Jak vypěstovat orchidej se 40 květy? Dejte jí cukr!

Orchideje jsou nenáročné rostliny, ale aby vám bohatě kvetly, musíte jim věnovat speciální péči Kerkez / Canva

Orchideje jsou velice oblíbenými pokojovými rostlinami. Jsou poměrně nenáročné na pěstování a přežijí i u pěstitele začátečníka. Aby vám ale rostlina bohatě rozkvetla, je potřeba speciální péče. Poradíme vám, jak se o orchideje starat, aby vám jejich exotické květy dlouhodobě zdobily interiér.

Přečtěte si také

Donáška domů, aplikace nebo bezkontaktní platby. Co nám v době pandemie pomáhá nakupovat bezpečněji?
Donáška domů, aplikace nebo bezkontaktní platby. Co nám v době pandemie pomáhá nakupovat bezpečněji?

Základem je správné zalévání

Pokud toužíte po krásně rozkvetlé orchideji, musíte mít zdravou a silnou rostlinku. Hlavním klíčem k úspěchu je správné zalévání. Pokud orchideje zaléváte stejně jako své ostatní rostliny, úspěchu se pravděpodobně nikdy nedočkáte, a dost možná je i zahubíte.

Orchidejím neprospívá zalévání přímo do květináče. Hrozí tak uhnívání kořínků. Proto raději celou květinu (i s květináčem) ponořte do převařené nebo dešťové vody pokojové teploty a nechte ji cca půl hodiny nasávat vodu. Poté ji vyndejte, nechte okapat a papírovou utěrkou vysušte vodu mezi listy, jinak by rostlina mohla začít plesnivět.

Tento postup opakujte jednou za týden a nikdy se vám nemůže stát, že by rostlinka uschla, listy zežloutly nebo že byste ji přelili.

Tip: Na orchideje používejte speciální průhledné květináče a obaly vyrobené přímo na ně. Jedná se o nádoby s výstupkem pro odtok vody, který zabrání uhnívání kořínků. Koupíte je například na Demigarden.cz od 16,50 Kč. Luxusní květináče na orchideje od značky EVA SOLO seženete od 1 029 Kč na Domio.cz. Po těch klasických se můžete podívat také v hobby marketech Obi, Hornbach, Baumax aj.

Cukr dodá vašim rostlinkám energii, a ty pak budou obsypané květy Xp3rt5 / Canva

Co dělat, aby orchidej rozkvetla?

Vystavte rostlinu šokové terapii

Stále jen čekáte a čekáte, až rostlina vykvete? Vyzkoušet můžete tzv. šokovou terapii. Umístěte orchidej na několik dní do tmy, a pak ji opět vraťte zpátky na parapet. Pakliže je rostlina zdravá, květů byste se za pár dní měli dočkat.

Cukr funguje jako zázračný životabudič

Ano čtete správně. Cukr má na orchideje opravdu blahodárné účinky. Probudí i rostlinku, se kterou jste se chtěli rozloučit. Stačí ho správně použít a orchidej se nastartuje.

Na co přesně cukr funguje?

  • na rostliny, které dlouho nekvetly
  • na zvadlé rostliny
  • na starší rostliny, kterým chybí energie
  • na rostliny, které jste nechtěně poškodili při manipulaci

Jak cukr správně aplikovat?

V litru vody nechte rozpustit lžičku cukru a poté do ní vložte rostlinku. Nechte ji namáčet zhruba 12 hodin (pokud ji v koupeli necháte celý den, nic se nestane). Poté ji ještě na cca půl hodiny ponořte po květináč do vody jako při běžném zalévání, nechte okapat, vysušte a vraťte ji zpátky na místo.

První účinky cukrového nálevu byste měli vidět již na konci procesu. Časem se rostlinka vzpamatuje úplně a bude vypadat jako nová. Květy vás také potěší co nevidět.

Určitě neváhejte cukr přidat do vody při běžném zalévání i jindy, hlavně před kvetením a během něj. Uvidíte, že orchidej bude s takovou péčí opravdu prospívat.

Orchideje nikdy nezalévejte přímo do květináče, aby jim nezahnívaly kořínky Maryviolet / Canva

Voda s cukrem pomáhá nejen orchidejím

Cukr doporučujeme přisypávat do vázy i řezaným květinám, díky vodě s cukrem se vám podaří jejich životnost prodloužit o několik dní.

Zkuste vodu s cukrem a vodkou

Jedním z dalších způsobů, jak řezané květiny udržet déle krásné, je kombinace cukru a vodky. Nejprve šikmo seřízněte veškeré stonky cca o 2 cm, a poté je vložte do vázy s vodou, 2 lžičkami cukru a jednou lžičkou destilované vodky.

Zatímco cukr květy vyživí a udrží je déle čerstvé a plné života, alkohol zahubí případné bakterie, které se ve vodě začnou tvořit. Tuto vodu obměňujte ideálně jednou denně a jednou za 3 dny stonky opět o kousek seřízněte.

Limonáda pomůže také

Pokud vám doma zbyla limonáda a nyní je už bez bublinek, místo sobě ji dejte raději svým řezaným květinám. Zhruba ¼ hrníčku limonády vlijte do litrové vázy s vodou a promíchejte. Díky obsaženému cukru vydrží rostliny krásné mnohem déle.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz