Lékárny během koronaviru třely bídu s nouzí, jejich tržby výrazně poklesly a zavíraly se pobočky

Jak často jste chodili během koronaviru do lékárny? Ondrej Janovec / Pixabay.com

Kdo by si myslel, že si lékárny během koronaviru mnuly ruce, byl by na velkém omylu. Opak je spíše pravdou. Největší lékárenský řetězec v České republice, Dr. Max, jehož Kartu výhod vlastní více než 3,5 milionu Čechů, je toho názorným příkladem. Jeho tržby v dubnu totiž klesly oproti plánu o 15 % a ani květen nebyl ve znamení růstu.

Přečtěte si také

Veterinářka radí: Jak často můžete koupat svého mazlíčka, abyste mu nezpůsobili zdravotní komplikace?
Veterinářka radí: Jak často můžete koupat svého mazlíčka, abyste mu nezpůsobili zdravotní komplikace?

Žně měly lékárny zejména v březnu

Když lidé začali panikařit a v obchodech skupovali trvanlivé potraviny, nájezdům se pochopitelně neubránily ani lékárny. Tehdy se v médiích objevilo, že léky s obsahem paracetamolu mohou být účinné proti koronaviru, a tak se velké množství lidí předzásobilo právě tímto léčivem. Zentiva dokonce na trh uvedla nový lék s názvem Paraceta 500, který se běžně prodává v Německu.

Nedostatkový byl také peroxid vodíku, ze kterého si lidé doma míchali dezinfekci podle návodu zveřejněného Světovou zdravotnickou organizací.

Vyprodané byly i doplňky stravy, například vitamín C, a přípravky na obecnou podporu imunitních funkcí těla, jak na svých webových stránkách zveřejnil Státní zdravotní úřad – tedy rybí olej a vitamín D.

Lidé měli všeho dostatek, Paralen a nejrůznější doplňky stravy tak pochopitelně mnohdy nestačili spotřebovat. Tehdy řetězci lékáren Dr. Max vzrostly tržby oproti plánu o 6,6 %.

Lidé ve velkém množství nakupovali vitamíny i paracetamolová léčiva moakets / Pixabay.com

Největší krize lékáren nastala v dubnu

Jenomže poté lidé kvůli nařízení vlády zůstali doma. S přáteli a širší rodinou se nenavštěvovali, v mnoha případech pracovali z domu, raději nechodili ani na preventivní prohlídky a zdravotní problémy se rozhodli „nějak“ přečkat. Někteří lékaři dokonce zavřeli ze strachu z nakažení a šíření onemocnění COVID-19 své ordinace.

A právě toto mělo značný vliv na tržby kamenných lékáren: „Lékárny zasáhlo omezení provozu či uzavření ordinací, začal klesat počet receptů. Receptové léky přitom v našich tržbách stále tvoří 60 procent, na trhu obecně je to kolem 80 až 85 procent. Navíc došlo k uzavření silných lokací, kde máme lékárny, jako jsou obchodní centra,“ vysvětlil pro ČTK Daniel Horák, generální ředitel společnosti Česká lékárna holding, která provozuje lékárny Dr. Max.

V dubnu tak Dr. Max zaznamenal velký pokles oproti plánu, a to o 15 %, květen byl už trošku veselejší, nicméně pokles tržeb byl i v tomto měsíci stále patrný, a to mezi 5–10 %.

Během koronaviru zákazníků v lékárnách výrazně ubylo teksomolika / Freepik.com

Až 150 milionů korun na dodatečné náklady spojené s koronavirem

Negativní vliv na tržby lékáren měl koronavirus však i nepřímo. Značnou část jejich zaměstnanců tvoří ženy, respektive matky dětí, které se svými potomky mnohdy zůstaly doma na ošetřovném, dočasně tak bylo uzavřeno na čtyřicet lékáren.

Stejně jako obchody, musely i lékárny zavést řadu preventivních opatření – dodatečné náklady se u Dr. Maxe vyšplhaly až na 150 milionů korun. Pro zaměstnance se totiž musely nakoupit roušky, respirátory, ochranná plexiskla a rukavice. Část peněz šla také na odměny zaměstnancům.

Zákazníci se uchýlili k online nákupům zdravotnického zboží

Kde však Dr. Max zaznamenal potěšující vývoj, byl internetový obchod. Kromě toho, že se lidem nechtělo příliš chodit k lékařům, i do lékáren chodili v koronavirovém období mnohdy jen v případě nutnosti a raději se přesunuli do online prostředí.

V normálních měsících zákazníci v průměru ve vyhledávači Dr. Maxe zadají 600 tisíc příkazů, v březnu ale počet vyhledávání výrazně vzrostl – na neuvěřitelných 3,2 milionu. „Změnila se také velikost nákupního košíku, zákazníci nakupovali větší počet položek. Růst obratu byl ve vysokých desítkách procent,“ doplnil Daniel Horák.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz