho vydrží

Milujete doteky slunce? Nezapomeňte chránit pokožku celého těla, aby nedošlo ke spálení Canva

Milujete laskavé a hřejivé sluneční paprsky? Pozor – slunce umí i škodit. Abyste si mohli pobyt pod modrou oblohou naplno vychutnat, dodržujte zásady správného opalování. A to i tehdy, když vlastně vůbec nechcete chytat bronz. Jak se vyvarovat spálení či riziku onemocnění kůže? Inspirujte se našimi 5 tipy, které vám připomenou, co udělat pro zdravý pobyt na slunci.

Přečtěte si také

Slupky od mandarinek nevyhazujte: Vyrobíte z nich levný pohlcovač pachů i lék na trávení
Slupky od mandarinek nevyhazujte: Vyrobíte z nich levný pohlcovač pachů i lék na trávení

Krok 1: Čistá a hydratovaná pokožka

Ano, u správné péče všechno začíná. Zdravá kůže funguje jako bariéra a chrání před škodlivými paprsky. Nezapomínejte v letním období na pravidelný a důležitý peeling, který odstraňuje odumřelé buňky. Po sprše či koupeli vždy použijte hydratační přípravek v podobě krému, mléka či oleje, aby pokožka získala potřebnou výživu a udržela si vlhkost.

Krok 2: Správná sluneční kosmetika

Chcete-li v létě vyrazit ven, je potřeba zvolit správnou ochranu pokožky – a to i tehdy, když nemáte v plánu celý den se vystavovat na slunci. Kromě ochrany obličeje je nutné mazat také celé tělo. Pozor, lidé se chybně domnívají, že je oděvy ochrání, avšak opak je pravdou. Nejmenší ochranu před sluncem poskytuje oblečení z umělých vláken, nejvyšší stupeň ochrany pak kvalitní bavlna – ale i přesto je potřeba se mazat vhodnými přípravky a chránit se střídavým pobytem ve stínu. Jak vybrat správné opalovací prostředky? Podle typu vaší pokožky můžete volit různý stupeň ochrany, vybírat můžete také z různých textur a konzistencí. Oblíbená jsou nejen opalovací mléka, ale také oleje, krémy či másla. Vyzkoušejte, která varianta vám vyhovuje.

Tip: Na obličej používejte jedině kosmetiku k tomu určenou. Složení přípravků na tělo a pleť obličeje se totiž může lišit. Sáhněte třeba po krému OF 30 od Eucerinu, který je vhodný i na citlivou pokožku. 

Před pobytem na slunci se nezapomeňte chránit vhodným opalovacím prostředkem Freepik.com

Krok 3: Doplňky, které pomáhají

Víte, že zdravé opálení můžete podpořit také pomocí jídelníčku nebo doplňků stravy? Důležitou složkou pro zdravé opálení je lykopen, který obsahují například rajčata. Konzumací ovoce a zeleniny bohatých na lykopen zvyšujete vaši ochranu před slunečním zářením. Neméně důležité jsou také antioxidanty, které získáte ze zeleného čaje nebo dokonce z hořké čokolády. Nakonec však nesmíme zapomínat ani na beta karoten, který vaše tělo získává třeba z mrkve. Vezměte si na svačinu mrkvovou šťávu, pochutnáte si... a vaše opálení bude nádherné.

Krok 4: Opalujte se zdravě 

Pobyt na slunci je zdravý – tedy pokud to nepřeženete. Paprskům se nemusíte vystavovat dlouhé hodiny, pro krásné opálení vám bude stačit půl hodiny na slunci – to je totiž doba, po kterou pokožka produkuje melanin, zodpovědný za její krásnou barvu. Proto si s klidným srdcem opalovací maraton zkraťte a dopřejte si třeba relaxaci nebo čtení ve stínu. Nezapomeňte se vyhýbat slunění během rizikového času, tedy v době mezi 11 a 15 hodinami. Takto silné slunce může vaši pleť nepříjemně spálit.

Ulevte si od slunce – přestávka ve stínu vám doslova zachrání kůži. Navíc můžete relaxovat Pixabay

Krok číslo 5: Chraňte citlivá místa

Nakonec na horkém slunci nezapomínejte také na ochranu citlivých míst. Namazat byste měli náchylné části těla, jako jsou šíje, krk, hrudník, ramena a uši. Chraňte i pokožku hlavy – nezapomeňte na klobouk nebo čepici. Mějte při ruce nejen kvalitní ochranný přípravek, díky kterému se nespálíte, ale i pitnou vodu – hydratace zevnitř totiž dokáže zázraky. A jak nechat pokožku odpočinout po prosluněném dni? Dopřejte jí chladivé pohlazení speciálním přípravkem, který je určen jako poopalovací péče. Dodá pokožce zklidnění a vláhu, zabrání jejímu předčasnému stárnutí. A výsledek? Další den se na vás v zrcadle usměje bronzově krásná pleť.

Tip: Přehnali jste rande se sluníčkem? Od pálení a zčervenání pokožky vám uleví gel po opalování s 4% Pantenolem Mika, který do 7. 7. za 34,90 Kč koupíte v hypermarketech Albert. Příjemnou emulzi po opalování nabízí také DM drogerie, přípravek Sundance koupíte již za 39,90 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz